ارتودنسی دندان به روش خانگی از جمله روش هایی است که برخی افراد همواره به آن می‌اندیشند. داشتن لبخند و چهره زیبا منوط به داشتن دندان های صاف و مرتب است. برای رسیدن به این هدف تنها راه، استفاده از بریس یا دستگاه ارتودنسی نیست. اگر به دنبال صاف کردن دندان ها بدون استفاده از ارتودنسی در منزل هستید باید توجه داشته باشید که انجام هر کاری بدون مشورت با متخصص خطرساز و بی اثر خواهد بود.

تنها متخصص ارتودنسی است که می تواند به شما کمک کند تا با روشی امن و مطمئن به صاف کردن دندان های خود بپردازید. در این مقاله سعی داریم شما را با روش هایی آشنا کنیم که می توان برای رفع ناهنجاری فک و دندان ها از آن  استفاده کرد.

 

درمان هایی که به ارتودنسی نیاز نیست

اگر هر یک از موارد زیر وجود داشته باشد می توان از راه های دیگر به رفع آن ها پرداخت و دیگر نیازی به استفاده از ارتودنسی نیست:

 • فشردگی و نامرتبی جزئی دندان ها
 • مال اکلوژن
 • رشد ناکافی سقف دهان یا باریک بودن فک

اگر دندان ها تا حد کمی کج و نامرتب باشند، با کمک ریتینر می توان به برطرف کردن آن مشکل پرداخت. همچنین برای اصلاح بایت و صاف کردن آن ابزارهای خاصی مورد نیاز است. وسیع کردن کام نیز با استفاده از وسیع کننده صورت می گیرد که موجب جابجایی دندان ها و قرارگیری آنها در جایگاه درست می شود.

ارتودنسی دندان به روش خانگی

متخصص ارتودنسی با توجه به نوع و شدت ناهنجاری، مشخص می کند که چگونه می توان بدون استفاده از دستگاه ارتودنسی به رفع مشکل پرداخت. این که برای رفع مشکل از چه روشی استفاده شود زیاد مهم نیست، بلکه این رعایت بهداشت دهان و دندان است  که تا حد زیادی حائز اهمیت است. رعایت بهداشت و تمیز نگهداشتن فضای دهان سبب می شود که دندان ها در طی درمان سالم و محکم باقی مانده و در معرض پوسیدگی قرار نگیرند.

 1. ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی

که پشت دندان متصل می شود با کمک چسب مخصوص به سطح داخلی دندان وصل شده و از جابجایی دندان ها در طول زمان ممانعت می کند. بدین ترتیب بایت را اصلاح کرده و دندان ها را صاف می کند. استفاده از ریتینر روشی مناسب برای رفع مشکل است اما این روش زمانبر بوده و فرد مجاز نیست دستگاه را از دهان خارج کند.

برخی از ریتینرها متحرک بوده و از سیم فلزی و پلاستیک تشکیل شده اند. این ریتینرها بر اساس قالب دندان ساخته شده و برای صاف کردن دندان های فک بالا و پایین کاربرد دارند.

این ریتینرها برای کسانی مناسب است که از طرفی قصد دارند طرح لبخند را زیبا کرده و از طرف دیگر تمایلی به دیده شدن آن توسط دیگران ندارند. در شرایط و مواقع خاص می‌توان این ابزار را از دهان خارج ساخته و سپس مجدداً آن را در دهان قرار داد. این ابزار به دلیل متحرک بودن، در معرض گم شدن و شکستن هستند. از اینرو توصیه می شود پس از در آوردن از دهان در محفظه نگهدارنده گذاشته شود تا از هر گونه آسیبی در امان بماند.

 

 1. وسایل و ابزار دیگری به نام هربست

وجود دارند که با استفاده از آن ها می تواند عیب و نقص های موجود در فک را اصلاح کرد و بدین وسیله دندان ها را صاف و مرتب نمود. با کمک هربست، رشد فک پایین به سمت محل درست هدایت شده و بایت اصلاح می شود. با استفاده از این وسیله فک بالا و پایین به هم رسیده و دندان ها صاف و بی نقص می شوند. از این ابزار برای به هم نزدیک کردن فکین استفاده می شود. بطور معمول مدت زمان استفاده از این ابزار حدوداً یک سال است. در طی این مدت فک پایین بتدریج و به مرور زمان به جایگاه درست خود سوق داده می شود.

 

 1. هدگیر

نیز یکی دیگر از وسایلی است که با کمک آن و بدون استفاده از دستگاه ارتودنسی می توان مشکلات دندانی را برطرف کرد. اوربایت از جمله مشکلاتی است که با استفاده از هدگیر قابل درمان است. هدگیر با اعمال فشار به دندان و فک بالا سبب می شود که جلوزدگی دندان های فک بالا اصلاح شده و دندان و فک به همراه هم به سمت جایگاه درست هدایت شوند. برای اینکه فرد به نتیجه مطلوب دست یابد، باید مدت مشخصی در طول شبانه روز از هدگیر استفاده کند. یکی از معایب هدگیر اینست که این وسیله به طور مداوم و پیوسته استفاده نشده و برای رسیدن به هدف زمان زیادی مورد نیاز است.

همچنین وقتی قوس دندان آنقدر کم باشد که فضای کافی برای رویش دندان های دائمی وجود نداشته باشد، از وسیع کننده کام استفاده می شود. با استفاده از این ابزار می‌توان فضای کافی برای جابجایی دندان ها ایجاد کرد. این ابزار با استفاده از چسب مخصوص به فک بالا وصل می شود. با اعمال فشار تدریجی به فک جای کافی به وجود آمده و دندان ها به محل مناسب حرکت می کنند. این ابزار اغلب اوقات قابل رویت نیست. تنظیمات مکرر ابزار سبب درد و ناراحتی بیمار می شود.

 

 1. اینویزیلاین

در این روش از الاینرهای متحرک که به صورت سفارشی برای بیمار ساخته می شود استفاده شده و می تواند مشکلات وناهنجاری دندان را با سرعت بیشتر رفع کند. ریتینرها و ابزارهای ارتودنسی در هنگام صحبت کردن و خندیدن قابل مشاهده بوده؛ از اینرو بزرگسالان بندرت مایل به استفاده از آنها هستند. در عوض اینویزیلاین ها برای کسانی که مایل به درمان هستند و دوست ندارند کسی از درمان آن ها باخبر باشد مناسب است.

پیشرفت هایی که در سالیان اخیر در حوزه دندانپزشکی و ارتودنسی روی داده است توانسته تحولات شگرفی در این علم ایجاد کند، با این وجود برای رفع برخی از مشکلات به آن ها هیچ نیازی نیست. با مشاوره با متخصص ارتودنسی می توان از روش های مرتب کردن دندان بدون استفاده از بریس آگاه شد.

با اینکه برخی از افراد نتوانسته اند با روش های خانگی مشکلات دندانی خود را برطرف کنند، اما با پیشرفت های اخیر در علم دندانپزشکی برای هر مشکل راه حل مناسبی وجود داشته و نباید ناامید شد. با وجود دندان ها کج و نامرتب، نه تنها زیبایی فرد تهدید می شود بلکه همچنین عملکرد و سلامتی دندان ها نیز در معرض خطر قرار می گیرد. بطور معمول در این شرایط، دندانپزشکان ارتودنسی را به بیمار پیشنهاد می کنند اما لازم به ذکر است ارتودنسی تنها راه درمان نامرتبی دندان ها نیست و می توان از راه های دیگر برای رفع مشکل استفاده کرد.

ارتودنسی دندان به روش خانگی

راههای پیشگیری از ارتودنسی دندان به روش خانگی

برای اینکه بتوان دندان های سالم و مرتبی داشت و از کج شدن دندان ها در آینده پیشگیری نمود لازم است موارد زیر رعایت شود:

 • ممنوعیت خوابیدن روی شکم
 • جلوگیری از کشیدن دندان و از دست دادن آن ها
 • ترک جویدن سر مداد و خودکار
 • عدم مکیدن انگشت
 • رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان

 

بیشتر بخوانید: