ارتودنسی دندان کودکان در دندانپزشکی کودکان بسیار مهم است و می تواند به کودک دندان هایی مرتب بدهد، موقعیت فک و دندان را اصلاح کند و همچنین از پوسیدگی دندان و بیماری های لثه جلوگیری نماید.

ارتودنسی دندان کودکان چیست؟

ارتودنسی دندان، راهی برای رفع  ناهنجاری ها و مشکلات دندانی است که بهتر است در سن   6 یا 7 سالگی، دندان کودکان مورد ارزیابی دندانپزشک قرار بگیرد؛ زیرا مشکلات مربوط به فک و دندان ها در این سن شروع می شود. برای درمان نیز سن 7 تا 9 سالگی مناسب است.

پس لازم است که کودک در صورت مشکلات دهان و دندانی به دندانپزشک مراجعه کند تا در صورت مشکلات فکی، از ارتودنسی متحرک و یا در صورت مشکلات دندانی از بریس استفاده کند؛ زیرا پس از به اتمام رسیدن سن رشد، درمان ارتودنسی پر هزینه و زمان بر است.

اگر کودک دندان های کجی داشته باشد نیاز به فشار بر دندان ها برای غذا خوردن دارد که این عامل می تواند باعث سردرد یا درد در ناحیه شانه و گردن یا سندرم ( (TMJدر کودک شود. البته نباید از دندان های شیری غفلت کرد بلکه در صورت مشاهده  پوسیدگی دندان باید به دندانپزشک کودکان مراجعه کرد تا دندان مورد نظر را پر کند تا فضای کافی، برای رشد دندان دائمی وجود داشته باشد.

 

مزایای ارتودنسی دندان کودکان

 • ارتودنسی دندان کودکان، بیشتر پیشگیرانه است و از مشکلات احتمالی در آینده جلوگیری می کند.
 • فک در سنین کودکی در حال رشد است؛ پس با ارتودنسی می توان فک را به صورت دلخواه فرم داد و از اختلالاتی مانند TMJ جلوگیری کرد.
 • ارتودنسی عادات نادرستی مانند دندان قروچه، مکیدن انگشت و تنفس دهانی را در کودک از بین می برد.
 • ارتودنسی در کودکی، امکان ریسک کمتری دارد و نتایج بهتر و با کیفیتی در این سن صورت خواهد گرفت.
 • ارتودنسی دندان کودکان، از نظر هزینه درمانی و مدت زمانی، کمتر از دوران بزرگ سالی است.
 • باعث حفظ و ایجاد فضای کافی برای رشد دندان ها می شود.
 • به حل مشکلاتی مانند لکنت زبان و بلع غذا نیز کمک می کند.
 • نیازی به جراحی دهان و دندان در آینده نخواهد بود.
 • باعث جفت شدن لب ها بر روی هم خواهد شد.

ارتودنسی دندان کودکان

معرفی اختلالات دندانی و فک

از اختلالات دندانی و فک شایع می توان به موارد زیر اشاره نمود:

اوربایت

اگر دندان فوقانی جلوتر از دندان های پایینی باشد «اوربایت »گویند که می تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد یا بر اثر رشد بیش از حد استخوان فک ایجاد شود که برای جلوگیری از مشکلات فکی یا آسیب به دندان های پایین باید درمان شود.

آندربایت

اگر دندان های پایین جلوتر از دندان فوقانی باشند «آندربایت »گفته می شود که می تواند به علت رشد نامناسب فک بالا یا پایین یا ترکیبی از هر دو  یا به خاطر دندان های از دست رفته باشد.

کراس بایت

اگر هر دو فک به درستی روی هم قرار نگیرند «کراس بایت » نامیده می شود که اگر درمان نگردد می تواند باعث سایش دندان ها یا بیماری تحلیل استخوان گردد.

اپن بایت

اگر برخی دندان ها قادر به تماس با ردیف روبرو را نداشته باشند «اپن بایت » گفته می شود که می تواند زمینه ساز اختلالات گفتاری و مفصلی یا درد در هنگام جویدن شود.

شکاف بین دندانی

شکاف بین دندانی می تواند بر اثر از دست دادن دندان ها یا رشد غیر طبیعی استخوان باشد که می تواند زمینه ساز بیماری های مرتبط با لثه شود.

نامنظمی دندان

اگر بیمار نتواند همه ی دندان ها را در دندان خود جای دهد «نامنظمی دندان» نامیده می شود که می تواند باعث پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال و انباشت پلاک ها گردد.

 

لوازم ارتودنسی

برای اصلاح فک و دندان از لوازم زیر برای ارتودنسی استفاده می شود:

بریس ها

بریس‌های فلزی، از جنس استیل ضدزنگ گرید بالا ساخته می‌شوند؛ بریس ها ظریف هستند و برای شکسته نشدن آنها کودک نباید از مواد سفتی مانند یخ، آدامس و آب نبات استفاده کند؛ بریس ها می توانند با توجه به نوع مشکل دندانی، طی 18 تا 36 ماه مورد استفاده قرار بگیرند.

بریس ها با ثابت ماندن می توانند فشار یکنواختی بر دندان وارد کنند و سبب تغیر موقعیت دندانی و قرار گیری دندان در جای خود و صاف شدن دندان شوند.

در ارتودنسی برای کودکان، از براکت های رنگی و شاد با انتخاب نوع رنگ توسط کودک استفاده می شود.

بریس سرامیکی

از نظر ساختاری شبیه بریس های فلزی هستند اما براکت ها از ماده سرامیکی شفاف ساخته شده اند و بزرگ تر و شکننده تر از بریس های فلزی هستند و همرنگ دندان هستند. درنتیجه به خوبی دیده نمی شوند؛ از این نوع بریس برای دندان های بالای پیشین استفاده می شود.

بریس های نامرئی زبان

این نوع بریس ها سازو کاری شبیه بریس های فلزی دارند اما در پشت دندان قرار می گیرند و درنتیجه قابل رویت نیستند.

ارتودنسی دیمون

براکت های ارتودنسی دیمون در جایی که براکت های فلزی نصب می شوند قرار دارند اما برای هدایت دندان ها دارای گیره های مخصوصی برای نگه داشتن سیم های ارتودنسی هستند و قابلیت باز و بسته شدن به طور خودکار را دارند و باعث حرکات سریع دندانی و سایش کمتر می شوند.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی که برای نوجوانان و بزرگسالان کاربرد دارد، دارای نشانگر های مدت زمان استفاده است و تنها در 22 ساعت قابل استفاده می باشند.

 

فضا نگه دارنده ارتودنسی

دندان پزشک در صورت از دست رفتن هر یک از دندان‌های شیری بخصوص دندان‌های شیری خلفی (عقبی) از «فضانگه دار» استفاده می کند تا دندان های دائمی خلفی به شکل طبیعی رشد کنند. این کار نیاز به ارتودنسی در آینده را از بین می برد.

همچنین دندانپزشک ممکن است بعد از برداشتن بریس ها، از «فضا نگه دار» استفاده کند که باعث حفظ موقعیت دندان می شود.

فضا نگهدار به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می شود که ثابت به طور دائم به دندان می چسبد که برای بسته شدن فاصله بین دندان ها از آن استفاده می شود و فضا نگه دارنده متحرک با طبق دستور دندان پزشک کاربرد دارد.

تجهیزات تغییر موقعیت فک

این تجهیزات که «اسپلینت» نامیده می شوند در فک بالا و پایین قرار داده می شود تا فک در موقیعت مناسبی قرار بگیرد و بیشتر برای اختلالات مفصلی (TMJ) به کار برده می شود.

محافظ لب و گونه

این ضربه گیرها برای کاهش فشار  لب‌ها یا گونه‌ها روی دندان طراحی شده‌اند و به کاهش فشار کمک می کنند.

وسیع کننده کام

این وسیله دارای دو قطعه پلاستیک متصل به دو طرف دندان های آسیای بالا و یک پیچ وسیع کننده است که برای گسترش قوس فک بالا کاربرد دارد تا فضای بیشتری برای رشد دندان ها ایجاد کند و همچنین باعث می شود دندان های دائمی در جایگاه بهتری بیرون بیایند.

هدگیر

هدگیر، وسیله‌ای سیمی است که به دندان‌های پشتی کودک می چسبد و آن‌ها را به سمت عقب می‌کشد تا فضای بیشتری برای دندان‌های جلویی ایجاد شود.

کش‌های ارتودنسی

برای سرعت بخشیدن به حرکت دندان‌ها یا مرتب کردن آنها کاربرد دارد که لیگاتورهای یک کشی در درجات متفاوت نیرو را به دندان وارد می‌کند، اما لیگاتورهای کش متصل، تعدادی از دندان ها را در یک جهت حرکت می دهند یا فاصله بین دندان‌ها را از بین می برند.

ارتودنسی دندان کودکان

مراقبت های دندانی در حین ارتودنسی دندان کودکان

 • کودکان قبل از خواب باید مسواک و نخ دندان بکشند تا چیزی بین دندان ها نماند.
 • استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید، برای حفظ سلامت دندان ها نیز الزامی می باشد.