ارتودنسی نگین دار یکی از مواردی است که برخی از دختران و زنان و البته بیشتر در کوکان در هنگام ارتودنسی دندانهای خود، از آنها اسفاده می کنند. تهیه بریس برای رفع مشکل دندان های کج و نامرتب، تصمیم سختی برای شما نیست. اگر براکت های معمولی یا فلزی یا سرامیکی را انتخاب کرده اید، میتوانید یک تصمیم دیگر بگیرید که می تواند به یک تصمیم مهیج برایتان تبدیل شود. شما می توانید بریس نگین دار در هنگام ارتودنسی دندان های خود انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

بریس های معمولی چندین مولفه دارند. نوارهای فلزی محکم، دندان های شما را کامل محاصره می کند و دارای سیم های قوسی هستند که از یک دندان به دندان دیگر کشیده شده است و آنها را سر جای خود ثابت کرده است. سیم های قوس بالا و پایین با استفاده از نوارهای لاستیکی به براکت های جلوی هر دندان متصل می شوند. اینجاست که همه چیز می تواند رنگارنگ شود. نوارهای لاستیکی که به آن بندهای الاستیک نیز گفته می شوند در هر رنگی وجود دارند و سم نسبت به سلیقه تان می توانید آن را انتخاب کنید.

دندانپزشکان توصیه می کنند کودکان در حدود 8 تا 14 سالگی درمان ارتودنسی را شروع کنند. بیشتر ارتودنسی رنگی برای کودکان انتخاب می شود. هنوز هم، برخی از بزرگسالان ممکن است برای یک رویداد خاص، یک رنگ عجیب و غریب کوتاه مدت را انتخاب کنند. نوارهای لاستیکی (یا لیگاتورها) که سیم های قوسی را به براکت ها متصل می کنند، در رنگ های متنوعی وجود دارند.

 

 در ارتدونسی نگین دار چند رنگ موجود است؟

خیلی زیاد. در واقع، بسیاری از متخصصان ارتودنسی، یک دایره رنگی را به مشتریان ارائه می دهند که طیف کاملی از گزینه های رنگ در آن موجود است. اینها معمولاً چیزی شبیه پالت یک هنرمند به نظر می رسند. از آنجا که شما قرار است این الاستیک ها را تا جلسه بعدی خود استفاده کنید، اکثر متخصصان ارتودنسی بدشان نمی آید که برای انتخاب رنگ مورد نظر خود چند دقیقه وقت بگذارید.

 

چند بار می توانم ارتودنسی نگین دار را تغییر دهم؟

اینکه ارتودنتیست شما چند بار بریس های شما را تنظیم می کند بسته به سرعت حرکت دندان های شما متفاوت خواهد بود؛ اما برای اکثر افراد این تنظیمات هر شش تا هشت هفته یک بار اتفاق می افتد. هر بار که متخصص ارتودنسی شما بریس های دندانهای شما را محکم می کند، فرصتی برای انتخاب نوارهای رنگی جدید خواهید داشت.

 

 ارتدونسی نگین دار را چگونه انتخاب کنم؟

در اینجا مواردی وجود دارد که باید بخاطر بسپارید زیرا باعث می شود که شما رنگ متناسبی را برای خودتان انتخاب کنید.

  1. بر اساس رنگ پوست

رنگ های نگین گرم و تیره، اغلب انتخاب خوبی برای رنگ پوست های تیره هستند. پوست روشن ممکن است نیاز به رنگ های سردتری داشته باشد. رنگ مو و چشم شما نیز در انتخاب بریس های نگین دار نقش دارد.

  1. بر اساس رنگ دندان ها

برخی از رنگهای خاص می توانند ظاهر لبخند شما را روشن کنند. رنگ های تیره باعث سفیدتر به نظر رسیدن دندان های شما می شود، در حالی که سایه های سفید و زرد باعث کدر یا لکه دار دیده شدن آنها می شود.

استفاده از رنگهای قهوه ای و سبز خودداری کنید، زیرا باعث می شود که وقتی کسی آن را می بیند، فکر کند غذا لای دندانتان گیر کرده است.

  1. بر اساس فصل سال

تغییر رنگ بریس ها متناسب با فصل یک گزینه خوب برای شما است. نئون ها و ترکیب های رنگ اقیانوس و شن و ماسه یک انتخاب محبوب برای تابستان است. همچنین در فصل  بهار رنگ های سبز نعناعی، صورتی و آبی آسمانی به خوبی با هم ترکیب می شوند و در پاییز، رنگ های سرد می تواند یک انتخاب جالب باشد.

شما حتی می توانید رنگ بریس خود را با یک مراسم خاص مانند جشن عروسی یا تعطیلات ست کنید. فقط زمان قرار ملاقات بعدی خود را بخاطر داشته باشید.

 

گزینه های ارتودنسی نگین دار برای بزرگسالان

انجمن ارتودنتیست های آمریکا گزارش داده اند که از هر 5 نفر، 1 نفر بزرگسال از بریس های نگین دار در زمان درمان ارتودنسی اش استفاده می کند.

میزان تغییر رنگ لیگاتور اصلی بستگی به موارد زیر دارد:

  • مارک لاستیک
  • رنگدانه های موجود در غذاها و نوشیدنی های مصرف شده
  • عادت مسواک زدن
  • وجود باکتری هایی که در خود الاستیک قرار می گیرند

اگرچه انتظار می رود تغییر رنگی در بریس های رنگی وجود داشته باشد؛ اما توجه به این نکته ضروری است که بدانید نوارهای با رنگ روشن ممکن است بیشتر در معرض تغییر رنگ قرار بگیرند.

 

چگونه از بریس های نگین دار خود مراقبت کنیم

هنگامی که برای اولین بار بریس نگین استفاده می کنید، ممکن است که کمی درباره تمیز نگه داشتن آن وسواس به خرج دهید.  هیچ کس نمی خواهد نگاهی به آینه بیندازد و ذرات غذا را که در شکاف های اطراف براکت قرار دارد را ببیند.پ؛ اما ظاهر شما در حقیقت کمترین دلیل شما برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است و بیشتر سلامت دندان و دهان اهمیت دارد.

از آنجا که مکان های جدیدی برای پنهان شدن باکتری ها در دهان شما وجود دارد، پس از گذاشتن بریس رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است. بنابراین می توانید از ایجاد پلاک، حفره، التهاب لثه و تغییر رنگ طولانی مدت دندان جلوگیری کنید. متخصص ارتودنسی روش مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را همیشه به شما توصیه می کند.

 

بریس های نگین دار و رنگی

بریس های نگین دار و رنگی، گام مهمی در جهت ایجاد لبخندی سالم و زیبا برای کسانی که دارای دندانهای نامرتبی هستند میباشد.

هنگام انتخاب رنگ بریس می توانید رنگ پوست، مو و چشم خود را در نظر بگیرید. رنگ لباستان و هر رویداد ویژه ای که برایتان وجود دارد می تواند رنگ بریس تان را تعیین کند. ممکن است بخواهید از خرید بریس هایی با رنگ سفید خالص و رنگهایی که ممکن است به راحتی لکه دار شوند خودداری کنید.

در غیر این صورت، تغییر رنگهای نوار لاستیکی شما یک روش جالب برای بیان سبک شخصی، جشن گرفتن تعطیلات و افزودن طراوت به تجربه ارتودنسی شماست.