جهت آشنایی با ارتودنسی اینویزیلاین ، با ما همراه باشید.

ارتودنسی اینویزیلاین، شفاف یا همان ارتودنسی نامرئی، نوعی درمان ارتودنسی می باشد که به صاف کردن دندان های بیمار می پردازد. در این روش ارتودنسی، از بریس های فلزی که ظاهر زیبا و جالبی ندارند، خبری نیست؛ بلکه پلاک های این نوع ارتودنسی از صفحات پلاستیکی شفافی تشکیل شده اند، که برای بیینده قابل مشاهده نیستند. این پلاک ها به راحتی قابل تشخیص نبوده و در عین حال، می توانند به آرامی دندان های شما را به جایگاه مناسبشان هدایت کنند.

ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین

عملکرد پلاک های اینویزیلاین چگونه است؟

در این روش، پس از قالب گیری از دندان های شما و تعیین روند درمان، تعدادی پلاک شفاف در لابراتوار برای شما ساخته می شود. سپس دندان پزشک متخصص، طریقه ی صحیح استفاده از این پلاک ها را به شما می آموزد. هر یک از این پلاک های اینویزیلاین، به مدت دو الی سه هفته قابل استفاده هستند. پس از گذشت دو الی سه هفته، خود بیمار می تواند پلاک ها را تعویض کند. با تعویض این بریس های نامرئی و استفاده مرتب و مکرر از آن ها، دندان ها به مرور زمان در جایگاه اصلی و صحیح خود قرار می گیرند.

معمولا بین نه الی پانزده ماه، زمان نیاز است تا دندان ها به جایگاهی که توسط دندان پزشک متخصص پیش بینی شده است، برسند. هر شش هفته یک بار، لازم است که بیمار با دندان پزشک متخصص خود ملاقات کند. در این ملاقات ها، سیر و پیشرفت درمان، توسط دندان پزشک متخصص بررسی می شود.

 مزایای انجام ارتودنسی به روش اینویزیلاین چیست؟

از مزایای ارتودنسی اینویزیلاین می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ظاهر مناسب

بریس های این نوع ارتودنسی نامرئی بوده و به آسانی توسط مخاطب قابل مشاهده نیستند. یا انجام این روش، بریس های زمخت و فلزی، ظاهر شما را تحت تاثیر قرار نخواهند داد. در استفاده از این پلاک ها، بر خلاف بریس های فلزی، احتمال گیر کردن مواد غذایی لا به لای بریس ها وجود ندارد و مناظر نامطلوبی ایجاد نخواهند شد.

 • راحتی در استفاده

اگر با استفاده از این پلاک های نامرئی ارتودنسی انجام داده اید، لزومی به استفاده دائم و همیشگی از آن ها وجود نخواهد داشت. شما می توانید هنگام غذا خوردن و یا در هنگام شرکت در یک مهمانی یا جشن خاص، این پلاک ها را برای مدت کوتاهی از دهانتان خارج کنید. در حالیکه در استفاده از بریس های فلزی، این امکان و قابلیت وجود ندارد.

 • حفظ امنیت دندان ها و لثه

استفاده از پلاک های نامرئی اینویزیلاین، تا حد زیادی احتمال آسیب و صدمه به دندان ها و لثه را کاهش می دهد. بریس های فلزی، به علت داشتن سیم های فلزی و براکت هایی با لبه های برجسته، می توانند باعث خراشیدگی بافت نرم موجود در دهان و یا دندان ها شوند. استفاده از ارتودنسی ثابت، می تواند باعث از بین رفتن کانی ها و مواد معدنی موجود در دندان ها شود. در استفاده از بریس های نامرئی یا اینویزیلاین بیمار با هیچ کدام از مشکلات احتمالی فوق، مواجه نخواهد شد.

 • طول دوره درمان

ارتودنسی با پلاک های نامرئی، با سرعت بیشتری نسبت به ارتودنسی با کمک بریس های فلزی، دندان های شما را به جایگاه صحیح آن ها باز می گرداند. طول دوره ی درمان با ارتودنسی ثابت، بسته به شدت مشکلات دهان و دندان های شما، بین یک تا سه سال می باشد. این در حالی است که درمان با ارتودنسی نامرئی، می تواند تنها بین شش ماه تا پانزده ماه به طول بیانجامد. لازم به ذکر است که ارتودنسی اینویزیلاین، تنها در صورتی انجام می شود که مشکلات شدید دندانی وجود نداشته باشد.

آگاهی از نتیجه ی درمان

پیش از انجام ارتودنسی اینویزیلاین، یک برنامه ریزی دقیق درباره ی روند درمان انجام می شود؛ بنابراین شما ار نتایج درمانی شگفت زده نخواهید شد.

ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین

 

نکات مراقبتی در استفاده از پلاک های ارتودنسی اینویزیلاین کدامند؟

 • پیش از صرف غذا پلاک ها را از دهان خود خارج کنید.
 • قبل از قرار دادن مجدد این پلاک های نامرئی بر روی دندان های خود، حتما دندان هایتان را به خوبی مسواک بزنید و از تمیز شدن کامل آن ها اطمینان حاصل فرمائید.
 • از خوردن نوشیدنی های گازدار و یا نوشیدنی های حاوی مواد رنگی خودداری کنید. زیرا این مصرف این نوع مواد می تواند باعث تغییر رنگ و کدر شدن پلاک های اینویزیلاین شود.
 • هر روز پیش از قرار دادن مجدد پلاک های شفاف بر روی دندان های خود، آن ها را به خوبی با آب بشویید. این کار از رشد باکتری ها در محیط دهانتان جلوگیری کرده و به این ترتیب می توانید از آسیب دیدن و پوسیدگی دندان هایتان پیش گیری کنید.
 • برای شستن بریس های نامرئی، هرگز از خمیر دندان استفاده نکنید؛ زیرا ترکیبات موجود در خمیر دندان ها، می توانند به این پلاک ها آسیب وارد کنند.
 • استفاده از صابون ها و مواد شوینده ی رنگی در شستن بریس ها ممنوع می باشد. چرا که این مواد می توانند باعث لکه دار شدن بریس های نامرئی شوند.
ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین

معایب استفاده از پلاک های ارتودنسی اینوزیلاین کدامند؟

 • استفاده از این بریس ها، برای تمامی افراد مناسب نمی باشد و تنها دندان پزشک متخصص می تواند پس از معاینه کامل دندان های شما، تعیین کند که آیا مجاز به استفاده از این روش می باشید یا خیر.
 • در استفاده از این پلاک های نامرئی، شما موظف خواهید بود که یکسری مراقبت ها را به دقت انجام دهید. اگر پس از برداشتن موقت این پلاک ها از دهان، برای غذا خوردن یا شرکت در مهمانی و یا…، فراموش کنید که مجددا آن ها را بر روی دندان هایتان قرار دهید، روند درمانی به خوبی انجام نشده و یا با شکست مواجه می شود. برای این که این بریس ها حداکثر تاثیر گذاری را داشته باشند، باید هر روز و به مدت بیست و دو ساعت در روز، بر روی دندان های شما قرار بگیرند.
 • شما علاوه بر تمیز کردن مرتب دندان هایتان، موظف به تمیز کردن و شستن مرتب این پلاک ها نیز خواهید بود.
 • استفاده از این پلاک ها تمام انواع مشکلات دندانی را اصلاح نمی کند. بعضی از ناهنجاری های دهان و دندان به طور ویژه توسط ارتودنسی ثابت و فلزی قابل درمان می باشند.
 • هزینه انجام این نوع ارتودنسی از ارتودنسی های فلزی بیشتر است.