در این مقاله قصد داریم نکات و مسائل مربوط ارتودنسی دندان قبل و بعد از انجام آن بپردازیم. اگر شما هم جزو افرادی هستید که نیاز به درمان ارتودنسی دارید، باید بدانید که درمان ارتودنسی، چیزی فراتر از صاف کردن دندان است. این درمان شامل بهبود رابطه بین قوس فک بالا و پایین می شود تا دندان ها بتوانند به درستی کنار هم قرار بگیرند.

تاثیر ارتودنسی دندان قبل و بعد از انجام آن

با قرار دادن دندان و فک در یک راستا، ارتودنسی ها می توانند تاثیر مثبتی بر شکل و ویژگی های صورت شما بگذارند. اگر یک مورد خفیف را مانند فضای ایجاد شده بین دندان ها و یا شلوغی بیش از حد دندان ها در نظر بگیریم، باید بدانید که لبخند بیشترین و مهم ترین چیزی است که می توان برای بهبود آن در نظر گرفت. با این حال موارد شدید تری هم مانند اوربایت وعدم تعادل فک و صورت می‌تواند تحت تاثیر مسائل منفی قرار بگیرد.

هنگامی که دندان‌ها و فک ها تراز می‌شوند تقویت صورت و لبخند بسیار چشمگیر می شود. متخصصان ارتودنسی در تعادل عملکرد و زیبایی نقش بسیار مهمی دارند و این به این معنی است که آن ها دانش کافی را دارند تا عدم انطباق را به گونه‌ ای اصلاح کنند که سلامت دهان و دندان شما به خطر نیفتد.

ارتودنسی دندان قبل و بعد

اگر به چهره شخصی در قبل و بعد ارتودنسی دندان هایش نگاه کنید و به آن دقت کنید شاید برایتان هنوز هم مانند قبل از درمان ارتودنسی به نظر برسد؛ اما هدف این است که بهترین لبخند و بهترین ویژگی های صورت آن فرد نمایان شود. درمان ارتودنسی دندان برنامه ‌ریزی و وقت زیادی می طلبد و به همین دلیل شما باید برای درمان ناهنجاری های دندان و فک تان به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

ارتودنسی دندان قبل و بعد

در برخی از مراکز ارتودنسی پزشکان می توانند با استفاده از گرفتن یک مدل سه بعدی مجازی از دندان شما برنامه ریزی را برایتان انجام دهند و به شما نشان دهند که چه موقع و در کجا دندان های شما باید حرکت کنند تا زمانی که به موقعیت درست خودشان برسند. آن ها لبخندی مناسب با ویژگی های منحصر به فرد صورت و دندان شما و آناتومی صورت شما طراحی کرده و یک برنامه را از قبل از شروع درمان ارتودنسی به شما نشان می دهند، تا شما با روند درمانی خود بهتر و بیشتر آشنا شوید.

نکاتی که باید قبل از درمان ارتودنسی بدانید

گرفتن ارتودنسی زمانی نمادی از بی دست و پا بودن بود که برای همیشه در سالنامه های دبیرستان ثبت می شد؛ اما دیگر اینطور نیست. دریافت بریسها با انواع مختلف فلزی، سرامیکی، نامرئی و حتی بریس هایی که رنگ های سرگرم کننده دارند، می تواند یک درمان جذاب و نتیجه بخش را برای دانش آموزان مقطع راهنمایی ایجاد کنند. درمان ارتودنسی فقط برای ترمیم لبخند شما نیست. این درمان به اصلاح دندان ها، مشکلات تراز دندان و فک و در نهایت سلامت دهان و دندان کمک می کند.

  • کشیدن  دندان های اضافی

قبل از اینکه درمان را انجام دهید باید دندان هایتان را تمیز کنید و سایر کارهای دندانپزشکی را که پزشک متخصصتان به شما می‌گوید را باید انجام دهید. این موارد ممکن است شامل برداشتن دندان های عقل هم باشد. اگر شما شلوغی بیش از حد دندان داشته باشید، پزشک مجبور است یک یا دو دندان و یا حتی در برخی از موارد تا چهار دندان را بکشد تا فک برای حرکت دندان ها جا داشته باشد.

  • تنظیم رژیم غذایی متناسب با ارتودنسی

نکته بعدی که باید در قبل از گرفتن بریس رعایت کنید این است که رژیم غذای خودتان را باید با ارتودنسی تنظیم کنید. شروع به محدود کردن یا حذف برخی از غذاها از رژیم غذایی خودتان بکنید تا پس از اینکه ارتودنسی ها را نصب کردید به مشکل بزرگی برایتان تبدیل نشود. مواد غذایی که باید حذف شوند شامل غذاهای چسبناک مانند کارامل و آدامس است یا غذاهای سخت مانند ته دیگ یا خوراکی هایی مانند میوه یا سیب که باید گاز زده شوند را حذف کنید. همچنین مسواک زدن دندان ها بیشتر از هر زمان دیگری مهم خواهد بود. بریس ها مسواک زدن را کمی دشوار می‌کند؛ اما از اهمیت زیادی برخوردار است.

  • خودداری از ورزش های سنگین

ورزشکاران باید از محافظ دهان استفاده کنند. بیمارانی که ورزش می کنند، برای اینکه از داخل دهان خود محافظت کنند، باید در حین ورزش های سنگین مانند شنا، بوکس و غیره از محافظ دهان استفاده کنند.

نکاتی در مورد بعد از نصب ارتودنسی دندان

باید بدانید که ارتودنسی ها مانند یک تعهد هستند که باید همیشه به آن ها وفادار باشید. برای اطمینان از پیشرفت صحیح درمان، باید پس از نصب بریس بر روی دندان، هر ۴ الی ۶ هفته به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید تا روند درمان و مشکلاتی که ممکن است در طول درمان با آن مواجه شوید را بررسی و حل کند. پس از اینکه ارتودنسی نصب شد ممکن است مقداری درد داشته باشد. در بعضی مواقع بیماران ممکن است درد خفیفی را تجربه کنند به خصوص پس از قرار دادن اولیه و سفت شدن سیم ها روی دندان. بیماران می توانند برای رفع ناراحتی از آدامس های بدون قند یا مکیدن یخ استفاده کنند. همچنین می توانند با داروهای ضد درد آرام شوند و غذاهایی که انتخاب می‌کنند باید جزء غذاهای نرم باشد.

کامل شدن طول درمان و برداشتن ارتودنسی

برای برداشتن ارتودنسی، اقدامات زیر مورد نیاز است:

  • چک کردن دندان ها

بسته به شدت مشکل و ناهنجاری فک، برداشتن ارتودنسی می تواند متفاوت باشد. پس از این که درمان کامل شد، متخصص ارتودنسی دندان های شما را چک می کند و جایگاه آن ها را بررسی می کند و تصمیم می گیرد که آیا درمان شما کامل شده است یا خیر.

ارتودنسی دندان قبل و بعد

  • بهداشت دهان و دندان پس از برداشتن ارتودنسی

برداشتن ارتودنسی از روی دندان بدون درد است و نیاز به آمادگی خاصی ندارد؛ اما باید نکاتی را پس از اینکه ارتودنسی را از دهان برداشتید رعایت کنید. مهمترین نکته ای که باید به آن دقت و توجه کنید شستشوی دهان و دندان است. شما باید به طور مرتب دهانتان را به محلول فلوراید بشویید و مسواک و نخ دندان استفاده کنید تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کنید. بعضی از دهانشویه ها حاوی سدیم فلوراید هستند و به تمیز کردن و تقویت دهان کمک می کنند. شما می توانید از این دهانشویه ها تا ۲ بار در روز استفاده کنید.

  • استفاده از نگهدارنده

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید این است که پس از اینکه طول درمان ارتودنسی به پایان رسید و ارتودنسی از دهان شما برداشته شد، برای اینکه مشکلتان دوباره به حالت اول باز نگردد و به مرور زمان دندان ها دوباره جابجا نشوند، باید تا مدتی از نگهدارنده ها استفاده کنید. متخصصین ارتودنسی معمولاً از دستگاه نگهدارنده بعد از ارتودنسی برای دندانتان استفاده می‌کند تا از جابجایی آن ها جلوگیری کند. این دستگاه ها می توانند از پلاک های متحرک و یا ثابت ارتودنسی باشند.