یکی از انواع ارتودنسی، ارتودنسی عقب بودن فک بالا در هیپوپلازی فک بالا، هیپوپلازی ماگزیلا یا کمبود فک بالا، رشد کم استخوان های فک فوقانی است .این بیماری با سندرم کروزون، سندرم آنجلمن و همچنین سندرم الکل جنینی همراه است . همچنین می تواند با شکاف لب و شکاف کام همراه باشد. برخی از افراد به دلیل ضعف کشیدن دندان می توانند به آن مبتلا شوند.

علائم و نشانه های اختلال هیپوپلازی

رشد نامناسب استخوان ها در فک بالا که به قسمت میانی صورت نگاه فرو رفته می دهد. این می تواند غذا خوردن را دشوار کند و می تواند در آینده مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند؛ مانند محدودیت راه هوایی حلق که به دلیل وضعیت ثابت سر به جلو می تواند به کمر درد، گردن درد و بی حسی دست و بازو منجر شود. این محدودیت همچنین می تواند باعث آپنه خواب و خروپف شود. آپنه خواب به نوبه خود به مشکلات قلبی، مشکلات غدد درون ریز، افزایش وزن و مشکلات شناختی منجر می شود.

 

ارتودنسی عقب بودن فک بالا-2

 

آیا درمان اختلال هیپوپلازی با ارتودنسی عقب بودن فک بالا ممکن است؟

در واقع، جراحی اصلاحی متداول ترین روش درمانی برای اصلاح این اختلال است. این شامل تغییر موقعیت فک بالا برای همسویی با فک پایین و ایجاد تقارن است. بهتر است در صورت امکان، در دوران کودکی برای بهبود و رشد فک انجام شود. این جراحی ممکن است با مشورت یک متخصص ارتودنسی انجام شود که در مورد تغییر مکان دندان ها در دهان عمل می کند.

بازیابی 

زمان بهبودی بعد از جراحی به میزان خود جراحی بستگی دارد. به بیماران معمولا توصیه می شود که برای بهبود زمان فک خود روزها یا گاهی هفته ها غذاهای نرم بخورند. آنها همچنین برای بررسی جابه جایی استخوان، علائم عفونت یا سایر موارد به معاینات منظم با پزشک نیاز دارند.

علائم هیپوپلازی ماگزیلا

ناهنجاری هیپوپلازی ماگزیلا توهم یک فک و بینی برجسته را ایجاد می کند؛ حتی اگر هر دو طرف اندازه طبیعی داشته و متناسب با صورت باشند.

تشخیص هیپوپلازی ماگزیلا

  • سفالوگرام وCT، از جمله بازسازی 3 بعدی، در صورت تمایل می توانند برای ارزیابی میزان وارونگی استفاده شوند.
  • عکس از نمای روبرو و نمایه (در صورت تمایل جانبی و مورب) بسیار مفید است و تمام مواردی است که برای ارزیابی درجه عود در اکثر بیماران لازم است.
  • قابلیت های تصویربرداری جدیدتر که امکان ایجاد کاشت قابل تنظیم با قابلیت دسترسی آسان تر را فراهم می کند، شیوع بیشتری خواهد یافت. این فناوری، همراه با مواد جدیدتر ایمپلنت، منجر به تکنیک های جراحی کمتر آسیب زا و افزایش سطح رضایت بیمار و پزشک خواهد شد.

درمان هیپوپلازی

هیپوپلازی فک بالا که به آن عقب بودن فک بالا و کمبود فک بالا نیز گفته می شود، رشد کم استخوان در فک بالا است. این وضعیت باعث ایجاد رتروژن صورت می شود و در آنجا فک پایین به جلو می رود، برجستگی ایجاد می کند. این غالبا علاوه بر سندرم الکل جنینی با سندرم کروزون، سندرم آنجلمن همراه است. همچنین ممکن است با شکاف لب و شکاف کام همراه باشد. برخی از افراد همچنین به دلیل کشیدن ضعیف دندان می توانند دچار هایپوپلازی فک بالا شوند. هیپوپلازی ماگزیلا به دلیل کوچکتر بودن فک بالا، ظاهر بیمار را در داشتن چانه بزرگ ایجاد می کند. این وضعیت همچنین منجر به کم کاری می شود که می تواند بر جویدن، تنفس، گفتار و به طور کلی سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارد.

پیشرفت های مدرن مانند برنامه ریزی جراحی 3-D مجازی و استخوان زدایی به بهبود نتایج برای کودکانی که نیاز به بازسازی صورت دارند، کمک می کند.

علائم و نشانه ها

رشد نامناسب استخوان های واقع در فک فوقانی، به صورت صورت فرو رفته و به بیرون فک پایین ظاهر می دهد. این اتفاق حتی در حالت طبیعی فک نیز رخ می دهد. این شرایط غذا خوردن را به طور فزاینده ای دشوار می کند. علاوه بر این، می تواند چالش های آینده مانند راه هوایی محدود را برای بیمار ایجاد کند. این امر می تواند منجر به کمردرد، گردن درد و بی حسی در دست ها و بازوها، از حالت ثابت سر به جلو شود. راه هوایی محدود نیز می تواند منجر به خروپف و حتی آپنه خواب شود. آپنه خواب می تواند منجر به مشکلات قلبی، مشکلات غدد درون ریز، افزایش وزن و مسائل شناختی، همراه با سایر مسائل شود.

رفتار

جراحی اصلاحی متداول ترین روش درمانی برای اصلاح هیپوپلازی فک بالا است. این شامل تغییر موقعیت فک فوقانی به منظور همسوسازی آن با فک پایین و تقارن کلی صورت است. انجام جراحی در دوران نوجوانی بسیار ایده آل است و این باعث می شود فک به طور کامل بهبود یابد و رشد کند. این جراحی همچنین می تواند با مشورت یک متخصص ارتودنسی انجام شود که برای جابه جایی دندان های دهان کار خواهد کرد. درمان موثر فک فوقانی توسعه نیافته نیاز به ارزیابی مشکل از چند منظر دارد. یک جراح پلاستیک، جمجمه و صورت کودکان می تواند علاوه بر دندان ها، جراحی گونه، بینی، بافت نرم و فک را نیز ادغام کند که تعادل و عملکرد کلی صورت به طور کامل برگردد. به منظور ارزیابی کامل و درمان دقیق موضوع، مشاوره با تیمی که در زمینه درمان هیپوپلازی فک بالا تجربه دارند، سودمند است.

یک رویکرد درمانی پیشرفته می تواند شامل ایجاد یک مدل مجازی 3بعدی شخصی قبل از جراحی باشد. این به تیم پزشکی این امکان را می دهد که علاوه بر محاسبه اندازه گیری دقیق که برای دستیابی به نتیجه مطلوب لازم است، هر مرحله از عمل جراحی را با دقت برنامه ریزی کند.

جراحی بازسازی فک

پس از بلوغ، فک ها به موقعیت جدید خود منتقل می شوند و با صفحات و پیچ های کوچک در جای خود قرار می گیرند.

بهبود

زمان بهبودی بعد از جراحی بر اساس میزان جراحی و موارد خاص از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. به بیماران معمولا گفته می شود كه برای چند روز تا چند هفته غذاهای نرم بخورند كه به این ترتیب زمان مناسبی برای بهبود فك آنها فراهم می شود. همچنین بیماران برای کنترل جابجایی استخوان، علائم عفونت یا سایر مواردی که ممکن است به وجود آید، باید برای معاینات منظم به پزشک خود مراجعه کنند.

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی متحرک