در این مقاله قصد داریم که در مورد یکی از انواع ارتودنسی که با نام ارتودنسی رنگی شناخته می شود صحبت کنیم. ارتودنسی رنگی می تواند در رنگ های مختلف باشد که از بهترین رنگ ها برای ارتودنسی می توان به ارتودنسی رنگ صورتی، ارتودنسی خاکستری، ارتودنسی آبی، ارتودنسی رنگ بنفش اشاره کرد.

ارتودنسی دندان

ارتودنسی به درمانی در حوزه دندانپزشکی گفته می شود که با هدف اصلاح به هم ریختگی و نامرتبی دندان ها انجام می شود. علاوه بر این با انجام ارتودنسی می توان ناهنجاری های بایت که در ادامه توضیح داده می شود را نیز برطرف کرد و باعث زیباتر شدن لبخند و سلامت بیشتر دهان و دندان ها خواهد شد.

درمان ارتودنسی در هر سنی برای کودکان و بزرگسالان قابل انجام است؛ اما با انجام ارتودنسی در سنین کودکی زودتر به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

هزینه درمان ارتودنسی نسبتا بالا است و مدت زمان دستیابی به نتیجه مطلوب نیز طولانی است. با این حال با توجه به مزایای بسیار و همیشگی این درمان، ارزش صرف هزینه و وقت را خواهد داشت.

مواردی که با انجام ارتودنسی درمان می شوند

در صورتی که هر یک از موارد زیر در شما وجود دارد، می توانید با انجام ارتودنسی این مشکلات را رفع کنید:

  • اوربایت

در صورت وجود ناهنجاری اوربایت دندان های فک بالا، دندان های فک پایین را بیشتر از حالت طبیعی پوشش می دهند. دلایل به وجود آمدن این ناهنجاری عبارتند از: مشکلات ارثی، استفاده از شیشه شیر یا پستانک برای مدت طولانی، مکیدن انگشت و … .

  •  آندربایت

در حالت آندربایت دندان های فک پایین از دندان های فک بالا جلوتر هستند. دلایل به وجود آمدن این ناهنجاری عبارتند از: مشکلات ژنتیکی، صدمه به فک، فشار روی دندان های فک پایین و … .

  • کراس بایت

 

شکل ایده آل دندان ها به این صورت است که تمام دندان ها در کنار هم مرتب قرار دارند و در زمان بسته شدن دهان، دندان های فک بالا و پایین رو هم قرار گیرند و دندان های جلویی فک بالا به اندازه 2 میلی متر از دندان های جلویی فک پایین جلوتر است. در صورتی که یک یا چند عدد از دندان ها در حالت عادی قرار نگیرند، اصطلاحا کراس بایت گفته می شود. اصلی ترین دلیل به وجود آمدن این ناهنجاری مشکلات ارثی است.

·         اپن بایت

در ناهنجاری اپن بایت فاصله میان دندان های فک بالا و دندان های فک پایین به اندازه ای است که دندان های دو فک به هم نمی رسند. دلایل به وجود آمدن این ناهنجاری عبارتند از: مشکلات ارثی، عادت مکیدن غلط و … .

  • ناهماهنگی میدلاین

به خط وسط دندان ها میدلاین گفته می شود. یکی دیگر از ناهنجاری هایی به درمان ارتودنسی نیاز دارد ناهماهنگی خط وسط دندان ها است. دلایل به وجود آمدن این ناهنجاری عبارتند از: انحراف فک، شلوغی و به هم ریختگی دندان ها، نبود یک یا چند دندان و … .

ارتودنسی رنگ

انواع ارتودنسی

روش های گوناگونی برای درمان ارتودنسی وجود دارد که متخصص ارتودنسی با توجه به مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان شما و میزان و شدت ناهنجاری بهترین روش درمان مناسب شرایط شما را انتخاب می کند. روش های درمان ارتودنسی عبارتند از:

ارتودنسی رنگی

ارتودنسی رنگی نوعی از درمان ارتودنسی است که در حال حاضر در میان نوجوانان از محبوبیت بالایی برخوردار است. به طور کلی ارتودنسی رنگی همان ارتودنسی ثابت است با تغییراتی جزئی. در ارتودنسی ثابت از بریس استفاده می شود. بریس شامل یک حلقه فلزی، سیم ارتودنسی، براکت، حلقه کشی لیگاچور یا اورینگ، حلقه کشی الاستیک است. حلقه فلزی دور دندان های آسیاب انداخته می شود. نگین های براکت روی هر یک از دندان چسبانده می شوند. سیم های ارتودنسی از درون براکت ها و از تمام دندان ها عبور می کنند. حلقه کشی الاستیک برای اتصال دو دندان از فک بالا و پایین به هم استفاده می شود. حلقه های کشی لیگاچور یا اورینگ باعث اتصال سیم ارتودنسی به نگین های براکت است. در صورتی که از حلقه های کشی کوچک رنگی استفاده شود، اصطلاحا گفته می شود که ارتودنسی رنگی به کار رفته است. ارتودنسی رنگی در تمام رنگ ها موجود است و اغلب توصیه می شود که برای کودکان از ارتودنسی رنگ مورد علاقه شان استفاده شود تا به انجام ارتودنسی علاقمند شوند.

ارتودنسی رنگ

ترکیب های جذاب ارتودنسی رنگی با توجه به اصول زیباشناسی

افراد با سلیقه های خاص می توانند برای زیباتر شدن ارتودنسی رنگی به جای استفاده از یک رنگ، از ترکیبی از رنگ ها استفاده کنند. در اینجا به ذکر چند نمونه ترکیب زیبا برای ارتودنسی رنگی اشاره می شود که با توجه به اصول زیبایی شناسی لبخند شما را زیباتر خواهد کرد:

1) ارتودنسی رنگ آبی و زرد

2) ارتودنسی رنگ بنفش و صورتی

3) ارتودنسی رنگ آبی و نارنجی

4) ارتودنسی رنگ قرمز و مشکی

5) ارتودنسی رنگ سبز و صورتی کمرنگ

6) ترکیب رنگین کمانی

رنگ هایی که باید از انتخاب آن ها اجتناب کرد

برای راحت تر شدن تصمیم گیری و انتخاب رنگ ارتودنسی رنگی بهتر است در ابتدا رنگ هایی که بایستی از آن ها اجتناب کنید را کنار بگذارید. به طور کلی در ارتودنسی رنگی از رنگ هایی که باعث می شود دندان هایتان زرد و پوسیده به نظر برسد، بایستی خودداری کنید.

پس برای انتخاب رنگ نکات زیر را در نظر بگیرید تا لبخندی زیباتر داشته باشید:

1) ارتودنسی رنگ سفید: باعث می شود که رنگ زرد دندان ها بیشتر به چشم بیاید. کش های رنگ سفید نسبت به سایر رنگ ها زودتر تغییر رنگ می دهند.

2) ارتودنسی رنگ زرد: ارتودنسی زرد نیز باعث می شود که زردی طبیعی دندان ها جلب توجه کند و ممکن است از دور مانند لکه های زرد روی دندان دیده شوند.

3) ارتودنسی رنگی مشکی: ارتودنسی رنگ مشکی ممکن است از دید دیگران این گونه به نظر برسد که دندان های شما پوسیده و خراب است.

4)ارتودنسی رنگی سبز: ارتودنسی رنگ سبز شاید این گونه به نظر برسد که در میان دندان های شما سبزیجات به جای مانده از غذا است.

5) ارتودنسی رنگ قهوه ای: با ارتودنسی رنگ قهوه ای ممکن است به نظر برسد که در میان دندان های شما مواد غذایی باقی مانده است.

6) ارتودسی رنگ های شفاف: بهتر است که از ارتودنسی رنگ های شفاف استفاده نشد؛ زیرا خیلی زود تغییر رنگ داده و کثیف می شوند.