ارتودنسی فانکشنال یکی از زیر شاخه های جدید ارتودنسی محسوب می گردد و به همین دلیل  ممکن است که مردم اطلاعات زیادی درباره ی آن نداشته باشند؛ همین امر ما را بر این داشته است تا این مقاله را به بیان ویژگی های ارتودنسی فانکشنال اختصاص دهیم و به صورت اجمالی تمام جزئیات مربوط به آن  را بیان کنیم.

 

ارتودنسی فانکشنال چیست؟

روش انجام این ارتودنسی با انجام ارتودنسی عادی متفاوت است و در آن به جای استفاده از پلاکت های عادی از پلاک های فانکشنال استفاده می شود، که می توان گفت در بسیاری از موارد نیز بهتر از پلاکت های عادی و معمولی عمل می کنند. زمانی که بیمار تصمیم می گیرد که از این نوع ارتودنسی برای درمان ناهنجاری های مربوط به فک و دندان های خود استفاده کند، پزشک معالج او پلاک های فانکشنال را برای او تجویز می کند تا از این طریق مشکلات موجود را بر طرف کند.

ارتودنسی فانکشنال

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی

طول درمان ارتودنسی فانکشنال چقدر است؟

طول درمان در این ارتودنسی به طور معمول بین نه تا هجده ماه طول می کشد، باید اشاره کنیم که امکان کوتاه شدن یا طولانی شدن طول درمان نیز وجود دارد که این موضوع تا حد زیادی بستگی به خود بیمار دارد. بعد از به اتمام رسیدن درمان استخوان های بیمار به طور کامل تکامل می یابد و در نتیجه دندان های دائمی این مجال را دارند که کاملا رشد کنند.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی ثابت

مزیت های ارتودنسی فانکشنال در مقایسه با ارتودنسی عادی

همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم ارتودنسی فانکشنال نسبت به ارتودنسی عادی مزایای مهمی دارد، که همین امر سبب می شود تا از آن به عنوان یک درمان مناسب تر و کاربردی تر، یاد شود و آن مزایا عبارت اند از:

  • با این ارتودنسی مسیر هوا و تنفس بیمار سالم تر خواهد بود

این مزیت یکی از مهم ترین ویژگی های ارتودنسی فانکشنال محسوب می شود که متأسفانه در ارتودنسی عادی به ندرت قابل مشاهده است و بسیاری از افرادی که انتخاب آن ها ارتودنسی عادی است با مشکلات تنفسی دست و پنجه نرم می کنند.

  • سلامت استخوان های های قسمت های مختلف دهان بعد

از آن جایی که ارتودنسی هدفی ترمیمی دارد، پس باید به این نکته دقت شود که نحوه ی انجام آن به گونه ای باشد که بیمار به هیچ وجه بعد از انجام آن صدمه نبیند و ناهنجاری وخیمی در صورت او ظاهر نمی شود؛ چرا که قسمت فک و دندان ها علاوه بر این که جز جدایی ناپذیر ظاهر هر فرد محسوب می شوند، به طور مستقیم در سلامتی فرد هم تأثیر دارند، انجام تمام عمل های زیبایی این قسمت با دقت بالایی انجام شود. شایان ذکر است که این نکته به خوبی در ارتودنسی فانکشنال لحاظ گردیده است و علاوه بر این که تمام بیماری های مربوط به دهان و دندان را حل می کند، درمان را به نحوی انجام می دهد که هیچ کدام از استخوان های فک بالا و پایین یا استخوان های سر و صورت یا استخوان های رابط بین فک و گردن دچار آسیب نشوند.

  • فرد بعد از ارتودنسی فانکشنال لبخند پهن تری خواهد داشت

چون که روش انجام ارتودنسی فانکشنال در مقایسه با ارتودنسی عادی طبیعی تر و بهتر است، فرد بعد از انجام آن چهره ای طبیعی تر و زیبا تری خواهد داشت و دلیل این زیبایی این است که فرد بعد از انجام ارتودنسی فانکشنال لبخندی پهن تر و زیبا تری خواهد داشت؛ در نتیجه محبوبیت این نوع از ارتودنسی بسیار بیشتر از سایرین است.

  • به دست آمدن نتایج با ثبات تر

یکی دیگر از مزیت های غیر قابل انکار ارتودنسی فانکشنال در مقایسه با سایر روش های ارتودنسی این است، که بعد از انجام ارتودنسی فانکشنال امکان ندارد مشکلات فرد عود کند؛ چرا که نتایج آن ثبات بیشتری دارد. این در حالی است که احتمال برگشت مشکلات با ارتودنسی عادی محتمل است و متأسفانه در بیماران زیادی دیده شده است.

  • نظافت آسان تر

در انجام ارتودنسی فانکشنال از ابزار هایی استفاده می شود که نگهداری و نظافت آن ها در مقایسه با نگهداری از لوازم ارتودنسی عادی، آسان تر است و کم تر پیش می آید که فرد برای تمییز نگه داشتن دندان های خود با مشکل شود یا این که مانند ارتودنسی عادی که گاهی رنگ های دندان ها تغییر کند، رنگ دندان هایش از حالت طبیعی خارج شود.

  • بدون درد بودن برای بیمار

یکی از ممتاز ترین مزیت های ارتودنسی فانکشنال این است که فرد کمتر دچار درد می شود و اصلا امکان ندارد که زخم های در دهان او به وجو بیاید و فقط گاهی ممکن است، هنگامی که دستگاه ارتودنسی در دهان فرد قرار داده می شود مقداری برای او آزار دهنده باشد که آن هم فرد بعد از گذشت چند روز به آن عادت می کند و برایش طبیعی خواهد شد، البته اگر فرد بیش از حد معمول اذیت شود حتما غیر عادی است و فرد باید هر چه سریع تر به پزشک خود مراجعه کند و مشکل خود را بر طرف کند.  

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال برای درمان چه بیمار هایی مناسب است؟

پزشکان می توانند با استفاده از این ارتودنسی مشکلاتی که مربوط به فک ها می شود را به صورت دائمی بر طرف کنند و مطمئن باشند که تغییراتی که دراثر ارتودنسی فانکشنال روی فک های آن ها ایجاد می شود، دائمی است و کم تر پیش می آید که وضعیت فک ها بعد از انجام آن تغییر کند، همچنین این روش ارتودنسی برای رفع انسداد مجرای فوقانی تنفسی که بسیار موجب اذیت شدن بیمار می شود، نیز درمانی مناسب است. همچنین گاهی ممکن است پزشک تشخیص دهد که جای کافی برای قرار گرفتن همه دندان ها وجود ندارد و مزیت ارتودنسی فانکشنال در این مورد این است که پزشک می تواند با افزایش عرض قوس دندانی فضای مناسب برای رشد دندان ها را در دهان بیمار خود ایجاد کند تا دندان ها به صورت معمول تری رشد کنند و ظاهر بهتری داشته باشند.

بیشتر بخوانید: