افراد زیادی دچار ناهنجاری های فکی و دندانی هستند و از ظاهر خود رنج می برند. مثلا نمی توانند هنگام خوابیدن به خوبی نفس بکشند و یا اینکه غذا را به خوبی بجوند. بعضی از این افراد مایل به ارتودنسی کردن دندان ها هستند اما هزینه ی کافی برای این کار را ندارند؛ بنابراین افرادی سود جو ارتودنسی فیک و تقلبی را پیشنهاد می دهند. این را به خاطر داشته باشید که برای زیباتر شدن نباید تا این اندازه ریسک کنید و سلامتی خود را به خطر بیندازید.

 

ارتودنسی های فیک و تقلبی به چه شکلی هستند؟

ارتودنسی های فیک هم دقیقا به شکل ارتودنسی های واقعی، از اجزایی مثل سیم و براکت ساخته می شوند. فیلم ها و ویدیو های آموزشی بین مردم دست به دست می شود که در آن ها به نوجوانان آموزش می دهند که چگونه در خانه ارتودنسی مصنوعی بسازند. نوجوانان بیشتر طالب این ارتودنسی ها می شوند؛ زیرا این ها ارتودنسی های رنگی و جذابی هستند. برخی اوقات پیش آمده که نوجوانان این کار را در خانه و بدون توجه به عواقبی که در انتظارشان است انجام می دهند.

 

آیا ارتودنسی فیک و تقلبی دندان ها را منظم می کند؟

افرادی هستند که فکر می کنند با این ارتودنسی ها می توانند دندان های بی نظم خود را مرتب و سامان دهی کنند. باید بدانید که این ارتودنسی ها تغیییر چندانی برای شما ایجاد نمی کند و اگر هم بتواند دندان های شما را نظم دهد، حتما با تحمیل فشار های نامناسب و پیش بینی نشده این کار را انجام می دهد که برای دندان ها بسیار مضر است.

 

ارتودنسی فیک

در صورت استفاده از چه مشکلاتی برای دهان و دندان به وجود می آید؟

  • این ارتودنسی ها که از مواد ارزان قیمت ساخته شده اند ممکن است سمی باشند. غالب این مواد از لاستیک و فلزات بی ارزش ساخته می شوند و مملو از سرب هستند. در مواردی ممکن است این مواد باعث مسمومیت شدید و حتی مرگ بیمار شوند.
  • همان طور که می دانید حتی ارتودنسی های واقعی و تائید شده پزشک خم می توانند موجب بروز التهاب و تورم برای بیمار شوند؛ پس قطعا با این دستگاه های ارتودنسی تقلبی خطر بروز حساسیت و التهابات را بیشتر می کنید. گاهی وقت ها این التهابات آنقدر زیاد است که برای رفع آن باید از دارو های سنگین و یا حتی عمل جراحی کمک گرفت.
  • ارتودنسی های تقلبی ممکن است آنقدر دندان ها را بچرخانند که از حالت قبلی هم کج تر و بی نظم تر شوند.
  • از مهم ترین ضرر های ارتودنسی های فیک و تقلبی هم می توان به پوسیدگی و خراب شدن دندان ها اشاره کرد. این ارتودنسی ها با چسب های بسیار ارزان به دندان ها وصل می شوند و به مینای دندان آسیب جدی وارد می کنند.
  • چسب های بی کیفیت و ارزان ارتودنسی تقلبی می تواند در دندان ها حفره ایجاد کند و باعث تغییر رنگ دندان ها شود.
  • مواد خطرناکی که در ساخت ارتودنسی های تقلبی به کار رفته است می تواند در گلوی شما گیر کند و موجب تنگی نفس شود. در برخی موارد حتی ممکن است منجر به مرگ فرد شود.

 

ارتودنسی فیک-2

ارتودنسی فیک

 

وسایل ارتودنسی جعلی چقدر عمر می کنند؟

عمر این بریس های تقلبی معمولا بین ۳ تا ۵ ماه است. بعد از مدت کوتاهی چسب ها شروع به کنده شدن می کنند و وضعیت بدی را در دهان ایجاد می کنند.

 

با هزینه بالای ارتودنسی واقعی چه کنیم؟

امروزه در بسیاری از کلینیک ها می توانید هزینه درمان را به طور قسطی پرداخت کنید.

 

ارتودنسی ثابت معمولی چیست و چگونه عمل می کند؟

 

در ارتودنسی ثابت اجزای ارتودنسی که شامل بریس ها و  براکت ها هستند، به طور ثابت روی دندان ها می چسبند و بیمار نمی تواند به خواست و اراده خودش آن ها را از دهان بیرون بیاورد؛ مگر این که پزشک این کار را انجام دهد.

ارتودنسی ثابت اجزایی مانند نگین دارد که به آن ها براکت می گویند. این براکت ها به وسیله ی سیم ها  و الاستیک های کشی به دندان ها متصل می شوند. در ارتودنسی ثابت معمولا دندان ها در هر ماه حدود ۱ میلی متر حرکت می کنند. در برخی از موارد لازم است به تشخیص ارتودنتیست برخی از دندان های بیمار کشیده شود. بیمارانی که دندان هایشان کشیده می شود به خوبی شاهد روند حرکت دندان ها در طول درمان هستند؛ زیرا رفته رفته فضای خالی حاصل از کشیدن دندان ها پر می شود.

در این دوران بیمار باید هر سه هفته یا چهار هفته یکبار به ارتودنتیست خود مراجعه کند تا او روند درمان را مشاهده کند. دندان پزشک متخصص در هر جلسه کش ها را عوض می کند. گاهی هم تغییراتی در دیگر اجزا می دهد؛ مثلا ممکن است از فنر استفاده کند.

معمولا بیماران ارتودنسی ثابت در هفته های اول کمی احساس درد و ناراحتی می کنند، اما این احساس کاملا طبیعی است و با گذر زمان رفع می شود.

 

طول دوره درمان ارتودنسی ثابت چقدر است؟

این دوره بستگی به سن بیمار و شدت و بزرگی مشکل و ناهنجاری های دندان ها دارد. اما به طور معمول بین دو تا سه سال درمان طول می کشد.

 

آیا برای ارتودنسی ثابت محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر؛ نمی توان گفت که برای ارتودنسی کردن محدودیت سنی وجود دارد. چیزی که در این مورد تعیین کننده است، مقدار مشکل، مقدار سلامت لثه ها و بافت های نگدارنده دندان هاست. اما معمولا می توان دندان ها را در هر سنی حرکت داد. اما بهتر است بدانید که هر چه سن فرد بالا تر رود، سرعت حرکت دادن دندان ها کاهش می یابد. در حقیقت می توان گفت که ارتودنسی ممکن است در سنین بالا سخت تر و کند تر پیش برود و حتی ممکن است دردناک تر هم باشد.

معمولا پزشکان توصیه می کنند در سنین پیش از بلوغ که استخوان ها به راحتی حرکت می کنند و نرم هستند ارتودنسی را انجام دهید.