هر پستانک ارتودنسی ژله ای از سه قسمت سری، محافظ و دستگیره تشکیل شده است. سری حالتی شبیه نوک پستان مادر دارد و محافظ نیز از فرو رفتن پستانک در دهان کودک جلوگیری می کند. امروزه تمام پستانک ها به صورت یکپارچه در یک قالب تولید شده اند و این امرباعث می شود پستانک جرم و آلودگی کمتری را به خود جلب کند. پستانک ها در دسته های مختلفی مانند ۰ تا ۳ ماه‌، ۰ تا ۶ ماه‌، ۶ تا ۱۸ ماه و ۱۸ تا ۳۶ ماه وجود دارند که باید آن ها را با توجه به سن نوزاد انتخاب کرد؛ زیرا انتخاب اشتباه نه تنها نوزاد را آرام نمی کند بلکه موجب به خطر افتادن سلامتی او نیز می شود.

استفاده از پستانک در سال های نخست نوزاد بلامانع است اما پس از آن ممکن است باعث بروز اختلالاتی مانند ناهنجاری های فک و دندان ها، کجی دندان ها، جلوزدگی دندان ها و عدم تقارن بین فک ها شود.

اگر کودک از قبول پستانک خودداری می کند نباید استفاده از آن را به کودک تحمیل کرد زیرا نه تنها باعث آرامش او نمی شود بلکه می تواند سلامت روانی او را به خطر بیندازد.

پستانک ارتودنسی ژله ای-1

انواع سری پستانک

پستانک ها ممکن است با سری های زیر مشاهده شوند:

 • سری بادامی شکل:

این پستانک برای کودکانی که از شیر مادر استفاده می کنند مناسب تر است؛ زیرا زبان زیر قسمت شبیه ساز نوک پستان قرار می گیرد و احتمال گیج شدن نوزاد را نسبت به چیزی که می خورد کاهش می دهد.

 • سری ارتودنسی:

سری ارتودنسی شیب بیشتری در دو ناحیه نوک دارد. این امر امکان تحرک بیشتری را به زبان می دهد و از بروز مشکلات ارتودنسی جلوگیری می کند؛ زیرا نوک این پستانک در قسمت بالایی انحنادار و در انتها صاف است و به گونه ای طراحی شده است که عمل مکیدن را به طبیعی ترین شکل ممکن برای نوزاد شبیه سازی می کند و از ایجاد فشار بر لثه و دندان ها جلوگیری می کند. پستانک های ارتودنسی ژله ای به گونه ای طراحی شده اند که حتی اگر کودک آن را به صورت واژگون در دهان خود قرار بدهد، آسیبی به ساختار فک و سقف دهان او وارد نمی شود.

ذکر این نکته لازم است که ارتودنسی بودن پستانک به معنای این نیست که همه مدل های ارتودنسی مثلاً انحنای رو به بالا داشته باشند، بلکه ما با شکل های مختلفی از پستانک های ارتودنسی روبه رو هستیم که ممکن است دایره ای یا بادامی شکل نیز باشند؛ پس منظور از ارتودنسی بودن یعنی اینکه با توجه به رشد بخش های درونی نوزاد طراحی شده است.

متخصصین تأکید دارند که پستانک های ارتودنسی ژله ای مشکلات کمتری نسبت به پستانک های گرد دارند و اگرچه انتخاب یک پستانک مناسب می تواند به اصلاح فک و دهان کودک کمک کند یا از بروز آسیب های دندانی جلوگیری کند، اما بهتر است که این پستانک فقط تا حدود یک سالگی نوزاد استفاده شود.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی

جنس سری پستانک

پستانک از مواد گوناگونی ساخته می شود، از جمله:

 • سیلیکون:

سیلیکون رایج ترین ماده برای تولید پستانک است و از ترکیب اکسیژن و سیلیکون به صورت زنجیره ای  تشکیل می شود. شست و شوی آن راحت است و به راحتی بو نمی گیرد؛ همچنین فعالیت کم شیمیایی، مقاومت بالا در برابر حرارت بالا و پایین، ضد آب و اکسایش بودن، از ویژگی های دیگر این پستانک است.

در این پستانک منفذهایی برای استریل کردن آن تعیین شده است؛ درنتیجه با استفاده از آن سلامت نوزاد حفظ می شود.

 • لاتکس:

این ماده انعطاف پذیری و نرمی بیشتری نسبت به سیلیکون دارد، اما از معایب این جنس می توان گفت که این نرمی باعث می شود که خیلی سریع خراب شود، ممکن است بعضی نوزادان به این جنس حساسیت نشان دهند؛ همچنین امکان کنده شدن آن توسط نوزاد در هنگام در آمدن دندان ها وجود دارد.

 • پلاستیک:

خیلی از کودکان سری پلاستیکی را پس می زنند؛ زیرا حس خوبی از آن دریافت نمی کنند. این سری ممکن است دچار خراش یا ناهمواری شود و به بافت دهان نوزاد آسیب برساند.

ویژگی های پستانک ارتودنسی ژله ای

ویژگی های پستانک ارتودنسی عبارتند از:

 • این پستانک به دلیل وجود سوراخ روی بدنه قابلیت گردش هوا دارد، از نفخ نوزاد جلوگیری می کند و کودک با مکیدن پستانک هوا وارد معده اش نمی شود و دچار دل درد نمی شود.
 • سطح صاف داخلی بدنه آن به منظور جلوگیری از حساسیت های پوستی طراحی شده است.
 • فاقد BPA و مواد مضر شیمیایی و قابل شست و شو در ماشین ظرفشویی است.
 • دارای درپوش قفل شو یا محفظه نگهداری مخصوص است تا پستانک کثیف نشود.

پستانک ارتودنسی ژله ای-2

آیا استفاده از پستانک ارتودنسی ژله ای برای نوزادان می تواند مناسب باشد؟

بعضی از مزایای استفاده از پستانک ارتودنسی برای نوزادان عبارتند از:

 • طبق تحقیقات انجام شده مکیدن پستانک توسط نوزادان نارس باعث می شود که مدت زمان نگه داشتن کودک در بیمارستان تا ۱ هفته کاهش یابد.
 • پستانک به توسعه و رشد عضلات دهان نوزاد کمک می کند و موجب می شود نوزاد عمل مکیدن را زودتر یاد بگیرد.
 • در طول پروازهای هوایی، پستانک می تواند فشار دردناکی را که نوزادان در گوش میانی احساس می کنند را کاهش دهد.
 • پستانک می تواند باعث آرامش نوزادانی که دچار کولیک یا ریفلاکس هستند بشود.
 • پستانک می تواند باعث کاهش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد شود.

آیا استفاده از پستانک ارتودنسی ژله ای می تواند مضر باشد؟

استفاده زود هنگام پستانک ممکن است در توانایی نوزاد در گرفتن سینه و شیر خوردن اثر منفی بگذارد؛ همچنین با ولع شیر خوردن نوزاد می تواند منجر به مشکلات سینه مانند آماس غدد پستان، انسداد مجرای شیر و دردناکی نوک سینه ها بشود. استفاده از پستانک ممکن است مانع شیرخوردن نوزاد در ساعات شیردهی شود و این امر می تواند باعث شود نوزاد در شب گرسنه تر شده و بیشتر بیدار شود؛ هم چنین استفاده از پستانک احتمال ابتلا به عفونت گوش را افزایش می دهد.

تعویض پستانک ارتودنسی ژله ای

اگر پستانک دچار خراش یا پارگی شد و سری پستانک تغییر بو و رنگ داده و لزج و چسبنده شد، آن را تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: