ارتودنسی و لاغری صورت  ، امروزه درمان های دندانپزشکی و ارتودنسی از جمله مواردی است که به طرز قابل توجهی در تغییر حالات صورت و زیبایی لبخند تاثیر گذار است. همواره چهره افراد پل ارتباطی آنها با دیگران است که همین موضوع با اعتماد به نفس و رضایت از خود رابطه مستقیم خواهد داشت. بسیاری از افراد در مورد مسئله ارتودنسی و لاغری صورت سوال می کنند، که در این مقاله شرح خواهیم داد.

 

ارتودنسی در لاغری صورت

در جلسه ی مشاوره تمامی راهکارها و مسائلی که در حین ارتودنسی می بایست به آنها توجه کنید توسط متخصص ارتودنسی توضیح داده می شود. در جلسات اول ارتودنسی رعایت در مصرف موادغذایی امری ضروری است تا فرد به سیستم غذایی جدید در حین درمان ارتودنسی نیز عادت کند. بیمار زمان کوتاهی را همراه با کم غذا بودن و کاهش وزن نیز تجربه می کند اما بعد از مدت زمان کوتاهی فرد به دوره ی غذا خوردن خود در استفاه از موادغذایی جدید نیز عادت میکند و وزن بیمار موردنظر نیز به حالت قبل بر میگردد. در طی درمان ارتودنسی ثابت، معمولا رژیم غذایی بیمار تغییر می کند، علت آن وجود دستگاه های ارتودنسی در دهان و نیز لزوم انجام  دقیق بهداشت دهان و دندان است، عادت کردن به دستگاه های ارتودنسی زمان بر است؛ بنابراین بیماران اغلب در هفته های اول درمان ، غذاهای نرم مصرف می کنند.

ارتودنسی و لاغری صورت

نقش ارتودنسی بر زیبایی چهره

ارتودنسی به دلیل نداشتن عوارض در میان بیمارانی که مشکلات فکی دارند بسیار پر طرفدار است. درمان ارتودنسی به طور معمول با دو هدف انجام می‌شود که عبارت اند از:

  • ردیف کردن دندان ها در فک بالا و پایین و قرار گرفتن آنها روی هم
  • جابه جا کردم و حرکت دندان ها به تدریج بدن این که آسیبی به آنها وارد شود.

همچنین مرتب کردن دندان علاوه بر زیبایی، جویدن غذا را نیز راحت تر می کنند و رعایت بهداشت آنها نیز آسان تر است. مورد دیگر اینکه دندان ها کمتر دچار پوسیدگی، خونریزی و عوارض دیگر می شود.

تاثیر ارتودنسی بر فرم صورت

صورت‌های گرد با ارتودنسی می‌توانند کشیده شوند و یا صورت‌های خیلی کشیده از کشیدگی زیاد آنها کم شود. همچنین، ارتودنسی این قابلیت را دارد لب‌های بیرون زده را حالت دهد و آنها را برجسته تر کند. ایجاد تقارن در صورت یکی دیگر از کارهایی است که با ارتودنسی قابل انجام است؛ البته بعد از این که کار تمام شد، تأثیر آن بیشتر احساس خواهد شد.

 

تغییر چهره پس از ارتودنسی یا Invisalign

بسیار نادر است که چهره یک شخص کاملا متقارن باشد و اغلب به سختی قابل توجه است. با این حال، گاهی اوقات، ممکن است اختلافات قابل توجهی وجود داشته باشد که از فک شروع می شود. در این موارد، بریس ها و Invisalign می توانند چهره نامتقارن را بسیار بهبود بخشند. بسیاری از چگونگی درک تقارن و شکل صورت به زاویه نیز مربوط می شود؛ با جا به جایی دندان ها و فک، باعث تغییر زاویه بین لب ها و بینی می شود که می تواند بینی را کمی متفاوت نشان دهد.

سن فاکتور مهم تغییر چهره در ارتودنسی

نکته ای که باید هنگام صحبت در مورد تغییر چهره بعد از بریس یا Invisalign در نظر بگیرید، این است که سن، فاکتور مهمی است. در بیماران جوان که هنوز در حال رشد و نمو هستند، می توان به راحتی ساختار فک و صورت را دستکاری کرد. در حقیقت، گاهی اوقات، هدف اصلی ارتودنسی رهگیری اولیه تعادل در ویژگی های صورت کودک با هدایت رشد فک است. وسایل ارتوپدی مانند منبسط کننده های کام می توانند برای انجام این کار فوق العاده مفید باشند. برای بزرگسالانی که در حال رشد هستند، درمان ارتودنسی هنوز هم می تواند برای تلاش برای بهبود عدم تعادل و اختلاف شدید صورت بسیار موثر باشد.

 

تغییراتی که آندربایت در چهره ایجاد می کند

با آندربایت، دندان های پایین در جلوی دندان های بالایی قرار می گیرند که باعث بیرون کشیدن فک پایین می شود؛ در این حالت، صورت شما قبل و بعد از بریس می تواند به طور محسوسی متفاوت به نظر برسد. با اصلاح عدم تعادل بین فک بالا و پایین و رفع نحوه روی هم آمدن دندان ها و فک ها، نیمه تحتانی صورت شما هماهنگ تر به نظر می رسد.

 تغییراتی که اوربایت در چهره ایجاد می کند

نوع دیگری از سو گرفتگی است که در آن Invisalign یا بریس خط فک را به سمت بهتری تغییر می دهد. هنگامی که دندان های بالایی خیلی جلو تر از دندان های پایین قرار می گیرند، ظاهر چانه ضعیف و گونه های فرو رفته را ایجاد می کند. با کمک جمع شدن صحیح قوس ها و تراز شدن محل گزیدگی، باعث ایجاد حالت متعادل تری در صورت می شود و چانه و فک قوی تری به شما می دهد.

ارتودنسی و لاغری صورت

 تغییراتی که اپن بایت در چهره ایجاد می کند

در این حالت دندان های جلو به هیچ وجه با هم جمع نمی شوند. هنگامی که می خواهید لب های خود را ببندید، باید آن ها را کشیده تا روی دندان ها قرار گیرند که باعث می شود صورت فرم بلندی داشته باشد و ایجاد مشکلات عمده در گفتار و غذا خوردن را موجب می شود. اینویزالاین و بریس ها به شما امکان می دهند تا دندان های جلو، لبخند و عملکرد شما را بهبود بخشند و حتی گونه هایی را که همیشه آرزو داشته اید به شما بدهند.

آیا ارتودنسی تاثیر منفی روی صورت دارد

در طی دوره اخیر صحبت های زیادی در مورد ارتودنسی و میزان تأثیر منفی آن روی صورت و بدن صورت گرفته است؛ زیرا گفته می شود که ارتودنسی می تواند صورت و گاهی اوقات کل بدن را باریک کند،دندان ها از نازک یا دور با لاغری صورت و بدن کاری ندارند و آنها فقط شایعاتی هستند که هیچ دلیلی بر اعتبار آن نیست. واقعیت امر این است که بلافاصله پس از نصب ارتودنسی، بیمار مشکل وجود جسم خارجی در داخل دهان خود را احساس می کند، که در ابتدا هنگام غذا خوردن او را آزار می دهد؛ بنابراین ممکن است وعده غذایی او کاهش یابد و در نتیجه ممکن است بخشی از وزن کاهش یابد، دردی که بیمار پس از نصب آن احساس می کند، که ممکن است 3 تا 4 روز طول بکشد.

بیشتر بخوانید: