ارتودنسی های جدید ، به لطف پیشرفت های انجام شده در دندانپزشکی و با ارتودنسی های جدید، بیماران می توانند سریع تر دندان هایی صاف داشته باشند. چندی پیش، ارتودنسی به معنای یک مشت فولاد ضد زنگ دردناک بود؛ اما پیشرفت در فن آوری نه تنها دستگاه های دندانی کمتر قابل توجه، بلکه حرکات سریع تر دندان را ایجاد کرده است و ارتودنسی سریع، منجر به افزایش تعداد بریس ها شده است.

 

ارتودنسی های جدید

دلیل اصلی برای زمان های سریع تر درمان با سیم هایی شروع می شود که اکنون از مس، نیکل و تیتانیوم ساخته شده اند. ترکیبی که باعث می شود تا سیم فقط با حرارت دهان شما حرکت کند. برخی دیگر از گزینه های پر سر و صدا وجود دارد که ممکن است در مطب متخصص ارتودنسی با آن ها رو به رو شوید.

ارتودنسی های جدید

ارتودنسی سریع

سه دستگاه زیر می توانند زمان درمان را کوتاه کنند:

  • شتاب دهنده

این دستگاه مانند محافظ دهان روی هر دو بریس فلزی و آستر های شفاف مانند Invisalign قرار می گیرد که از میکرو پالس یا ارتعاشات با فرکانس پایین استفاده می کند و از طریق دندان ها به ریشه ها و استخوان اطراف آن منتقل می شود و سرعت فعالیت سلولی را برای حرکت سریع دندان ها افزایش می دهد. میکرو پالس ها کمتر از آن چه که با مسواک برقی احساس می کنید احساس می شوند و به طور متوسط می تواند 30 تا 50 درصد سرعت درمان را افزایش دهند.

 

  • ارتو پالس

ارتو پالس که توسط FDA در سال 2015 تصویب شده است، مانند محافظ دهان نصب می شود و برای تسریع در حرکت دندان با هدف قرار دادن استخوان و بافت اطراف ریشه، از فرایندی به نام مدولاسیون فتوبیولاسیون یا نور درمانی استفاده می کند. بیمار برای فعال کردن نور دستگاه را گاز می گیرد.

مزیت ارتوپلاس چیست

ارتو پالس مدت زمان معمول 15 ماهه در بیماران را می تواند به نه ماه کاهش دهد. مزیت اصلی ارتو پالس نسبت به شتاب دهنده این است که به جای 20 دقیقه، ده دقیقه ساییده می شود. همچنین ارتو پالس هزینه بیشتری دارد. علی رغم مطالعات انجام شده مبنی بر عدم اهمیت بالینی در زمان های درمان با استفاده از شتاب دهنده یا ارتو پالس، ارتودنتیست ها در مجله ارتودنسی بالینی به دستگاه ها نظرات مطلوبی می دهند و گرچه آن ها هزینه اضافه دارند، تعداد بازدید ها را کاهش داده و به طور بالقوه در دراز مدت، هزینه ای که کردید، پس انداز می شود.

 دستگاه پیشرانه چیست

پیشرانه یک دستگاه دستی مورد تأیید FDA است که باعث ایجاد سوراخ های ریزی به نام میکرو استئوپرفراژ ها در استخوان اطراف ریشه دندان می شود و باعث پاسخ التهابی شده که حرکت استخوان را تحریک می کند و برای موارد با چالش بیشتر مفید است که می تواند زمان درمان را به نصف کاهش دهد.

یک مطالعه در سال 2013 توسط دانشگاه نیویورک به این نتیجه رسید که میکرو استئوپرفوراسیون سرعت حرکت دندان را 2.3 برابر افزایش داده و بیماران درد و ناراحتی قابل توجهی گزارش نمی کنند. از آن جا که یک متخصص ارتودنسی دستگاه را خریداری می کند، این هزینه ممکن است در هزینه های کل درمان لحاظ شود و معمولاً به شدت مورد خاص دندان فرد بستگی دارد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

ارتودنسی زیبایی

تقاضای زیادی برای رویکرد های ارتودنسی زیبایی برای دستیابی به حرکت دندان و اصلاح بایت وجود دارد، به ویژه اکنون که بزرگسالان تقریباً نیمی از بیماران ارتودنسی را تشکیل می دهند. برای بهبود زیبایی ها، براکت های سرامیکی شفاف سفید موجود است، اما پوشش اغلب با سایش آسیب می بیند. وسایل مستقر در زاویه و تراز های شفاف از ظاهر قابل توجه بریس ها جلوگیری می کنند.

مقایسه ارتودنسی سنتی و تراز کننده های واضح

در مقایسه با بریس های سنتی، تراز کننده های واضح جذاب تر تلقی می شوند. معمولا زنان 40 ساله و کمتر ترجیح می دهند که از زبانه در مقابل وسایل با کالایی استفاده کنند و زنان 20 تا 30 ساله ترجیح می دهند که از الاینر درمانی استفاده کنند. بزرگسالان به دلیل سهولت در انطباق، راحتی بیشتر و مصرف کمتر مسکن، ممکن است تراز کننده ها را ترجیح دهند. جایگزین های بریس های فلزی معمولاً گران ترند، اما بزرگسالانی که مایل به گزینه های زیبایی هستند، اغلب این هزینه ها را در قبال درمان می پذیرند. در سیستم های سنتی با وضوح، وسایل زبانه دارای براکت هایی با شکاف سیم است که درون براکت قرار می گیرد.

ارتودنسی های جدید

بریس های سرامیکی

بریس ارتودنسی سرامیکی در بیشتر بزرگسالان محبوب هستند؛ زیرا با رنگ دندان ها ترکیب می شوند. از پنج سایه مختلف براکت به رنگ دندان استفاده می شود تا با رنگ طبیعی دندان مطابقت داشته باشد و همچنین از سیم های دندان رنگ استفاده می گردد.

 

 درمان الاینر

امروزه، پیشرفت های مداوم باعث می شود که بد شکلی های پیچیده تر با آن چه که قبلا امکان پذیر بود، با الاینر درمان شوند. الاینر ها در سال 1945 معرفی شدند، اما برای اولین بار در سال 1999 به بازار عرضه شدند که هم اکنون بیش از 20 شرکت تولید کننده تراز های واضح الاینر وجود دارد. الاینر، درمانی از یک سری سینی های شفاف و پلی یورتان تشکیل شده است. هر تراز کننده در توالی دندان ها، آن ها را با کمترین حرکت تا رسیدن به تنظیمات از پیش تعیین شده حرکت می دهد.

 

طریقه استفاده از الاینر ها

از آن جا که الاینر ها جدا می شوند، نیرو های وارده به دندان ها قدر این هنگام متوقف می شوند؛ بنابراین، نسخه ارتودنتیست معمولا نصب هر ست به مدت 20 تا 22 ساعت در روز و به مدت یک تا دو هفته است. آن ها فقط هنگام غذا خوردن یا برای انجام اقدامات بهداشت دهان و دندان برداشته می شوند. اگر چه تحقیقات مدت زمان سایش را تعیین نکرده است، اما مطالعه ای که در مقایسه فعال سازی های یک هفته ای و دو هفته ای انجام شده است، نشان می دهد که افراد دارای دو هفته احتمال بیشتری دارند که درمان را با روش مورد نظر به طور کامل انجام دهند.

 

بیشتر بخوانید: