ارتودنسی همراه با کشیدن دندان ، والدین اغلب می پرسند که آیا فرزندشان به عنوان بخشی از برنامه کلی درمان ارتودنسی، به برداشتن دندان نیاز دارد. این یک سوال بسیار مهم است، اما هرگز پاسخی مشابه برای همه وجود ندارد. ما به لطف ژن های خود و بسیاری از عوامل خارجی که در رشد تأثیر دارند، رشد دندان و صورت را به طرق مختلف تجربه می کنیم و کسانی که نیاز به ارتودنسی اصلاحی دارند، نیاز به درمانی دارند که کاملا متناسب با نیاز های فردی آن ها تنظیم شده باشد. هنگام برنامه ریزی برای این روش درمانی، هرگز توصیه نمی شود که دندان بکشید و همیشه درصد کمی از مواردی وجود دارد که ارتودنسی همراه با کشیدن دندان برای دستیابی به بهترین نتیجه ضروری است. در ارتودنسی، درمان تک تک افراد بدون استخراج به راحتی امکان پذیر نیست.

ارتودنسی همراه با کشیدن دندان

دربسياري از موارد کشيدن دندان ها در ارتودنسی لازم نيست، گاهی اوقات برای ایجاد فضا در فک به منظور کاهش جلوزدگی دندان ها، و یا شلوغی دندان ها نیاز به کشیدن دندان است. ولي بايد گفت اگر واقعا نياز به کشيدن دندان دايمي در درمان ارتودنسي لازم باشد بيمار نبايد به خاطر ترس ازاين مساله از درمان صرف نظر کند؛ چرا که فضاهای ناشي از کشيدن دندان کاملا با حرکات ارتودنسي بسته مي شوند و بیمار به حالت نرمال رشدی صورت و نهايتا هماهنگی مناسب صورت خود مي رسد.

کشیدن دندان چیست

کشیدن دندان، عمل برداشتن دندان دائمی (بالغ) یا شیری (شیری) توسط دندانپزشک عمومی یا جراح دهان است. به طور کلی، هنگامی که دندان شیری کودک به طور طبیعی از بین می رود یا کشیده می شود، در نهایت یک دندان دائمی در جای خود قرار می گیرد تا جانشین دائمی آن باشد. با این حال، وقتی دندان بالغ کشیده می شود، جانشین دیگری وجود ندارد و با بیرون آمدن هیچ چیز برای پر کردن شکاف، فضایی از دندان خارج می شود. در درمان ارتودنسی، از فضای باقی مانده می توان به روش های مختلف برای اصلاح بایت و اصلاح تراز دندان ها استفاده کرد.

ارتودنسی همراه با کشیدن دندان

چه زمانی کشیدن دندان توصیه می شود

رایج ترین دلیل توصیه دندانپزشک عمومی برای برداشتن دندان بزرگسالان به دلیل بیماری های دندان برگشت ناپذیر و پیشرفته، مانند پوسیدگی دندان یا بیماری پریودنتال (لثه) است. از طرف دیگر، یک متخصص ارتودنسی ممکن است در صورت ازدحام شدید دندان ها، بیرون زدگی دندان های جلویی یا به منظور اصلاح بایت، کشیدن انتخابی دندان های سالم را توصیه کند.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

چه زمانی ارتودنسی همراه با کشیدن دندان انجام می گیرد

اگر در دهان دندان کافی برای بزرگسالان نباشد، لبخند کج یا بایت نامناسب ایجاد می شود، اگر کمبود فضا در دهان وجود داشته باشد، بسته به جایی که این دندان ها می توانند فضایی پیدا کنند، ممکن است چاره ای جز رویش در موقعیت های نامنظم نداشته باشند. در برخی موارد، کشیدن یک یا چند دندان می تواند به آزاد سازی فضا کمک کند و در نتیجه با انجام درمان ارتودنسی، دندان ها و فک های باقی مانده به طور صحیح تراز می شوند.

عوارض ناشی از کشیدن دندان چیست

مانند تمام اقدامات پزشکی، برخی از عوارض جانبی بالقوه در کشیدن دندان وجود دارد که همه بیماران باید از آن ها آگاه باشند. با این حال، اگر دندانپزشک یا ارتودنتیست شما این روش درمانی را توصیه کرده است، احتمالا مزایای آن بیشتر از احتمال بروز عوارض است.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی کودکان

عوارض بالقوه کشیدن دندان

برخی از عوارض جانبی بالقوه ای که ممکن است تجربه کنید، عبارت اند از:

  • تورم در محل جراحی
  • درد قفسه سینه و تنگی نفس
  • تهوع و استفراغ
  • خونریزی بیش از 12 ساعت

در صورت ادامه این علائم، باید سریعا با ارتودنتیست خود تماس بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که شرایط بدتر نمی شود.

 

بعد از کشیدن دندان چه مدت درد احساس می شود

پس از انجام این عمل و از بین رفتن بی هوشی، احساس درد، تورم و خونریزی باقی مانده طبیعی است. در حالی که ریشه برخی دندان ها نسبت به دندان های دیگر عمیق تر است و ترمیم آن ها مدت زمان بیشتری زمان می برد، بیشتر بیماران دریافتند که درد پس از تقریباً سه روز کاهش می یابد.

 

آیا کشیدن دندان، شکل صورت را تغییر می دهد؟

اگر صاف کردن دندان در دهان کاملا شلوغ و بدون کشیدن انجام شود، ممکن است منجر به دندان یا لب های بیش از حد برجسته شود که برای نمای صورت بیمار مضر خواهد بود. سلامتی طولانی مدت دندان های برجسته نیز می تواند به خطر بیفتد؛ زیرا احتمال پوسیدگی لثه به دلیل پاشیدن بیش از حد برخی از دندان ها و قرار گرفتن آن ها در بخشی از استخوان وجود دارد.

 

اگر کشیدن دندان توصیه شود، اما انجام نشود، چه اتفاقی می افتد

درک این نکته مهم است که کشیدن دندان معمولا آخرین روش برای ارتودنتیست ها هنگام برنامه ریزی برای درمان است. برای اکثر بیماران، ممکن است روش های درمانی وجود داشته باشد که بدون نیاز به برداشتن دندان ها، می تواند نتایج بهتری کسب کند. یک متخصص ارتودنسی هرگز پیشنهاد نمی کند که دندان را بردارید، مگر این که برای موفقیت در درمان شما کاملا ضروری باشد. در موارد اندکی که کشیدن مفید و کاملا ضروری تشخیص داده می شود، انجام اقدامات درمانی ارتودنسی بدون استفاده از دارو های تجویز شده ممکن است منجر به تغییر ظاهر شود و همچنین خطر فشار دندان ها به خارج از استخوان فک وجود دارد.

ارتودنسی همراه با کشیدن دندان

چگونه می توان از عوارض جانبی مضر ارتودنسی همراه با کشیدن دندان جلوگیری کرد

با ارزیابی صحیح بیمار، تشخیص و برنامه ریزی درمانی توسط متخصص ارتودنسی، می توانید راحت باشید که هرگونه استخراج تجویز شده برای بیمار تحت درمان مفید خواهد بود. ارتودنتیست ها در صورت وجود هر گونه خطر عوارض جانبی منفی بر سلامت عمومی، ظاهر لبخند و زیبایی صورت بیمار، استخراج انتخابی را توصیه نمی کنند.

 

چگونه می توان فهمید که کودک قبل از شروع درمان ارتودنسی، نیاز به کشیدن دندان دارد

توصیه های متخصص ارتودنسی شما به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله نوع مشکلی که نیاز به اصلاح دارد و نتایج مورد انتظار با یا بدون کشیدن دندان. غالبا تعدادی از گزینه های درمانی ممکن وجود دارد که همگی با موافقان و مخالفان خاص خود هستند. تنها راه برای به دست آوردن اطلاعات قابل اعتماد، مشورت با یک متخصص ارتودنسی است. با ارزیابی دندان ها، راه ها و مشخصات صورت کودک شما و اندازه گیری دقیق پارامتر های مختلف اسکلتی و بافت نرم از اشعه ایکس آن ها، متخصص ارتودنسی شما تشخیص می دهد که استخراج توصیه شود یا خیر.