اگر می خواهید که با ارتودنسی متحرک آشنا شوید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

قیمت ارتودنسی متحرک در سال 99 بر اساس فاکتورهای زیادی تعیین می شود. برای تعیین قیمت ابتدا باید توسط دندانپزشک معاینه شوید تا بر اساس اقداماتی که قرار است روی دندان شما صورت بگیرد، هزینه مشخص گردد. در تعیین هزینه فاکتورهای زیادی نقش دارند.

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک را معمولا پزشکان برای اصلاح مشکلات جزئی و متداولی که مربوط به نامرتب بودن دندان ها و مشکلات دندان های قدامی است، استفاده می نمایند.

ارتودنسی های متحرک برای تمامی بیماران روش مناسبی محسوب نمی شود.

ارتودنسی دارای یک سری پلاک است که پلاک های ارتودنسی های متحرک از جنس پلاستیک ساخته می شوند. این پلاک ها با گیره های فلزی که به خوبی در پلاستیک آن فرو برده شده اند، از جلو و عقب بر روی دندان ها قرار می گیرند و به صورت ثابت باقی می مانند. با پلاک های متحرک می توان، موقعیت یک دندان مشخص را اصلاح نمود.

به منظور هدایت مسیر رویش دندان ها و به حرکت واداشتن دندان ها به موقعیتی که مشخص شده است نیز از ارتودنسی های متحرک استفاده می کنند.

مزایای ارتودنسی متحرک کدام است؟

این نوع از ارتودنسی دندان دارای مزایایی است که سبب می شود در صورتی که پزشک استفاده از آن را برای بیمار تایید کرد، افراد بی چون و چرا این روش را انتخاب می نمایند.

مزایای این روش عبارت است از:

  • پلاک های ارتودنسی متحرک را می توان جهت مسواک زدن از دهان و از روی دندان ها خارج نمود و سپس مسواک زد.استفاده از این روش با پوشش دادن سقف دهان سبب می گردد تا انکوریج بهتری به دست بیاید.
  • تنظیم پلاک های متحرک بسیار آسان تر می باشد و سیم های موجود در آن به راحتی خم می شوند، پایه ی پلاستیکی آن را به آسانی می توان دستکاری کرد و یا این که در صورت نیاز به کناره های آن ها اضافه نمود.
  • در ارتودنسی متحرک احتمال آسیب دندان ها کمتر است و ریشه ی دندان ها کمتر تحلیل می رود، در حالی که در ارتودنسی ثابت اینگونه نیست.
  • پایه های پلاستیکی یا همان آکریلیکی را می توان کمی ضخیم تر درست کرد تا صفحه های تختی بر روی دندان های قدامی و یا دندان های عقب فک بالا، ایجاد شوند.
  • از پلاک های متحرک می توان به عنوان نوعی انتقال دهنده ی نیرو به گروه های دندانی استفاده کرد.
  • پلاک های متحرک را می توان هم به عنوان نگه دارنده های غیرفعال و هم به عنوان نگه دارنده های فعال استفاده نمود.

مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم همگی از مزایای ارتودنسی های متحرک هستند که بر اساس این موارد، افراد این نوع از ارتودنسی را ترجیح بدهند. قیمت ارتودنسی متحرک نیز از نوع ثابت آن به مراتب کمتر است.

نوع متحرک ارتودنسی مناسب چه دندان هایی است؟

ارتودنسی های متحرک معمولا برای دندان های افرادی استفاده می شوند که دندان هایشان جلو و کج است و صد البته که این مشکل باید به صورت خیلی جزیی باشد وگرنه در موارد حاد، این روش اثری ندارد.

برای افرادی استفاده می گردد که تاج های دندان هایشان تا حدودی کج هستند و با حرکت دادن آن ها را تا حدودی صاف می نماید.

از این روش برای ارتودنسی های کودکان و یا ارتودنسی هایی که بیشتر هدف پیشگیری دارند، استفاده می شود.

به عنوان مثال می توان این مورد را بیان کرد که برای باز نگه داشتن فاصله هایی که بین دندان ها پیش آمده است و یا برای کمک کردن به ترک عادت انگشت مکیدن کودکانی که در حال رشد هستند نیز استفاده می شود.

از ارتودنسی های متحرک به عنوان مکملی برای ارتودنسی های ثابت استفاده می شود تا اعمال کششی خارجی دهان و یا امر وسیع کردن کام افراد را انجام دهد.

همچنین از آن ها به عنوان نگه دارنده یا ریتینر استفاده می کند تا نتیجه ی به دست آمده از ارتودنسی ثابت را حفظ نمایند.

این روش برای دندان هایی که نامرتبی به سمت ریشه دارند و یا دچار به هم فشردگی و شلوغی شدید دندان ها هستند، مناسب نمی باشد.

بیشتر بخوانید… ارتودنسی نامرئی

قیمت ارتودنسی متحرک

برای دریافت قیمت ارتودنسی متحرک در سال 99 لازم است تا ابتدا اطلاعات لازم درباره ی این روش را کسب نمایید و شرایط آن را به طور کلی بدانید. سپس با مشورت با یک پزشک یا متخصص ارتودنسی و معاینه ای که وی بر روی دندان هایتان انجام می دهد، متوجه شوید که چه مقدار کار دارد و هزینه های آن چه میزانی خواهد شد. پزشک باید تعیین نماید که چه تجهیزاتی را برای دندان های شما استفاده نماید و بر اساس آن به شما قیمت درستی ارائه دهد.

در واقع می توان گفت که هزینه ی هر بیماری با بیمار دیگر کاملا متفاوت می باشد و تعرفه ی درمان یکسان نمی باشد.

موارد زیادی در این زمینه وجود دارند که سبب تغییر قیمت می شوند که اگر گاهی یکی از آن ها را بخواهیم حذف نماییم، این امکان وجود دارد که کل کار نتیجه ی مورد نظرمان را ندهد و به مشکل خورد.

مدت زمان ارتودنسی متحرک چقدر است؟

ارتودنسی های متحرک نیز زمانی را نیاز دارند تا بتوان بر اساس آن نتیجه ی کار را مشاهده کرد و این زمان در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. دندانپزشک نیز می تواند به صورت حدودی زمانی را تخمین بزند ولی هرگز نمی تواند زمان دقیق آن را به شما بگوید.

مراحلی که باید بر اساس آن ها، ارتودنسی متحرک را انجام داد، معمولا به دو مرحله تقسیم می شود.

مرحله ی اول درمان یا همان طول درمان ارتودنسی معمولا زمانی بین 12 تا 14 ماه نیاز دارد. مرحله ی دوم آن که درمان با بریس کامل می باشد زمانی بین 18 تا 36 ماه نیاز دارد تا بتوان نتیجه ی دلخواه را دریافت کرد.

در تمامی حالات معمولا پزشکان و متخصصان جهت اصلاحی های لازم در دندان های بیمار، آن ها را هر 6 تا 8 هفته یک بار ملاقات می نمایند و دندان های آن ها را مورد معاینه قرار می دهند.

اما در حالت کلی زمان درمان هر بیمار بستگی به فاکتورهای و موارد زیادی مانند سنی که بیمار دارد، شدت مشکل دندانی وی، همکاری کردن بیمار با پزشک و همچنین سرعت طبیعی واکنش دادن به حرکت دندان ها دارد.