برای انجام درمان ارتودنسی دندان مواردی وجود دارد که باید قبل از انجام ارتودنسی دندان و بعد از انجام ارتودنسی دندان به آنها توجه کرده و آنها را رعایت کنید. در این مقاله به نکات ارتودنسی دندان قبل و بعد می پردازیم. همانطور که می دانید ارتودنسی دندان یکی از روش‌های نوین دندانپزشکی است که طی آن، دندان ها مشکلات و ناهنجاری شان برطرف می شود.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی ها باعث حرکت دندان ها شده و مشکلاتی نظیر شلوغ بودن دندان ها، کج بودن دندان ها، روی هم سوار شدن دندان ها و یا فاصله داشتن بیش از حد دندان ها را برطرف می کند.

ارتودنسی دندان قبل و بعد

موارد مربوط به قبل از ارتودنسی دندان

اگر شما در حال خواندن این مقاله هستید به احتمال زیاد به فکر درمان ارتودنسی دندان می باشید. بنابراین ما کارهای مهم قبل از استفاده از آن را ذکر می‌کنیم. این نکات به شما کمک می کند که آماده شوید و اطمینان حاصل کنید که بهترین نتیجه را برای خود و لبخندتان خواهید گرفت. فراموش نکنید در طول مشاوره خود، از ارتودنتیست خود هر سوالی که دارید بپرسید؛ زیرا آن ها در زمینه ی زیبایی و درمان دندان ها تخصص دارند. پس فقط به خواندن این مقاله اکتفا نکنید.

سوالاتی که قبل از ارتودنسی برای افراد پیش می آید:

مواردی که برای قبل از ارتودنسی دندان باید بدانید عبارتند از پاسخ به برخی از سوالات که به آنها اشاره می‌کنیم:

 • قبل از ارتودنسی دندان چه چیزهایی نباید خورده شود؟
 • رعایت بهداشت دندان در ارتودنسی دندان قبل چگونه می باشد؟
 • برطرف کردن مشکلات ایجاد شدن حفره یا پوسیدگی در دندان به چه شکل است؟
 • آیا در جلسه اول ارتودنسی دندان روی دهان شما قرار می گیرد؟
 • آیا سفید کردن دندان قبل از گرفتن ارتودنسی اشکالی دارد؟

ما در این مقاله به تمام سوالات بالا پاسخ خواهیم داد.

خوردنی های ممنوعه در زمان ارتودنسی

شما قبل و بعد از اینکه ارتودنسی را روی دندانتان نصب کردند، نباید بعضی از غذاها را بخورید. بنابراین می ‌توان گفت که قبل از گرفتن ارتودنسی دندان برای اینکه خودتان را بیشتر به این مورد عادت دهید، از خوردن برخی از خوراکی ها پرهیز کنید.

این خوراکی ها عبارتند از:

 1. آجیل
 2. غذا های سخت
 3. غذاهای جویدنی چسبناک
 4. ذرت بو داده
 5. ته دیگ
 6. میوه ها و سبزیجات ترد مانند هویج
 7. گاز زدن میوه های سفت مانند سیب
 8. رعایت بهداشت دهان و دندان

برای اینکه ارتودنسی به خوبی روی دندان های شما بنشیند، ارتودنتیست شما به یک سطح دندان بدون پلاک نیاز دارد. بنابراین اگر می‌خواهید مشکلات عفونتی در حین گذاشتن ارتودنسی و بعد از آن برایتان اتفاق نیوفتد، باید قبل از اینکه ارتودنسی روی دندان شما قرار بگیرد دندان های خودتان را کاملا تمیز کنید.

ارتودنسی دندان قبل و بعد

پر کردن حفره ها یا پوسیدگی های دندان

قبل از ارتودنسی، شما می‌توانید بدون برطرف کردن مشکل پوسیدگی دندان و ایجاد حفره روی دندان هم بریس بگیرید؛ اما همیشه بهتر است ابتدا قبل از انجام ارتودنسی این کار را انجام دهید. چون اگر در طول درمان ارتودنسی مشکل پوسیدگی دندان و ایجاد حفره در آن شما را آزار دهد، دیگر نمی توانید در حین اینکه اتودنسی ها روی دندان شما نصب هستند کار درمان پوسیدگی را انجام دهید.

آیا در اولین جلسه، ارتودنسی روی دندان شما قرار می گیرد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر. در اولین قرار ملاقات با دندانپزشک، بریس ها روی دندان شما قرار نمی گیرد. به این دلیل که هنوز چند مرحله وجود دارد که باید از قبل انجام شود. یکی از موارد آن گرفتن عکس سه بعدی با اشعه ایکس از دندان‌ ها و فک شما است که باید پزشک آن ها را بررسی کند و هم ترازی را تعیین کند. بعد از مشاوره اولیه، برنامه درمانی شما شروع می شود و متخصص ارتودنسی تان تاریخ دریافت بریس ها را به شما اعلام می کند.

سفید کردن دندان قبل از ارتودنسی

دانپزشک متخصص ارتودنسی معمولا توصیه می ‌کند که بعد از گرفتن بریس، دندان های خود را سفید کنید. به این دلیل که برخی از بیماران هنگام برداشتن بریس ها متوجه ناهماهنگی در رنگ دندان شامل می‌شوند و این به دلیل این است که مدت زمان طولانی روی دندان قرار گرفته است. بنابراین بهتر است قبل از انجام ارتودنسی دندان، کار سفید کردن دندان انجام نشود.

نکات مورد توجه در بعد از ارتودنسی دندان

سخت ترین قسمت تهیه بریس نگه داشتن آن در هفته اول است. بدن شما به قطعات جدید و عجیب فلز در دهانتان شما عادت نکرده و احتمالا در ابتدا کمی احساس درد می کنید. پس از اینکه هفته اول را پشت سر می گذارید، به خوبی به سمت یک لبخند زیبا و صاف حرکت می کنید. بعد از اینکه ارتودنسی دندان روی دندان شما نصب شد، باید تغییراتی را در برنامه و رفتار روزمره خود ایجاد کنید تا مطمئن شوید که روند درمان شما به خوبی طی می‌شود. برخی از عادات وجود دارد که می توانید پس از اینکه بریس روی دندان قرار گرفت شروع به انجام آن ها کنید و یا از آن ها بپرهیزید.

پس از اینکه ارتودنسی روی دندان شما قرار می گیرد ممکن است تا یک هفته احساس ناراحتی و درد کنید. بهتر است با خوردن مسکن ها این درد را آرام کنید. اگر تا یک هفته پس از نصب ارتودنسی روی دندان، مشکل یا درد دندانتان حل نشد، باید به ارتودنتیست خود مراجعه کنید.

ارتودنسی دندان قبل و بعد

غذاهای نرم بخورید

در طولانی مدت نه تنها غذاهای نرم از نظر ایمنی برای دندان های شما مفید خواهد بود، بلکه باعث می شود که هیچ چیزی لای ارتودنسی و سیم های شما قرار نگیرد که تمیز کردن آن ها هم برایتان سخت باشد.

اگر مدت زمان طولانی غذا یا خوراکی لای بریس گیر کند، می تواند باعث پوسیدگی دندان شود. پس از خوردن غذا در هر وعده، بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. نگه داشتن غذا در خارج از بریس ها یا لابلای آن ها، پاک کردن غذاها و خوراکی ها از لای بریس ها ممکن است بسیار مشکل باشد؛ اما اگر بعد از هر وعده غذایی کار مسواک زدن را انجام ندهید سلامت دندان و لثه شما به خطر می‌افتد. شما برای این کار می توانید یک مسواک مخصوص ارتودنسی تهیه کنید و آن را همیشه در کیف خود بگذارید تا همیشه همراهتان باشد و بتوانید پس از خوردن هر وعده غذایی و خوراکی از آنها استفاده کنید.

نکته هایی برای مراقبت از آزارهای بریس و براکت ارتودنسی

پس از نصب ارتودنسی در دهان، باید به موارد زیر توجه کنید، تا در طی فرایند درمان با مشکل مواجه نشوید:

 1. از عسل برای مقابله با زخم های دهان استفاده کنید

  براکت ها به گونه ای طراحی شده اند که ممکن است به دهان شما کمی آسیب برسانند؛ اما پس از مدتی به آن ها عادت می کنید. با گذشت زمان، پوست شما سفت و سخت می شود و دیگر لکه های زخم نخواهید داشت. تا آن زمان بهتر است از عسل یا موم مخصوص برای تسکین هرگونه ناراحتی استفاده کنید.

 2. دهان خود را با آب نمک بشویید

  اگر تحریک قابل توجهی دارید، پیشنهاد می کنیم دهان خود را با محلول آب نمک گرم پنج یا شش بار در روز و هر بار به مدت 30 ثانیه بشویید. نصف قاشق چای خوری نمک را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. آب نمک به تسکین درد کمک می کند و باعث می شود نواحی زخم سریعتر بهبود یابند.