ممکن است شما هم تاقبل از شیوع بیماری کرونا قصد ارتودنسی کردن دندان هایتان را داشته و برایش برنامه ریزی کرده اید؛ اما با شیوع این بیماری تمام برنامه هایتان عقب افتاده است. شاید هم فکر می کنید ارتودنسی کردن دندان ها کار ضروری نیست و بهتر است آن را عقب بیندازید. برای پاسخ به سوالات احتمالی خود درباره ی ارتودنسی کرونا، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

احتمال ابتلا به ویروس کرونا در دندان پزشکی چقدر است؟

همان طور که می دانید تا امروز ویروس کرونا آنقدر پیشرفت کرده است که در هرجایی و هر مکانی امکان ابتلا به آن وجود دارد. دندان پزشکی هم از آن مکان هایی است که رفت و آمد در آن زیاد صورت می گیرد. گرچه اقدامات پیشگیری از این ویروس در همه مکان های عمومی و به خصوص دندان پزشکی انجام می شود، باز هم توصیه می شود تا جای امکان برای موارد غیر ضروری وارد این مکان ها نشویم.

برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا در دندان پزشکی چه اقداماتی انجام می شود؟

اول از همه باید این را به بیماران گوشزد کرد که اگر کوچک ترین علائمی از این بیماری دارید به هیچ عنوان به دندان پزشکی نروید. هنگام ورود به دندان پزشکی دست های خود را ضدعفونی کنید و سپس با آب و صابون بشویید. مراقب باشید تا از تماس دست هایتان با بینی، صورت، دهان و چشم هایتان خودداری کنید. اما اقداماتی هم هست که باید دندان پزشکان و همکارانشان انجام دهند، مثلا:

 • باید به طور مرتب و روزانه سطح تمام اجسام فلزی، شیشه ای و پلاستیکی را ضد عفونی کنند.
 • سطوحی که بیماران به آن دست می زنند، مثل دستگیره های در  و شیر آلات را چندین بار در روز ضد عفونی کنند.
 • از پذیرش بیمارانی که علائمی مانند تب و سرفه دارند خود داری کنند.
 • به بیماران اجازه ندهند که وسیله های خود را داخل مطب ببرند.
 • وسیله های یک بار مصرف را سریع دور بریزند.
 • دندان پزشکان و همکارانشان از ماسک و شیلد استفاده کنند.
 • زباله های دندان پزشکی و پسماند های اجسام و مواد درمانی را حتما به سیستم های دفع زباله تحول دهند.

آیا ارتودنسی دندان ها و فک جز درمان های ضروری اند و نباید آن ها را به تعویق انداخت؟

اگر ناهنجاری های دندان و فک شما شدت زیادی ندارند و آزارتان نمی دهند و قصد شما از انجام ارتودنسی زیبا تر شدن چهره اتان است؛ قاعدتا ارتودنسی امر ضروری و مهی نیست. اما بهتر است بدانید که اگر مشکلات و ناهنجاری های دهان و دندان شما آنقدر زیاد باشد که باعث اختلال در تنفس، جویدن و تکلم شما شود بهتر است که به زودی برای درمان اقدام کنید.

علاوه بر آزار هایی که ناهنجاری های فک و دندان برای فرد به وجود می آورد و فرد می خواهد هرچه زود تر از آن ها خلاص شود، نکته دیگری که باید هنگام به تعویق انداختن دوره درمان به آن توجه کرد این است که هر چه سن فرد بالا تر رود، دوره درمان ارتودنسی طولانی تر و اندکی سخت تر می شود. هر چه از دوران بلوغ فرد بگذرد، استخوان ها شکل گرفته و سفت و محکم تر می شود؛ بنابراین حرکت دادن آن ها سخت تر می شود.

ارتودنسی کرونا-2

ارتودنسی کرونا

هنگام بروز مشکلات اورژانسی ارتودنسی در دوره کرونا چه کنیم؟

ممکن است در این روزها که شیوع کرونا فراوان شده و بهتر است تا جای ممکن به دندان پزشکی نرویم؛ مشکلاتی برای پریس ها و اجزای ارتودنسی ما پیش بیاید که باید سریع حل شوند؛ در اینگونه موارد بهتر است به توصیه های زیر عمل کنید:

 • اگر نگهدارنده های شما که همان فیکس ریتینر ها هستند، آسیب ببینند یا شکسته شوند؛ تا جای ممکن سعی کنید به دندان پزشکی نروید و تلاش کنید خودتان با کمک موچین و انگشتانتان، انتهای سیم را به پایین دندان ها خم کنید یا می توانید سیم جدا شده را با کمک موچین و یا قیچی ببرید. البته می توانید سیم را خیلی آرام بکشید تا کل ریتینر از دهان خارج شود. اگر هیچ کدام این کار ها را نتوانستید در خانه انجام دهید، آن وقت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.
 • سعی کنید استفاده از الاستیک را بعد از جراحی کم کنید. اگر به بیمارستان رفتید، از پزشک بخواهید که مطمئن شود عفونت و یا تورم بیش از حد در دهان خود نداشته باشید.
 • ممکن است در طول درمان براکت های شما کنده شود که البته این موضوع و مشکل اورژانسی نیست و لازم نیست به ارتودنتسیت مراجعه کنید. با پزشک خود تماس بگیرید و از او برای رفع مشکل راهنمایی بگیرید. شاید ارتودنتیست به شما بگوید که مسئله مهمی نیست و شما می توانید براکت را کنار بگذارید.

 

در مورد کش های ارتودنسی

 • اگر بند های ارتودنسی شما در آمدند هم می توانید مشکل را در منزل حل کنید. اگر بند ها شل باشند با نظر پزشک می توانید آن ها را از دهان خارج کنید. اما در این حالت حتما باید رژیم غذایی ارتودنسی را بیش از قبل رعایت کنید و از خوردن مواد خوراکی شیرین خودداری کنید.
 • اگر الاستیک یا کش های ارتودنسی شما گم شده اند، نگران نباشید؛ این هم مشکل جدی ای نیست و می توانید تنها با تماس گرفتن با ارتودنتیست خود حلش کنید. از کلینیک ارتودنسی خود بخواهید که آن ها را به کمک پست برای شما ارسال کند.
 • اگر اورینگ های شما در آمدند به پزشک مراجعه نکنید. درحقیقت لازم به انجام دادن هیچ کار خاصی نیست، سیم ها را با موم های دندان پزشکی سر جایشان بچسبانید.
 • اگر سپریتور های ارتودنسی اتان دچار مشکل شدند، نیازی به مراجعه به پزشک نیست. تنها سعی کنید در اولین فرصت با یک سوزن تمیز و یا خلال دندان، آن ها را خارج کنید.
 • در صورتی که از ارتودنسی متحرک و هدگیر استفاده می کنید و دچار مشکل شده اید، استفاده از آن را متوقف کنید.
 • اگر انتهای سیم آزاد و تیز شد، آن را دوباره با استفاده از قاشق یا موچین به زیر براکت خم کنید.