ارتودنسی دندان چه عوارضی دارد، معمولا سوالی است که توسط بسیاری از افرادی که قصد انجام ارتودنسی را دارند می پرسند. ارتودنسی عوارض زیادی ندارد، اما مانند هر گونه مداخله در بدن شما خطرات جزئی را به همراه دارد. این که آیا شما به دنبال درمان ارتودنسی برای فرزند خود هستید، یا اینکه در بزرگسالی به دنبال این روش درمان رفته اید تفاوتی در میزان اهمیت آن ندارد، شما باید در هر صورت اطلاعاتی هر چند مختصر در مورد این روش درمانی داشته باشید.

وظیفه ارتودنتیست در ارایه اطلاعات

متخصص ارتودنسی با در نظر گرفتن شرایط دهان و دندان شما در مورد انتخاب روش درمانی و خطرات احتمالی با شما صحبت می‌کند و می‌تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند. بهتر است برخی از مواردی را که احتمال دارد پیش بیاید بخاطر داشته باشید. شما می‌توانید از ارتودنتیست خود در مورد هر چیزی که شما را نگران کرده سوال کنید. در اینجا برخی از خطرات جزئی و عوارض رایج که می‌تواند ناشی از درمان ارتودنسی باشد، جمع آوردی شده است.

ارتودنسی دندان چه عوارضی دارد

ارتودنسی دندان چه عوارضی دارد؟

از جمله عوارضی که ارتودنسی دندان دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دندان درد و ناراحتی خفیف

هنگامی که برای اولین بار درمان را شروع می‌کنید، با عادت کردن دهان به تجهیزات ارتودنسی و شروع حرکت دندان ها، ممکن است احساس ناراحتی خفیف کنید. این ناراحتی در افراد مختلف متفاوت خواهد بود و به آستانه درد و درمانی که انتخاب کرده اند بستگی خواهد داشت، اگر به دلیل فشار وارد شده روی دندان خود احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید با نظر پزشک از مسکن‌ها استفاده کنید.

  • خراش و زخم

ارتودنسی عوارض خفیفی مانند ایجاد زخم در هنگام شروع درمان ارتودنسی دارد، وجود این خراش‌ها و زخم‌های کوچک در قسمت داخلی دهان، به خصوص اگر از دستگاهی مانند بریس استفاده می‌کنید، کاملا معمول است. احساس درد ناشی از زخم معمولا فقط برای چند روز باقی می‌ماند تا زمانی که دهان شما به شکل بریس‌های شما عادت کند؛ با این حال می‌توان با استفاده از موم ارتودنسی، که یک روش آسان و فوری برای محافظت از دهان در طی این مرحله اولیه است، این مسئله به راحتی حل می‌شود.

  • عفونت لثه

رعایت بهداشت دهان و دندان برای همه مهم است، اما اگر تحت درمان ارتودنسی باشید بسیار مهم تر است. بهداشت ضعیف دهان و دندان می‌تواند منجر به التهاب لثه و عفونت لثه شود که می‌تواند حرکت دندان‌های شما را آهسته کند، اگر از دستگاه ارتودنسی استفاده می‌کنید، باید تحمل یک طول درمان طولانی را داشته باشید. در برخی موارد، عفونت می‌تواند به بافت‌هایی که از دندان‌های شما پشتیبانی می‌کنند آسیب جبران ناپذیری وارد کند. اطمینان حاصل کنید که بهداشت دهان و دندان را رعایت و از راهنمای متخصص ارتودنسی برای جلوگیری از عفونت‌های لثه پیروی کرده اید.

  • مین زدایی مینا

مین زدایی مینای دندان، می‌تواند در طول درمان ارتودنسی به ویژه هنگام استفاده از وسایل ثابت مانند بریس اتفاق بیفتد، علت اصلی آن قند است که فرآیند پوسیدگی را در مینای دندان آغاز می‌کند. اگر قند یا ترکیب‌هایی مثل آن روی دندان به مدت زیاد بمانند، با گذشت زمان می‌توانند منجر به ایجاد حفره و پوسیدگی دندان شوند که به صورت لکه‌های سفید یا زرد روی دندان ظاهر می‌شود؛ با این حال، متخصص ارتودنسی شما به طور منظم دندان‌های شما را بررسی می‌کند تا در صورت مشاهده این مشکل سریعا آن را بر طرف کند.

چند کار وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر انجام دهید، مانند اجتناب از خوردن مواد غذایی شیرین، نوشیدن نوشیدنی‌های حاوی قند، مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید و روزانه دهان خود را با دهان شویه حاوی فلوراید شست و شو دهید.

  • کوتاه شدن ریشه دندان

برای برخی از بیماران طول ریشه دندان‌های آن‌ها در طول درمان کشیده یا پاره می‌شود. پیش بینی اینکه این اتفاق برای شما بیفتد تقریبا غیرممکن است، اما برخی از افراد نسبت به دیگران مستعد ابتلا به آن هستند. به طور کلی کوتاه شدن ریشه عواقب قابل توجهی ندارد اما در موارد بسیار نادر ممکن است طول عمر دندان را تهدید کند.

تاثیر شرایط قبلی بر ارتودنسی

همانطور که با درمان ارتودنسی دندان‌ها به حرکت در می‌آیند، برخی از شرایط قبلی (مانند ضربه یا پوسیدگی) ممکن است با پوشیدن دستگاه ارتودنسی تشدید شود. حرکتی که دندان در طول درمان متحمل می‌شود ممکن است باعث تشدید این مشکلات شود، گرچه بسیار نادر است، اما این می‌تواند منجر به تغییر رنگ دندان‌ها شود. ارتودنسی عوارض خطرناکی را به همراه ندارد و احتمال آن که دستگاه ارتودنسی برای شما مشکل ایجاد کند بسیار کم است. بلکه اکثریت قریب به اتفاق خطرات ارتودنسی با بهداشت دهان و دندان و شرایط پیشین و ژنتیک مرتبط است که همه موارد توسط ارتودنتیست شما قابل ارزیابی است و در صورت مشاهده مشکل قابل رفع می باشد و متخصص شما را از موضوع اگاه می کند.

ارتودنسی دندان چه عوارضی دارد

حرکت دندان به مناطق بدونه دندان

ارتودنسی عوارض جدی مانند حرکت دندان‌ها به ناحیه‌های بدون دندان را داشته باشد، این حرکت‌ها به دلیل فشار‌های وارده از سمت دستگاه ارتودنسی صورت می‌گیرند، هر چند احتمال وقوع همچین حرکاتی بسیار پایین است. دندان‌ها می‌توانند با حرکت خود به این نواحی باعث مشکلات بزرگی برای فرد بیمار شوند و کل پروسه درمان را خراب کنند. این حرکات ممکن است باعث رشد ریشه‌های زاید و یا کاهش ارتفاع استخوان (استخوان آلوئولار) شوند و یا کمک به ایجاد پالپ کنند.

مشکلات در دستگاه ارتودنسی

علاوه بر مشکلات احتمالی که ارتودنسی برای دندان‌ها ایجاد میکند احتمال دارد دستگاه ارتودنسی نیز دارای مشکل شود. شکستن پیچ‌ها یکی از آن‌ها است که در صورت نفوذ به لثه‌ها می‌تواند درد بسیاری را برای بیمار ایجاد کند و خونریزی شدیدی را به همراه دارد، این مورد می‌تواند به دلیل استفاده از موارد نا مرغوب یا نا بلدی ارتودنتیست باشد؛ علاوه بر لثه‌ها استخوان‌ها نیز می‌توانند در اثر شکستن پیچ‌ها صدمه ببینند این صدمات میتواند باعث ایجاد ترک در استخوان فک‌ها شود.

عفونت و وارد شدن آن به جریان خون یکی دیگر از عوارض مواجعه به دندانپزشک غیر حرفه ای است، در این مورد عفونت می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات جدی در بدن شود. برای جلوگیری از این خطرات حتما قبل از انجام ارتودنسی تحقیقات خود را برای پیدا کردن یک ارتودنتیست حرفه ای شروع کنید، انتخاب یک دندانپزشک یا ارتودنتیست حرفه ای به حداقل رساندن این مشکلات کمک بسیاری می‌کند.

بیشتر بخوانید :