ارتودنسی یا لمینت ؟ دانستن اینکه هر درمانی برای چه کاری مناسب است می تواند به شما در انتخاب روش درمانی مناسب کمک کند. به دلیل کمبود اطلاعات کافی ممکن است لمینت با درمان ارتودنسی اشتباه گرفته شود، این دو روش در دندانپزشکی برای مشکلات مختلف توصیه می شود.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی درمان ناهنجاری ها و بی نظمی های دندان و زردی است. بنابراین باید از روش ارتودنسی برای اصلاح بی نظمی دندان استفاده شود و هیچ یک از روش های دیگر نمی تواند جایگزین ارتودنسی شود.

طول درمان ارتودنسی چقدر است؟

طول دوره درمان ارتودنسی بسته به برنامه درمانی بیمار از شش ماه تا یک و نیم سال متفاوت است. بعد از این دوره ، درمان دندان ها مرتب می شود و مهمترین علامت این درمان دندان های خود فرد است، بدون هیچ تغییری یا برش برای همیشه صاف و مرتب خواهد بود. پس از دوره درمان ارتودنسی، فرد تا پایان زندگی خود به لبخندی ایده آل و ماندگار دست می یابد.

ارتودنسی یا لمینت

لمینت چیست؟

لمینت دندان یکی از درمان های زیبایی است که برای مشکلات مختلف توصیه می شود. اصل درمان لامینیت برای بیمارانی است که دندان های کوچکی دارند که از سایر دندان هایشان متمایز است و می توان آنها را با درمان های لمینت به اندازه دندان ها معالجه کرد.

وجود نیش زدن روی دندان عامل دیگری است که می تواند برای درمان لمینیت و در بعضی موارد به توصیه پزشک مورد استفاده قرار گیرد. برای ترمیم دندان، یکی از روش های لمینیت یا روکش می تواند گزینه خوبی باشد.

ارتودنسی یا لمینت ؟

ورقه ورقه روشی است که اگرچه به سرعت انجام می شود؛ اما فرد را در طول زندگی خود درگیر می کند، در آن صورت، به دلیل برش داده شده روی سطح مینا، در بعضی موارد منجر به بلعیدن غذا و در نتیجه پوسیدگی دندان می شود. از طرف دیگر، این مشکل چندین ماه پس از درمان است، در صورتی که فردی در تغییر رنگ دندان های خود دچار مشکل شود، از لبه های لمینت بپرد یا لمینیت را از روی دندان ها خارج کند، باید پس از مراجعه به هر یک از موارد فوق رخ دهد. دندانپزشک متأسفانه، در کشور ما به جای ارتودنسی (مرتب سازی دندان) به اشتباه از لمینت استفاده می شود.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی ثابت

طول دوره درمان لمینت

طول دوره درمان لامینیت معمولا یک یا دو جلسه طول می کشد تا لبخندی زیبا باشد؛ اما نه لبخندی ماندگار تا پایان زندگی، برای افرادی که دندان ها و مشکلات نامنظمی دارند و ناهنجاری های صورت، درمان ارتودنسی اولین و بهترین روش درمانی است که با هیچ روشی جایگزین نمی شود. این روش یک درمان دائمی است که یک لبخند کامل و ایده آل برای زندگی، و فقط یک بار در طول زندگی به فرد می دهد. لمینیت برای افرادی که دندان های کوچک دارند، روی دندان هایشان می سوزد توصیه می شود. این یک درمان موقت است، به دلیل پوسیدگی دندان، فرد باید بطور مکرر و بعضا تا پایان عمر به دندانپزشک مراجعه کند تا لبه ها را شکسته یا فرسایش دهد، باعث تیره شدن یا تغییر رنگ دندان شود.

چگونه می توان فهمید بین ارتودنسی یا لمینت کدام یک مناسب تر است؟

در صورتی که قصد دارید هر چه سریع تر دندان هایتان را صاف و یکدست کنید، لمینت ها می توانند بهترین گزینه برایتان باشند. نصب لمینت ها تنها ۳ جلسه طول می کشد؛ یک جلسه برای مشاوره و دو جلسه برای ساخت و نصب آنها روی دندان؛ به غیر از رعایت بهداشت دهان و دندان، لمینت ها نیاز به هیچگونه مراقبت و نگهداری خاصی ندارند.

هزینه ی لمینت دندان

لمینت ها می توانند بسیار هزینه بر باشند و باید هر ۱۰ سال یکبار تعویض شوند.

معایب لمینت

یکی دیگر از معایب لمینت ها این است که در واقع در طی این فرآیند، مینای دندان در حد چند دهم میلی متر تراشیده می شود. بنابراین در صورتی که دندان هایتان مشکل خاصی ندارند و تنها برای مرتب کردن دندان ها لمینت را انتخاب کردید، باید در نظر بگیرید که با این کار به چند دندان آسیب وارد می کنید.

مزایای ارتودنسی

بریس های ارتودنسی دندان هایتان را دست نخورده نگه داشته و هیچ آسیبی به آنها وارد نمی کنند، به همین دلیل روش غیر تهاجمی تری برای صاف کردن دندان ها محسوب می شود. علاوه بر آن، بریس ها قادرند ناهنجاری های فک و مشکلات بایت را نیز اصلاح کنند، که در واقع بر سلامت کلی فرد اثر گذار خواهد بود، طول مدت درمان با بریس های ارتودنسی به طور قابل توجهی بیشتر از لمینت ها است (به طور متوسط ۱ تا ۳ سال) اما صبور بودن شما می تواند به لبخندی طبیعی تر و سالم تر و کم هزینه تر منجر شود.

ارتودنسی یا لمینت

همیشه هم مجبور نیستید بین ارتودنسی یا لمینت یکی را انتخاب کنید

در برخی موارد می توان برای نتیجه گیری بهتر از لمینت و ارتودنسی در یک راستا و به صورت مکمل استفاده کرد. متخصص ارتودنسی به کمک متخصص ترمیم و زیبایی دندان می توانند با استفاده از ترکیب چند روش، لبخندی زیبا را برای بیمار طراحی کنند. اگر در زعفرانیه زندگی می کنید بهتر است یک متخصص ارتودنسی در زعفرانیه پیدا کنید و به وی مراجعه کنید؛ زیرا به دلیل طولانی بودن مدت درمان ارتودنسی، طی کردن مسیر برای مراجعه به ارتودنتیست طاقت فرسا و دشوار است.

درمان های ارتودنسی و لمینت به چه کسانی توصیه نمی شود

به دلیل این که در درمان های ترمیمی و  ارتودنسی احتمال پوسیدگی دندان افزایش می یابد رعایت نکات بهداشتی اهمیت زیادی دارد  . اگر در رعایت نکات بهداشتی ضعیف هستید توصیه می شود از این دو روش استفاده نکنید، در طی فرایند ارتودنسی بیمار معمولا هر یک ماه یکبار توسط متخصص ارتودنسی ویزیت می شود تا اقدامات بهداشتی را آموزش ببیند. در ارتودنسی بسیار مناسب برای افراد با سنین کم است، فرد با انجام ارتودنسی، و با داشتن دندان های سالم و مرتب می تواند با جویدن غذا و خورد کردن مرتب آن، به بهبود مشکلات دستگاه  گوارشی کمک کند.

بیشتر بخوانید :