ممکن است دندان های شما مشکل بی نظمی پیچیده ای نداشته باشند و در حقیقت ظاهر آن ها برایتان خوشایند نباشد. در این گونه موارد معمولا افراد سوال می کنند که  می شود تنها چند دندان را ارتودنسی کرد یا خیر. ارتودنسی چند دندان راه حلی است برای کسانی که تنها می خواهند ظاهر دندان های جلویی آن ها خوب باشد. در این مقاله شما را با ارتودنس برای تنها چند دندان آشنا می کنیم.

 

ارتودنسی چند دندان چیست؟

ابتدا متخصص ارتودنسی وضعیت فک و دندان فرد بیمار را با عکس برداری و رادیولوژی بررسی می کند تا مشخص شود که بیمار به چه نوع ارتودنسی نیاز دارد. ممکن است دندان های فرد به ارتودنسی کلی نیاز داشته باشند؛ سپس پزشک به فرد انواع ارتودنسی چند دندان را پیشنهاد می دهد.

 

انواع ارتودنسی چند دندان

انواع ارتودنسی چند دندان عبارتند از:

 • نوعی ارتودنسی چند دندان وجود دارد که ۶ ماهه است. اگر دندان های بیمار زیاد کج نباشد؛ مثلا دو دندان ردیف جلویی بیمار تنها کمی انحراف داشته باشد و یا فاصله داشته باشد، در این صورت می تواند از ارتودنسی ۶ ماهه که به لبخند ۶ ماهه نیز معروف است، استفاده کند. البته این مدت به طور میانگین است و قطعا برای افراد مختلف با توجه به مقدار مشکلشان بیشتر و یا کمتر خواهد شد.
 • در روشی دیگر از ارتودنسی چند دندان، همان براکت های ارتودنسی ثابت را روی دندان ها نصب می کنند. در این مورد معمولا دوره ارتودنسی همان زمان معمول خود را طی خواهد کرد. دوران ارتودنسی به طور معمول یک و نیم تا دوسال است. البته باز هم به شرایط بیمار مرتبط است.
 • برای برخی از بیماران که از دیده شدن سیم ها و براکت ها و اجزای ارتودنسی در دهان خوششان نمی آید، نوعی ارتودنسی چند دندان وجود دارد که براکت ها را پشت دندان های بیمار قرار می دهند. البته در این موارد می توان از ارتودنسی نامرئی هم استفاده کرد.

 

ارتودنسی چند دندان-2

ارتودنس تعدادی دندان

 

مدت زمان استفاده از ارتودنسی چند دندان

اگر ارتودنسی بیمار از نوع ثابت باشد، ممکن است این زمان دو سال به طول بینجامد؛ چرا که دوران معمول ارتودنسی ثابت حدود دو تا سه سال طول است. پس از پایان درمان نیز بیمار باید از نگهداره استفاده کند.

 

قبل از ارتودنسی چند دندان چه اقدام هایی باید انجام دهیم؟

قبل از ارتودنسی چند دندان باید حتما از سالم بودن دندان ها و مطمئن شد. اگر دندان پوسیده ای در دهان بیمار باشد، حتما باید آن را قبل از ارتودنسی ترمیم کرد. یک متخصص باید ریشه های دندان هایی را که قرار است حرکت کنند به خوبی بررسی کند. اگر بین دندان ها بافت اضافی وجود داشته باشد، باید قبل از ارتودنسی حتما برداشته شود. باید بررسی شود که حتما استخوان هایی که لثه ها و دندان ها را در بر می گیرند سالم باشند؛ هم چنین باید فاصله های دندانی هم به خوبی بررسی شوند.

 

علت فاصله های دندانی چیست؟

علل فاصله های دندانی عبارتند از:

 • ممکن است شکاف های دندانی ناشی از زبان باشند؛ چون پشت دندان ها فشار ایجاد می کند.
 • ممکن است فشار های زبانی دندان ها را به سمت جلو متمایل کند.
 • اگر بین دندان ها بیش از حد فاصله افتاده باشد ممکن است درمان با ارتودنسی پیچیده تر شود؛ پس حتما پزشک باید آن ها را بررسی کند.

 

آیا در ارتودنسی می شود از اشعه ایکس هم استفاده کرد؟

برای این که فاصله بین دو دندان بسته شود، باید معاینات کامل پایان یابد. اشعه ایکس می تواند پزشک را در معاینات کامل دندان ها یاری کند. نباید بهره گیری از عکس های رادیولوژی را پشت گوش بیندازیم.

 

آیا می توان فقط دو دندان جلو را ارتودنسی کرد؟

ارتودنسی دو دندان جلو فقط با ارتودنسی ثابت انجام شدنی نیست. دو دندان  می توانند فقط با سیم کوتاهی که بینشان قرار می گیرد هم دیگر را مرتب کنند. اگر فقط دو دندان مشکل دارند، باید از تمام دندان های دیگر هم برای برطرف کردن نا منظمی بهره گرفت.

 

ارتودنسی چند دندان چه عیب هایی دارد؟

در حقیقیت باید تعداد دندان هاد به حدی باشد که بتوانیم بین آن ها سیم بگذاریم و البته که این سبک می تواند نیرویی وارد کند تا دندان ها حرکت کنند. مشکلی که در ارتودنسی چند دندان وجود دارد این است که دندان هایی که ارتودنسی می شوند و دندان هایی که ارتودنسی نمی شوند، مقابل یک دیگر  قرار می گیرند و ممکن است نتوانند با هم نظم را برقرار کنند.

 

ارتودنسی کردن  دندان های جلو

معمولا افراد دوست ندارند که روی دندان های جلویی آن ها سیم ها و اجزای ارتودنسی دیده شود؛ اما ممکن است که ارتودنتیست مجبور به انجام این کار شود. یکی از  دلایل مهمی که باعث می شود دست به این اقدام بزنند این است که با ارتودنسی دندان های جلو، دندان های عقب هم آزاد می شوند. در این صورت دیگر نگرانی برای کنده شدن اجزای ارتودنسی به دلیل فشار ناشی از دندان های خلفی و پشتی  وجود ندارد.

 

چگونه از ارتودنسی چند دندان مراقبت کنیم؟

در ارتودنسی چند دندان هم مانند تمام ارتودنسی های دیگر باید نکات مراقبتی را به خوبی رعایت کرد. در غیر این صورت مشکلات پیش آمده در این دوران ممکن است مانع درمان صحیح شوند. برخی از این نکات عبارتند از:

 • اولین نکته تغییر عادت های غذایی نادرست است. باید تا جایی که ممکن است از خوردن مواد غذایی خیلی شیرین خودداری کنید.
 • از خوردن نوشابه های گازدار پرهیز کنید.
 • خوردن آبمیوه های شیرین و مضر صنعتی را کنار بگذارید و به جای آن از آبمیوه های طبیعی استفاده کنید.
 • تا جایی که می توانید غذاهای سفت مصرف نکنید یا حداقل خوراکی های سفت را با دندان های جلو گاز نزنید. میوه های سفت را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید و در دهان بگذارید.
 • اگر ورزش می کنید حتما از محافظ دندان استفاده کنید تا براکت ها آسیب نبینند.
 • حتما پس از پایان دوره ارتودنسی از ریتینر استفاده کنید. ریتینر دستگاهی است شبیه به پلاک های ارتودنسی متحرک؛ با این تفاوت که ریتینر دندان ها را در جای خود ثابت نگه می دارد.