ارتودنسی دندان کج از جمله ارتودنسی هایی است که برای صاف و مرتب کردن یک دندان کج به کار می رود. هنگامی که همه دندان های فرد صاف بوده و فقط یک دندان کج باشد، این ارتودنسی به کار می آید. کج بودن یک دندان نیز تأثیر شگرفی بر روی زیبایی فرد و سلامت بقیه دندان ها دارد. البته ممکن است که این دندان کج در قسمت عقب دهان وجود داشته باشد. با اینکه این مشکل در هنگام خندیدن و صحبت کردن قابل مشاهده نیست، اما انحراف دندان می‌تواند عوارض زیادی به همراه داشته باشد.

 

لزوم ارتودنسی دندان کج

مهم ترین و بدترین عوارضی که دندان کج می تواند برای فرد به دنبال داشته باشد از اینقرارند:

 • تأثیر آن روی زیبایی فرد و کاهش اعتماد به نفس وی چشمگیر است. اگر این مشکل مربوط به دندان های جلو باشد، با باز شدن دهان، خندیدن و صحبت کردن، انحراف دندان نمایان شده و باعث جلب توجه اطرافیان خواهد شد. با گذشت زمان این امر بر روی اعتماد به نفس بیمار بی تأثیر نبوده و آن را کاهش می دهد.
 • از طرفی کج و نامرتب بودن تنها یک دندان، سبب وارد آوردن فشار به دندان های مجاور شده و به مروز زمان سبب پوسیدگی آن ها خواهد شد.
 • چون دندان کج در هنگام غذا خوردن متحمل فشار زیادی می شود، سریعتر از بقیه دندان ها پوسیده و خراب می شود.
 • شاید باورکردنی نباشد اما کج بودن تنها یک دندان نیز می تواند تأثیر عمده ای بر جویدن غذا، هضم و گوارش آن داشته باشد.
 • همچنین وجود مشکل تنها در یک دندان سبب اختلال در تکلم و گفتار شده و بر روی تلفظ برخی کلمات تأثیر منفی می گذارد.
 • دندان کج سبب انحراف فک و کج بنظر رسیدن هر دو فک می شود.

در نتیجه، ارتودنسی دندان کج از جمله ارتودنسی های ضروری است که به محض رویت مشکل باید در سریعترین زمان ممکن، اقدام به درمان نمود و مشکل را برطرف کرد.

ارتودنسی دندان کج

ارتودنسی تنها یک دندان امکان پذیر است؟

با پیشرفت تکنولوژی در علم دندانپزشکی و تجهیزات، این امکان فراهم آمده است که همه ناهنجاری های مربوط به این حوره به بهترین نحو، تحت درمان قرار گیرند. با انجام به موقع و سریع درمان می توان زیبایی دندان، فک و در نهایت زیبایی چهره را به دست آورد.

در صورت وجود یک دندان کج، می توان با کمک ارتودنسی به رفع این مشکل پرداخت. با انجام ارتودنسی دیگر نیازی به استفاده از روش هایی همچون ونیر، لمینت و … نیست. این روش ها می توانند به بافت دندان آسیب بزنند. با ارتودنسی می توان دندان کج را به مرور زمان و رفته رفته صاف کرد، بدون اینکه به دندان های کناری آسیب زد.

 

روش های ارتودنسی دندان کج

در هنگام درمان دندان کج متخصص ارتودنسی اقدام به عکس برداری از فک و دندان می کند. با انجام این عمل، مناسب بودن ارتودنسی برای شروع درمان تأیید می شود. گاهاً دیده شده است که برخی از بیماران بخاطر وجود وضعیت نامناسب فک و دندان قادر به استفاده از این درمان نیستند. با تآیید ارتودنیست می توان درمان را با یکی از روش های ارتودنسی شروع کرد. لازم به ذکر است برای صاف کردن یک دندان کج شاید لازم باشد براکت روی همه دندان ها قرار گیرد. چون کمک همه دندان ها برای صاف شدن دندان کج لازم و ضروری است.

 

 • ارتودنسی دندان کج به طریق ثابت

در این درمان دستگاه ارتودنسی تا پایان دوره به طور ثابت روی دندان ها قرار داشته و قابل جابه جایی نیست. این متخصص ارتودنسی است که وضعیت ارتودنسی، گذاشتن و برداشتن آن را انجام می دهد و فرد مجاز به ایجاد تغییر نیست. مراجعات منظم و به موقع در طول درمان از اقدامات مهم در این درمان است.

 

 • ارتودنسی دندان کج به طریق متحرک

گاهی اوقات مشاهده شده است که بیمار قادر به تحمل ارتودنسی ثابت نبوده و تمایل به استفاده از ارتودنسی متحرک دارد. در این هنگام در صورت تأیید متخصص ارتودنسی، می توان از روش متحرک استفاده کرد. این ارتودنسی بر خلاف ارتودنسی ثابت به دندان ها وصل نمی شود و در زمان دلخواه می توان اقدام به برداشتن و گذاشتن مجدد آن کرد.

البته باید توجه داشت که استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک منوط به زمانبندی خاصی است. برای دست یابی به نتیجه بهتر و طول دوره درمان کوتاه تر لازم است طبق دستور متخصص از این دستگاه استفاده شود. بیمار در این روش مجاز است تنها در هنگام غذا خوردن و رعایت بهداشت دهان و دندان، اقدام به خارج کردن دستگاه از دهان کند.

 

عوامل مهم در ایجاد دندان کج

دندان کج یکی از ناهنجاری های دهان و دندان به شمار می آید که تأثیر چشمگیری بر زیبایی و سلامت فرد دارد. این ناهنجاری ها بنا به علل مختلفی رخ می دهد:

 • علل ژنتیکی
 • عوامل محیطی

در حقیقت، ناهنجاری های فک و دندان ژنتیکی است و این ناهنجاری دندان کج از والدین به کودک ارث می رسد. به عنوان مثال، کودک می تواند کوچک بودن فک را از مادر و دندان های بزرگ را از پدر به ارث ببرد. در صورت بروز چنین ناهنجاری، جای مناسب برای رویش دندان ها وجود نداشته و دندان ها نمی توانند به صورت مرتب در کنار یکدیگر واقع شوند.

عوامل محیطی همچون مکیدن انگشت شست، تنفس از طریق دهان، ضربات و تروما به فک نیز سبب وارد آوردن فشار به دندان ها شده و موجب بروز ناهنجاری می شوند. می توان از عوامل محیطی پیشگیری کرد اما نمی توان جلوی ارث را گرفت.

ارتودنسی دندان کج

درمان دندان کج با ارتودنسی

ارتودنسی راه حلی مطمئن و ایمن برای درمان دندان کج محسوب می شود. در هنگام مواجهه با این مشکل، می توان به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد و به راحتی از این درمان استفاده کرد. با مرتب شدن دندان ها می توان به این مزایا دست یافت:

 • تمیز کردن و بهداشت دندان ها سهل و آسان شده و کمتر در معرض پوسیدگی قرار می گیرند.
 • لثه کمتر دچار تخریب شده و سلامت لثه و فک تضمین می شود.
 • ارتودنسی دندان کج تنها مربوط به زیبایی نیست بلکه با سلامتی دهان و دندان نیز مرتبط است.

 

زمان مناسب برای درمان دندان کج

زمان مناسب برای شروع درمان ارتودنسی سنین 10 – 8 سالگی است. البته سن درمان با توجه به دختر یا پسر بودن تا حدی متفاوت است. هر چه درمان زودتر شروع شود دوره درمان و هزینه نیز کوتاه تر خواهد بود. وقتی فک و دهان شکل یگیرد و دوران رشد متوقف شود، نمی توان تغییر شکل زیادی ایجاد کرد. بهتر است دختران در سن 8 یا 9 سالگی و پسرها کمی دیرتر تحت درمان قرار گیرند.

 

 

بیشتر بخوانید: