ارتودنسی دندان پیش زمانی استفاده می شود که همه دندان ها مرتب بوده و تنها دندان پیش مشکل دارد. در صورت وجود مشکل و ناهنجاری در برخی از دندان ها، متخصص ارتودنسی تنها اقدام به اصلاح همان بخش می کند بدون اینکه نیازی به جابجایی بقیه دندان ها باشد.

ارتودنسی دندان پیش برای رفع مشکل اورجت یا پیشروی دندان پیشِ فک بالا انجام می شود. وقتی فاصله دندان های جلوی فک بالا نسبت به فک پایین زیاد باشد این مشکل رخ می دهد. امروزه به راحتی می توان این مشکل را برطرف کرد.

بیشتر بخوانید… ارتودنسی متحرک

عوامل موثر بر مشکلات و ناهنجاری های دندان پیش

در صورت وجود عارضه در دندان پیش، فرد بیشتر در معرض خطر تروما قرار دارد، به دلیل جلو بودن دندان های پیش، هر گونه ضربه ای می تواند منجر به شکستن یا فرو رفتن دندان در لب و دهان شود. مشکلات دندان پیش همچنین نقش عمده ای در کاهش اعتماد به نفس فرد دارد. هزینه ارتودنسی  بستگی به نوع روش انتخابی برای بیمار و مدت زمان درمان دارد. عوامل زیادی می توانند در بروز مشکلات و ناهنجاری های دندان پیش دخیل باشند:

 • ژنتیک و وراثت از جمله عوامل مهم در ایجاد اختلال در دندان های پیش محسوب می‌شود.
 • عوامل محیطی همچون عادت غلط مکیدن انگشت می تواند منجر به ایجاد اختلال در دندان شود.
 • رشد ناکافی فک پایین نسبت به فک بالا، می تواند سبب بروز مشکل در دندان پیش شود.
 • عدم تناسب اندازه فک و دندان
 • بزرگ بودن اندازه دندان نسبت به دندان نیز موجب بیرون زدگی دندان پیش از دهان می‌شود.
 • دندان قروچه و ساییدگی دندان ها سبب وارد آوردن فشار زیاد به دندان شده و دندان پیش را به بیرون سوق می دهد.

ارتودنسی دندان پیش

درمان دندان پیش

در حال حاضر روش های زیادی برای درمان دندان پیش وجود دارد. توصیه بر اینست در سنین پایین برای رفع ناهنجاری به متخصص ارتودنسی مراجعه شود. هر چه درمان با تأخیر انجام شود، مدت زمان درمان نیز طولانی تر شده و هزینه نیز افزایش می یابد. با افزایش سن، لثه ها سفت و محکم شده و دندان های دائمی هستند.

با این که ناهنجاری در دندان پیش عارضه حادی نیست اما بهتر است هر چه زودتر برای رفع آن اقدام کرد و راه حل مناسبی پیدا نمود.

در اغلب موارد، با استفاده از ارتودنسی می توان دندان ها را به تدریج و به آرامی به سمت محل مناسب سوق داد. بریس های معمولی، سنتی، سرامیکی از متداول ترین روش های رایج و مرسوم برای درمان ناهنجاری دندان پیش به شمار می آید.

 

دلایل لزوم ارتودنسی

دندان های جلو یا پیش در فک بالا تأثیر شگرفی بر زیبایی چهره و لبخند دارند. داشتن لبخند زیبا منوط به فرم دندان هاست. نامرتب بودن و به هم ریختگی دندان های جلو باعث جلب توجه افراد می شود؛ از اینرو لازم است برای درمان آن هر چه سریعتر اقدام کرد. دلایل لزوم ارتودنسی دندان های جلو از اینقرار است:

 • دندان های پیش تأثیر زیادی در چهره فرد داشته و انحراف و نامرتبی آن ها بر زیبایی فرد تأثیر منفی دارد.
 • وقتی دندان های پیش کج و منحرف باشد، در هنگام غذا خوردن فشار زیادی به دندان ها وارد می آید. در نتیجه بسرعت در معرض آسیب قرار می گیرند.
 • با عدم درمان به موقع دندان های پیش، علاوه بر دندان های جلو فشار مضاعفی به دندان های کناری وارد شده و آن دندان ها نیز زودتر در معرض خطر پوسیدگی قرار خواهند گرفت.
 • کج بودن دندان ها علاوه بر تأثیرگذاری بر روی سایر دندان ها، بر روی سلامت فک نیز بی تأثیر نبوده و سبب ساییدگی فک می شود.
 • طبق تحقیقات انجام شده، به اثبات رسیده است که ناهنجاری های دندان، سبب بروز مشکلات فک شده و انحراف دندان ها بر روی بافت استخوانی تأثیر مخربی دارد.

 

اهمیت ارتودنسی دندان پیش

افرادی که به انحراف دندان پیش دچار هستند، یا دندان های پیش آن ها به صورت خرگوشی است، می توانند برای رفع آن از روش های مختلف کمک بگیرند. یکی از معمول ترین روش ها، ارتودنسی است. ارتودنسی روشی مطمئن و ایمن برای رفع مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان محسوب می شود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ظهور روش های جدید این امکان فراهم شده است که از ارتودنسی به طرق گوناگون برای رفع ناهنجاری های مربوط به دهان و فک استفاده شود. با ارتودنسی می توان به طریقی امن و بی خطر در راه مرتب کردن دندان های پیش کوشید. برای انجام ارتودنسی لازم است مراحل زیر به ترتیب انجام شوند. این مراحل عبارتند از:

 • تهیه رادیوگرافی از فک و دندان برای تشخیص وضعیت بیمار و انتخاب نوع درمان. در این مرحله متخصص ارتودنسی مدت زمان درمان را برآورد کرده و استفاده از روش های دیگر در کنار این ارتودنسی را به بیمار گوشزد می نماید.
 • درمان این ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد.
 • این ارتودنسی به معنای نصب براکت و سیم ارتودنسی بر روی دو دندان جلو نیست بلکه برای مرتب کردن دندان پیش باید از دندان های دیگر کمک گرفت و براکت ها را روی همه دندان ها قرار داد.

ارتودنسی دندان پیش

عوامل موثر بر ارتودنسی دندان پیش

عوامل زیادی بر این ارتودنسی  تأثیرگذار است که در اینجا به اختصار بیان می شوند:

 • شدت ناهنجاری
 • میزان انحراف دندان
 • سن بیمار
 • وضعیت سلامت فک و دندان

 

ارتودنسی دندان پیش

با ارتودنسی ثابت نمی توان اقدام به درمان دندان پیش کرد و مشکل را رفع نمود. دو دندان جلو با سیم کوتاه بین آن ها قادر به مرتب کردن دندان ها نخواهد بود. برای برطرف کردن ناهنجاری دندان های جلو لازم است از بقیه دندان ها برای مرتب کردن آن ها استفاده کرد. در غیر اینصورت درمان به سادگی قابل انجام نیست.

اکثر بیماران مایلند دستگاه ارتودنسی روی دندان های جلو نصب نشود. اما با قرارگیری وسایل ارتودنسی روی دندان های عقب مشکلی ندارند. چون با این کار دستگاه در معرض دید افراد قرار نگرفته و کسی متوجه حضور آن در دهان بیمار نمی شود. ارتودنسی دندان پیش سبب آزاد شدن دندان های عقب شده و فرد می تواند راحت تر مواد غذایی خود را انتخاب کند. چون در اینصورت فرد نگران جدا شدن براکت ها از روی دندان های پشتی نخواهد بود.

 

بیشتر بخوانید: