اگر شما هم می خواهید بدانید ارتودنسی دندان قیمت بالایی دارد یا نه تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ارتودنسی یک  روش درمانی برای برطرف کردن ناهنجاری فک و صورت است. به افرادی که ارتودنسی را انجام می‌دهند، پزشک ارتودنتیست گفته می‌شود. بنابراین باید بیان داشت که ارتودنتیست طبق تخصصی که دارد عملیات ارتودنسی را در طی چند مرحله و چند سال انجام می‌دهد وطبیعی است که ارتودنسی دندان قیمت متفاوتی برای هر فرد دارد.

بسته به هر ناهنجاری، مدت زمان ارتودنسی متفاوت است. بنابراین باید بیان داشت که هزینه هر ارتودنسی بسته به مشکلاتی که ناهنجاری فک و صورت دارد، تعیین می‌شود.

ما در این مطلب قصد داریم درباره هزینه ارتودنسی و هرموردی که باید درباره این روش درمانی بدانید، شما را آشنا سازیم.

آیا ارتودنسی دندان قیمت بالایی دارد؟

هر بیماری بسته به مدت زمان درمان و سطح ناهنجاری باید هزینه ارتودنسی پرداخت کند. بنابراین یک فرد با سطح ناهنجاری پایین و طول درمان کوتاه، هزینه درمان هم کمتر است. در سوی دیگر اگر طول درمان بیشتر شود، هزینه هم افزایش پیدا خواهد کرد.

حداقل هزینه ارتودنسی

شایان ذکر است که بسته به نوع ناهنجاری و شدت نامرتبی دندان، همچنین نوع ثابت یا متحرک بودن ارتودنسی، هزینه مشخص می‌شود. بنابراین عوامل مورد اشاره بسیار در هزینه تاثیر دارد و همچنین اگر هر دو فک نیاز به ارتودنسی داشته باشد، هزینه به مراتب بیشتر است.

اما شما مراجعه کننده گرامی می توانید برای اطلاع از حداقل هزینه ارتودنسی با پزشک متخصص خود در تماس باشید. بهترین روش اطلاع از حداقل هزینه، مراجعه به پزشک متخصصی است که تعرفه پایینی در نظر می‌گیرد.

هزینه ارتودنسی سریع

برخی افراد هم به دنبال هزینه ارتودنسی سریع هستند. ارتودنسی ای که در مدت زمان کوتاه و با قیمت مناسب قابل پرداخت است. شایان ذکر بوده سرعت درمان ارتودنسی به نوع ناهنجاری ها بستگی داشته و نمی توان هزینه ارتودنسی سریع را به طور مشخص تعیین کرد.

ارتودنسی خود مقوله کلی بوده و انواع مختلفی دارد و افراد بسته به نوع ناهنجاری فک و صورت خود توسط پزشک متخصص توصیه به ارتودنسی می‌شوند.

عوامل تاثیرگذار بر ارتودنسی دندان قیمت

از جمله عواملی که می‌تواند روی هزینه ارتودنسی تاثیر بگذارد موارد زیر است:

  • نوع درمان ارتودنسی
  • طول درمان ارتودنسی
  • میزان ناهنجاری
  • نیاز به درمان جانبی
  • متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک عمومی
  • مطب یا درمانگاه
  • بیمه ارتودنسی
  • انتظارات بیمار از ارتودنسی

نوع درمان ارتودنسی

درباره گزینه نخست باید بیان داشت که نوع درمان برای تعیین قیمت اهمیت دارد. برای مثال اگر نوع ارتودنسی دشوار و زمانبر باشد، بی شک هزینه بالایی باید برای آن در نظر گرفت و هر چه فرآیند ساده‌تر باشد، بی شک هزینه کمتر است.

طول درمان ارتودنسی

دیگر گزینه، طول درمان است. همانطور که می‌دانید هرچه فرآیند ارتودنسی زمان بیشتری بطلبد، هزینه آن نیز به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین هر چه مدت زمان افزایش یابد، باید انتظار هزینه بالایی داشت و در غیر این صورت، هزینه معقول خواهد بود و استاندارد به حساب می‌آید.

میزان ناهنجاری دندان و فک

گزینه سوم میزان ناهنجاری است. هر چه ناهنجاری فک و صورت افراد بیشتر باشد، نیاز به انجام ارتودنسی‌های خاصی بوده و همین امر می‌تواند هزینه را افزایش دهد. برخی از ارتودنسی‌ها به حدی پیچیده و گسترده هستند که هزینه قابل توجهی را به دنبال خواهند داشت.

درمان های جانبی

در گزینه چهارم برخی از ارتودنسی هستند که درمان‌های جانبی برای مثال جراحی لثه، جراحی فک و برخی دیگر را می‌طلبند که هزینه ارتودنسی را سرسام آور خواهد کرد. بنابراین در صورتی که ضرورت داشته باشد، قطعا هزینه زیادی در پی خواهد داشت.

تخصص دندانپزشک

گزینه پنجم هزینه نوع پزشک است. اگر ارتودنسی توسط یک پزشک غیرمتخصص یا عمومی انجام گیرد، قطعا هزینه بالایی نخواهد گرفت اما یک پزشک متخصص باتوجه به سابقه کاری و عملکرد قابل توجه در نتیجه عمل، هزینه بالایی طلب خواهد کرد که این مورد نیز بدیهی محسوب می‌شود؛ چرا که وی زمان زیادی را صرف تحصیل دانشگاهی و دوره های مورد نظر کرده است و به این ترتیب دستمزد بیشتری را نیز بابت کار خود خواهد گرفت.

ارتودنسی دندان قیمت بالاتری درمطب دارد

در گزینه ششم اگر ارتودنسی درون مطلب انجام گیرد، قطعا هزینه بالاتر است اما اگر پزشک در درمانگاه ارتودنسی را انجام دهد، بی شک در مقایسه با مطلب هزینه کمتر خواهد بود و در نتیجه افرادی که به دنبال هزینه مناسب هستند، بهتر است اردتودنسی را در مطب انتخاب کنند.

بیمه بیمار

گزینه هفتم بیمه بیمار است. اگر بیمار بیمه ارتودنسی دریافت کند هزینه آن نیز به مراتب کاهش پیدا خواهد کرد اما اگر هیچ بیمه‌ای تعلق نگیرد، قطعا هزینه بالایی را باید تقبل نماید.

انتظارات بیمار از ارتودنسی

در آخرین گزینه یا همان مورد هشتم، نوع انتظاری که بیمار از ارتودنسی دارد هم دخیل است. اگر یک بیمار انتظارات زیادی داشته باشد، پزشک باتوجه به نیاز بیمار خود درمانی را در نظر گرفته و هرچه ناهنجاری بیشتر باشد، هزینه هم به مراتب بالاتر خواهد بود.

بنابراین باتمام این تفاسیر باید هوشیار باشید تا ببینید کدام مورد شامل حال شما خواهد شد. هرچه موارد ذکر شده در سطح پایینی باشد، بنابراین هزینه هم کم خواهد شد و بیمار می‌تواند در طول مدت زمانی کوتاه به نتیجه موردنظر دست یابد.

نتیجه‌ای که مطابق میل بوده و هزینه بالایی هم نخواهد طلبید. بنابراین باید دقت داشته باشید که موارد فوق شامل دندان و ناهنجاری فک شما خواهد شد یا خیر. دقت به خرج دهید و سعی کنید بهترین گزینه را برای یک ارتودنسی سریع، خوش قیمت و ایده آل انتخاب کنید تا به نتیجه برسید.

برای تصمیمی در این مورد بهتر است اطلاعات لازم را در مورد دندانپزشکی که می خواید نزد عمل ارتودنسی خود را انجام دهید کسب کنید و از کار وی مطمئن شوید و از کسانی که نزد آن او ارتودنسی انجام داده اند سوالاتی بپرسید تا از کار وی اطمینان حاصل کنید.

اقدامات قبل از ارتودنسی

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که خیلی خوب در مورد مزایا و معایب انواع ارتودنسی تحقیق کنید و برای اینکار روحیه خود را در نظر بگیرید؛ برای مثال اگر شما دوست ندارید که اطرافیان شما متوجه شوند که شما عمل ارتودنسی انجام داده اید، از ارتودنسی داخلی استفاده کنید.

البته ناگفته نماند تشخیص نهایی اینکه کدام روش ارتودنسی برای شما بهتر است با دندانپزشک شما خواهد بود. ولی شما ابتدا خواسته و انتظارات خود را با وی در میان بگذارید تا بر اساس صحبت های شما و نیز تشخیص وی تصمیم نهایی گرفته شود.