آماده شدن برای بریس می تواند هیجان انگیز و ترسناک باشد. هیجان انگیز است؛ زیرا می دانید نتیجه نهایی کاملا ارزش تلاش، وقت و هزینه را خواهد داشت. با این حال، این می تواند ترسناک باشد؛ زیرا شما ممکن است متفاوت احساس کنید، نگاه کنید و صحبت کنید. نیازی به گفتن نیست که اکنون شما یک لیست طولانی از محدودیت در غذاهای ارتودنسی خواهید داشت. به علاوه، با جابجایی دندانها، ممکن است متوجه شوید که گاز گرفتن و جویدن غذا احساس متفاوتی دارد و حتی گاهی دردناک است. در این مقاله بهترین غذاهای ارتودنسی و بدترین آن را بیان می کنیم.

بهترین غذاهای ارتودنسی

 • میوه های نرم

میوه های نرم کاملا قابل قبول و برای بریس مناسب هستند. برخی از گزینه های عالی زغال اخته، توت سیاه و تمشک است. روش دیگر، شما می توانید میوه های مورد علاقه خود را به یک اسموتی بریزید! به این ترتیب می توانید از عطر و طعم شیرین لذت ببرید و بدون نگرانی در مورد آسیب رساندن به دندان ها یا شکستن بریس ها، از مزایای سلامتی مغذی برخوردار شوید.

 • سبزیجات پخته شده

بهترین گزینه مطلق برای سبزیجات خام، سبزیجات پخته شده است. چه آنها را بخارپز کنید و چه آنها را بجوشانید، می توانید غذاهای سالم و خوشمزه را به راحتی لذت ببرید. بهترین قسمت این است که سبزیجات بخارپز نیز مواد مغذی خود را از دست نمی دهند. بنابراین سبزیجات مورد علاقه خود را تا زمانی که نرم شوند، بخارپز کنید یا آنها را بجوشانید تا نرم شوند.

 

غذاهای ارتودنسی-2

 • نان نرم

نان سخت پوستی را به کلی کنار بگذارید و از نان نرم لذت ببرید. بسیاری از مارک های عمومی خریداری شده در فروشگاه پوسته نرم دارند که بسیار مناسب برای بریس است. با استفاده از نان نرم، دیگر نگران قطع پوسته نخواهید بود و نیازی به لقمه دردناک ندارید. از نان نرم همراه با ساندویچ، آغشته به سوپ، یا هر طور که دوست دارید لذت ببرید!

 • گوشت بدون استخوان

خوشبختانه گزینه های عالی دیگری مانند گوشت بدون استخوان وجود دارد که شکم شما را راضی می کند و به شما اجازه می دهد، هنگام گذاشتن بریس پروتئین کافی بخورید. به علاوه، توصیه می شود گوشت را به قطعات کوچک لقمه برش دهید که جویدن آن راحت تر شود. برخی از گزینه های عالی، مرغ بدون استخوان و گوشت گاو است.

 • ماهی

در کنار گوشت بدون استخوان، ماهی یکی دیگر از گزینه های عالی برای گوشت از استخوان است. اول از همه، ماهی به طور طبیعی پوسته پوسته و نرم است. این بدان معنا است که خوردن آن هنگام پوشیدن بریس باید بسیار آسان باشد.

علاوه بر این، ماهی یک منبع عالی از اسیدهای چرب امگا 3 است که برای جلوگیری از بیماری لثه شناخته شده است. ماهی سالمون و ماهی خال مخالی سرشار از ویتامین D هستند که می توانند به بدن در جذب کلسیم کمک کنند و به نوبه خود باعث سلامت لثه ها و دندان ها شوند.

غذاهای ارتودنسی-3

 • سوپ رشته فرنگی مرغ

سوپ رشته فرنگی مرغ بهترین گزینه برای انتخاب است. سوپ گرم می تواند باعث راحتی دهان دردناک شود؛ اما همچنین می تواند مواد مغذی بسیار خوبی را نیز فراهم کند. سوپ رشته فرنگی مرغ می تواند غنی از مواد مغذی باشد؛ به خصوص اگر خانگی باشد. آبگوشت مملو از مواد معدنی، ژلاتین و کلاژن است که همگی باعث تقویت دندان های سالم می شوند.

 • ماست

ماست منبع بسیار خوبی از پروتئین، کلسیم و پروبیوتیک ها است. همه این مواد مغذی می توانند با هم کار کنند که دندان ها و لثه های شما را محکم و سالم سازند. ماست ساده و بدون هیچ گونه قند اضافه شده بهترین خواهد بود؛ اما در صورت اشتیاق به چیزی شیرین احساس راحتی کنید و به ماست میوه ای استفاده کنید. اگر چه، توجه به این نکته ضروری است که باید بعد از خوردن ماست مسواک بزنید تا مطمئن شوید که قند روی دندان شما موثر نیست.

 • بستنی یا ماست منجمد

چه کسی از بستنی هیجان زده نمی شود! با این حال، توجه به این نکته مهم است که از این غذاها باید در حد متوسط ​​لذت برد. قرار دادن یا تنظیم بریس ها می تواند دردناک باشد و باعث درد دهان شما شود.  مطمئن باشید بستنی برای نجات اینجا است. این نه تنها یک درمان خوشمزه است؛ بلکه سرما دهان شما را تسکین می دهد.

 • تخم مرغ

تخم مرغ منبع عالی پروتئین و ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است. از همه مهمتر، آنها به استخوان ها و دندان های قوی کمک می کنند؛ زیرا آنها سرشار از ویتامین D و کلسیم هستند. تخم مرغ را می توانید در صبحانه، میان وعده و حتی شام میل کنید! آنها همچنین عالی هستند؛ زیرا می توان آنها را به طرق مختلف مانند آب پز، نیمرو و یا مخلوط شده با سبزیجات استفاده کرد.

بدترین غذاهای ارتودنسی

 • میوه های سخت

لذت بردن از میوه قسمت مهمی از یک رژیم غذایی متعادل سالم است؛ با این حال، برخی از میوه ها وجود دارد که در صورت داشتن بریس باید از آنها دوری کنید. از اکثر میوه هایی که گاز گرفتن آنها دشوار است، باید خودداری شود. برخی از این نمونه ها سیب، گلابی نارس و آلو است. میوه هایی که به سختی قابل گاز گرفتن هستند، می توانند سیم و براکت ها را با مشکل روبه‌رو کنند. اگر باید آنها را بخورید اطمینان حاصل کنید که آنها به قطعات کوچک لقمه بریده شده و با دندان های پشت خود جویده شده اند.

 • سبزیجات خام

سبزیجات مقوی هستند؛ با این حال، بهتر است از مصرف سبزیجات خام با بریس های جدید و همچنین در طول دوره درمان خودداری کنید. برخی از سبزیجات خام مانند هویج، گل کلم و کلم بروکلی می توانند به سیم ها و براکت ها آسیب بزنند. اگر باید سبزیجات خام بخورید، بهتر است آنها را درست مثل میوه های سخت به قطعات لقمه خرد کنید و فراموش نکنید که قطعات را با دندانهای پشت خود بجوید.

 • نان سخت

نان در اکثر خانه ها ماده اصلی محسوب می شود؛ با این حال، در صورت استفاده از بریس، ممکن است بخواهید از نان سخت خودداری کنید. من می دانم که این باگت های خوشمزه فریبنده هستند؛ اما پوسته سخت آن می تواند برای براکت ها و سیم ها خطری ایجاد کند. به علاوه، اگر تازه بریس زده اید یا اخیرا آنها را تنظیم کرده اید، گاز گرفتن نان سخت می تواند دردناک باشد روش دیگر، شما می توانید پوسته را برش دهید و فقط نان کرکی و خوشمزه داخل آن را بخورید.

 • گوشت از استخوان

دنده ها، بال مرغ و استیک منابع بسیار خوبی از پروتئین هستند؛ با این حال، آنها برای بریس ها خطرناک هستند. بهتر است از گوشت جویدنی هنگام پوشیدن بریس خودداری کنید؛ زیرا ممکن است باعث ایجاد درد و همچنین شکسته شدن سیم ها شود. به علاوه، گزش ناگهانی استخوان ممکن است باعث کنده شدن یک براکت شود و یا باعث شکستن سیم شود.

 • آجیل و دانه ها

آجیل و دانه ها میان وعده های سالم و مقوی هستند. متأسفانه، در حالی که از بریس استفاده می کنید، بهتر است آنها را از لیست خود حذف کنید. آجیل و دانه ها می توانند به راحتی در بریس های شما گیر کنند. در برخی موارد شدید، آنها حتی می توانند سیم را بشکنند. خوشبختانه منابع دیگری از چربی های سالم وجود دارد که به بریس های شما آسیب نمی رساند.

 • آب نبات

مقاومت در برابر آب نبات های خوشمزه سخت است؛ اما وقتی نوبت به بریس می رسد، واقعا باید از آب نبات دور باشید. شیرینی نرم یا لطیف، چسبناک یا سفت باشد، انواع آب نبات برای بریس مناسب نیست. این به این دلیل است که سرشار از قند است و قند به راحتی در بریس های شما گیر می کند. به علاوه، قند منبع سوختی برای رشد باکتری است و اگر قند روی بریس های شما بماند ، می تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

 • آدامس

در صورت نیاز به تازه سازی نفس، آدامس گزینه مناسبی است. با این حال، بهتر است از جویدن آدامس در هنگام استفاده از بریس خودداری کنید. اولا، آدامس فوق العاده چسبنده است و می تواند در بریس های شما گیر کند. به علاوه، این حتی می تواند سیمهای شما را خم کند که می تواند باعث طولانی شدن زمان درمان شود. به جای آن نعناع بخورید، یا به راحتی با دهانشویه غرغره کنید.

حرف آخر

گر چه این از نظر فنی یک غذا نیست؛ اما این نکته مهمی است که باید همیشه هنگام پوشیدن بریس به خاطر داشته باشید. مهم است که غذای خود را به آرامی بخورید و تمام تلاش خود را بکنید که از گزش بزرگ نیز جلوگیری کنید. این به جلوگیری از زخم شدن دهان کمک می کند و از شکستن سیم ها جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید: