بسیاری از افراد و بزرگسالان هستند که نیاز به درمان ارتودنسی را در خود می بینند، اما به علل فراوانی از انجام آن دست می کشند. یکی از این علت ها، دوره درمان  طولانی ارتودنسی است. دندان پزشکان و ارتوددنتیست ها مثل همیشه راه حلی برای زیبا تر شدن دندان ها و لبخند دارند، بدون آنکه مدت زمان زیادی را صرف درمان کنند. ارتودنسی کوتاه مدت یکی از آن راه حل هاست.

 

ارتودنسی کوتاه مدت چیست؟

ارتودنسی کوتاه مدت ادعا می کند که بر خلاف ارتودنسی ثابت معمولی می تواند در عرض ۴ تا ۹ ماه دندان های شما را مرتب کند و لبخندی زیبا برای شما بسازد. در حقیقت این ارتودنسی که لبخندی ۶ ماهه برای شما به ارمغان می آورد، بی نظمی و ناهماهنگی دندان ها را در کوتاه مدت درمان می کند. البته که در این نوع از ارتودنسی هم طول درمان به بزرگی و پیچیدگی مشکل ربط دارد؛ اما به طور کلی این نوع ارتودنسی سریع تر کار را انجام می دهد. اگر مشکل به هم ریختگی و بی نظمی دندان ها خیلی شدید نباشد، بعد از حدود ۶ ماه نتیجه درمان قابل مشاهده است.

 

ارتودنسی کوتاه مدت چگونه عمل می کند؟

ابتدا پزشک متخصص ارتودنسی معاینات لازم را انجام می دهد و دهان را برای انجام ارتودنسی آماده می کند. در حقیقت با توجه به این معاینات است که پزشک تصمیم می گیرد از چه نوع ارتودنسی می توان استفاده کرد. اگر متخصص تشخیص داد که فرد می تواند ارتودنسی کوتاه مدت داشته باشد، از دندان ها قالب می گیرد. پس از بررسی انواع رادیولوژی های لازم دندان، براکت های شفاف و سیم هایی که به رنگ دندان هستند روی دندان ها چسبانده می شوند. در جلسه دوم ارتودنسی، سیم ها و براکت ها را با استفاده از باند روی دندان ها نگه میدارند؛ البته این کار را چسب باندینگ انجام می دهند.

معمولا افرادی که ظاهر دندان های عقبی خیلی برایشان اهمیتی ندارد از این نوع ارتودنسی استفاده می کنند؛ پس اگر فقط دندان های چلویی شما از نظر ظاهر و نظم مشکل دارد و دندان های عقبی شما خیلی مشکل بزرگی ندارند ممکن است پزشک ارتودنسی کوتاه مدت را به شما پیشنهادکند. از جلسه دوم به بعد باید هر۴ یا ۵ هفته فرد به ارتودنتیست خود مراجعه کند تا روند درمان را مورد بررسی قرار دهد و اگر لازم به اعمال تغییر است، تغییرات لازم انجام شود.

 

آیا ارتودنسی کوتاه مدت به حرکت دندان ها سرعت می بخشد؟

از آن جایی که ارتودنسی کوتاه مدت برخلاف ارتودنسی بلند مدت، تنها روی ۸ دندان جلویی تاثیر می گذارد، سرعت تغییر دندان ها را بیشتر نشان می دهد. در حقیقت سرعت حرکت دندان ها در ارتودنسی کوتاه مدت بیشتر نیست؛ بلکه این ارتودنسی کار کمتری برای انجام دادن دارد؛ به همین دلیل نتیجه مطلوب و مورد نظر بیمار را سریع تر نشان می دهد.

البته یک نوع ارتودنسی کوتاه مدت به نام ارتودنسی دیمون وجود دارد که با تکنولوژی های جدید کار می کند. می توان گفت که این نوع ارتودنسی سرعت بیشتری نسبت به سایر ارتودنسی ها دارد. نکته قابل توجه این است که ارتودنسی کوتاه مدت کار بسیار پیچیده و تخصصی است و فقط باید به دست ارتودنتیست مجرب و توانا سپرده شود.

 

ارتودنسی کوتاه مدت-2

ارتودنسی کوتاه مدت

 

هزینه ارتودنسی کوتاه مدت زیاد است؟

از آنجایی که در ارتودنسی کوتاه مدت تنها ۸ دندان ردیف جلو هدف قرار می گیرد؛ می توان گفت که این ارتودنسی هزینه کمتری هم لازم دارد. بسیاری از افراد که تنها ایراد های جزئی در ظاهر دندان های خود دارند، این روش را برای درمان انتخاب می کنند. در حقیقت در این روش می توان با یک تیر دو نشان زد؛ هزینه کم تر و سرعت بیشتر.

 

چه سنی برای ارتودنسی کوتاه مدت مناسب است؟

همان طور که می دانید ارتودنسی دندان ها محدودیت سنی برای بیمار ندارد و هر فرد در هر سنی که بخواهد می تواند این درمان را انجام دهد. اما سن بیمار در مدت زمان و سختی درمان تاثیر دارد. معمولا پزشکان و متخصصان توصیه می کنند که افراد بین ۷ تا ۱۳ سالگی اقدام به ارتودنسی کنند. از آنجایی که در این سن ها رشد فک و دندان ها هنوز کامل نشده است، روند درمان راحت تر و سریع تر می شود.

 

درمان بی نظمی دندان ها با ارتودنس کوتاه مدت برای چه کسانی مناسب تر است؟

با توجه به نوع درمانی که ارتودنسی کم مدت انجام می دهد؛ درمان دندان ها با این نوع ارتودنسی مناسب افرادی است که مقدار و میزان مشکل آن ها خیلی شدید نباشد؛ مثلا کسانی که دندان های جلویی آن ها با یکدیگر فاصله دارند یا کسانی که اندکی نا متقارنی در صورت و خطوط لبخند خود دارند.

این نوع ارتودنسی برای افرادی که اکستروژن، اینتروزن و روتیشن دارند هم مناسب است. افرادی که دچار به هم ریختگی های شدید دندان و ناهنجاری های زیاد فکی هستند، گزینه خوبی برای انجام ارتودنسی کم مدت نیستند.

 

مراقبت های ارتودنسی کم مدت

در طول درمان ارتودنسی کم مدت هم باید تمامی نکات لازم  مراقبتی را رعایت کنید.

  • باید هر سه تا چهار هفته یک بار در زمان های مقرر شده به ارتودنتیست خود مراجعه کنید تا روند درمان و مشکلات پیش آمده را بررسی کند.
  • تا جای ممکن از خوردن غذا ها، میوه ها و سبزیجات سفت مثل هویج، گاز زدن سیب و… خودداری کنید.
  • از خوردن نوشابه های گاز دار و نوشیدنی های شیرین صنعتی پرهیز کنید. این مواد به خوبی از روی دندان ها پاک نمی شوند و ممکن است سبب بروز پوسیدگی دندان ها شوند.
  • اگر در روز های اول ارتودنسی احساس درد داشتید می توانید از مسکن ها استفاده کنید، اما در مصرف آن ها زیاده روی نکنید.
  • از مسواک مخصوص ارتودنسی و نخ دندانی که لابه لای براکت ها گیر نکند استفاده کنید.
  • از خودن مواد غذایی چسبنده مثل پاستیل، گز و آب نببات پرهیز کنید.
  • اگر در طول مدت درمان ورزش می کنید، از محافظ دندان استفاده کنید تا به براکت ها و دندان هایتان آسیب نرسد.
  • غذا های نرم و آبکی مثل انواع سوپ ها و آش مصرف کنید.

بیشتر بخوانید… ارتودنسی متحرک