ارتودنسی صرفاً برای بهبود ظاهر یا ترمیم دندان ها به کار نمی رود، بلکه می تواند از بروز مشکلاتی مانند سایش دندان ها، سردرد، مشکلات فکی و از دست رفتن لثه و استخوان جلوگیری کند. میزان بد شکلی دندان ها، خصوصیات فیزیولوژیک و سن بیمار می تواند در انتخاب نوع ارتودنسی برای درمان دخیل باشد. ارتودنتیست برای درمان ناهنجاری ها از ارتودنسی ثابت یا متحرک استفاده خواهد کرد. ارتودنسی سفید رنگ با چسب روی سطح ظاهری دندان چسبانده می شوند.

معمولاً جوانان و بزرگسالانی که می خواهند دوره درمان دندان هایشان با ارتودنسی کمتر قابل مشاهده باشد، کاندیدای استفاده از ارتودنسی دندان سفید رنگ هستند؛ زیرا این رنگ کمتر جلب توجه می کند. ارتودنسی سفید رنگ برای کودکان و نوجوانان نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد، اما به دلیل اینکه امکان شکستن براکت ها در صورت عدم مراقبت وجود دارد، معمولاً برای این طیف سنی پیشنهاد نمی شود.

ارتودنسی سفید رنگ-2

ارتودنسی سفید رنگ (سرامیکی)

بریس های مورد استفاده در این روش  مشابه ارتودنسی فلزی هستند اما از جنس سرامیک یا پلاستیک ساخته می شوند و همرنگ رنگ دندان ها هستند؛ در نتیجه جایگزین مناسب تری برای ارتودنسی فلزی هستند. بریس ها در این نوع ارتودنسی  با چسب روی سطح ظاهری دندان چسبانده می شوند و سیم های ارتودنسی با کمک الاستیک ها به بریس ها متصل می شوند تا دندان ها تحت فشار قرار بگیرند و با گذشت زمان به موقعیت مورد نظر ارتودنتیست برسند.

ارتودنسی سرامیکی، در درجات مختلف شفافیت عرضه می شود؛ در نتیجه می توان از بریس های شفاف یا همرنگ دندان ها با توجه به رنگ دندان های خود استفاده کرد. ارتودنسی سفید رنگ برای افرادی که در کنار درمان ارتودنسی باید جراحی کنند و میزان ناهنجاری های دهان و دندانشان زیاد است، نمی توانند مناسب باشد.

مزایای ارتودنسی سرامیکی

برخی از فواید ارتودنسی سفید رنگ عبارتند از:

 • به دلیل اینکه بریس و سیم ها همرنگ دندان هستند، قابل رویت نمی باشند و تنها در فاصله نزدیک می توان از وجود لوازم ارتودنسی بر روی دندان ها اطلاع یافت.
 • افرادی که نمی توانند از ارتودنسی ژله ای برای درمان استفاده کنند استفاده از این سیستم ارتودنسی می تواند جایگزین مناسبی برای آنها باشد.
 • ارتودنسی سرامیکی هزینه درمانی کمتری نسبت به ارتودنسی لینگوال دارد و نتایج درمانی آن قابل پیش بینی و مطلوب تر خواهد بود.
 • اگر بیمار نسبت به فلز حساسیت داشته باشد، استفاده از ارتودنسی سفید رنگ می تواند انتخاب مناسبی باشد.
 • برخلاف ارتودنسی فلزی که می تواند در عکسبرداری اختلال ایجاد کند، این ارتودنسی تداخلی ایجاد کند.

معایب ارتودنسی سرامیکی

معایب ارتودنسی سفیدرنگین قرارند:

  • به دلیل اینکه این سیستم مستعد لکه پذیری است و میزان شکنندگی آن بالا است، بهتر است مراقبت و دقت بیشتری در استفاده از این نوع سیستم رعایت کنید؛ زیرا در صورت شکستن براکت ها طول دوره درمانی و هزینه درمانی کمی بیشتر خواهد شد.
  • بریس های به کار رفته در این نوع ارتودنسی نسبت به ارتودنسی فلزی بزرگ تر، زبرتر و تیزتر و در نتیجه استفاده از آن ممکن است آزاردهنده باشد.
  • ارتودنسی سفید رنگ نسبت به ارتودنسی فلزی هزینه بیشتری دارد.
  • اگر از الاستیک های ارتودنسی سفید برای درمان استفاده کنید، این الاستیک ها می توانند به مرور زمان تغییر رنگ بدهند و زرد و کدر شوند؛ همچنین در سیم های ارتودنسی سفید نیز امکان ساییده شدن رنگ آنها وجود دارد که در این صورت رنگ اصلی سیم آشکار می شود، اما جای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا در هر بار ویزیت امکان تعویض آنها وجود دارد.
  • حفظ نتیجه ارتودنسی منوط به همکاری بیمار در استفاده از نگه دارنده است. نگه دارنده ها می توانند ثابت یا متحرک باشند و بیمار با توجه به دستور ارتودنتیست باید چند ماه تا چند سال از نگه دارنده استفاده کند.

نحوه کارگذاری ارتودنسی سرامیکی

ارتودنتیست دندان ها را ارزیابی می کند؛ سپس از آنها عکس می گیرد و از روی دندان ها قالب می سازد. اگر به کشیدن دندان ها نیاز باشد، قبل از هر کاری دندان ها را می کشد؛ سپس اگر دندان ها به نیروی بیشتری برای جابه جا شدن نیاز داشته باشند با استفاده از براکت، سیم و باند فشار آرامی در جهت درست روی دندان ها اعمال می کند.

آیا درمان با ارتودنسی سرامیکی محدودیت غذایی دارد؟

بله؛ افرادی که تحت درمان ارتودنسی سفید رنگ هستند باید از مصرف مواد غذایی سفت مانند ذرت بو داده، ته دیگ و …خودداری کنند؛ زیرا امکان لب پر شدن یا شکستن براکت ها وجود دارد؛ در ضمن بهتر است که هنگام مصرف غذایی  آنها را در قطعات کوچک خرد کرده و با دندان های عقب خود به خوبی آنها را بجوید.

آیا امکان پوسیدگی دندان ها با ارتودنسی سفید رنگ وجود دارد؟

به دلیل وجود براکت و سیم های فلزی در ارتودنسی سرامیکی، امکان گیر کردن غذا بین دندان ها وجود دارد؛ برای همین بیمار باید مدت زمان بیشتری را برای تمیز کردن دندان هایش صرف کند. استفاده از مسواک، نخ دندان و دهان شویه در طی پروسه درمانی ارتودنسی لازم و ضروری است.

آیا ارتودنسی دندان سفید رنگ دردناک است؟

امکان احساس درد در روزهای اولیه ارتودنسی وجود دارد. بیمار برای کاهش درد زیر نظر ارتودنتیست خود می تواند از مسکن یا موم ارتودنسی استفاده کند.

چه کسانی نمی توانند از ارتودنسی سفید رنگ استفاده کنند؟

افرادی که سیگار می کشند یا قهوه زیاد مصرف می کنند بهتر است از ارتودنسی سفید رنگ استفاده نکنند؛ زیرا امکان ایجاد لک روی بریس ها وجود دارد. افرادی که میزان ناهنجاری های دندانی و فک آنها شدید است بهتر است از ارتودنسی فلزی به جای ارتودنسی سرامیکی استفاده کنند؛ هم چنین افرادی که شکل و آناتومی دندان هایشان متفاوت است نیز نمی توانند از این نوع سیستم ارتودنسی استفاده کنند.

ارتودنسی سفید رنگ-1

چه تفاوتی میان بریس های ارتودنسی سفید رنگ و بریس های کریستالی وجود دارد؟

بریس های کریستالی بی رنگ هستند و رنگ زیر دندان خود را نشان می دهند، اما بریس های ارتودنسی به رنگ سفید هستند.

در صورت شکسته یا کنده شدن بریس ها باید چه کار کرد؟

در سریع ترین زمان ممکن نزد ارتودنتیست خود بروید؛ زیرا سهل انگاری در این کار ممکن است باعث طولانی شدن پروسه درمانی شود.

منبع: https://www.drdarvishpour.com/