ممکن است قصد درمان ناموزون بودن دهان و فک خود را با ارتودنسی داشته باشید؛ اما از دیگران شنیده باشید که ارتودنسی درد دارد. درد و ناراحتی های استخوانی در درمان دندان ها با ارتودنسی کاملا طبیعی است. در حقیقت درد ها پاسخ هایی به محرک ها در درمان ارتودنسی هستند که از طرف مغز صورت می گیرد. برای اینکه بدانید ارتودنسی چقدر درد دارد؟  تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

ارتودنسی چیست ؟

ارتودنسی نوعی تخصص دندان پزشکی است که به کمک آن می توان نامنظمی های فک و دندان ها را برطرف کرد. ارتودنسی انواع مختلفی دارد و به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می شود.

 

انواع ارتودنسی

انواعی ارتودنسی وجود دارند که عبارتند از:

  • ارتودنسی ثابت:

ارتودنسی ثابت همان متداول ترین شیوه و روش ارتودنسی است که معمولا با شنیدن نام ارتودنسی به ذهن افراد خطور می کند. در این نوع ارتودنسی، اجزایی به نام براکت  روی دندان های فرد به کمک بریس های ارتودنسی چسبانده می شوند. این براکت ها و سیم ها در هر ماه دندان ها را بین یک تا یک و نیم میلی متر از جای اولیه خود حرکت می دهند و به سمت محل مورد نظر می برند. ارتودنسی ثابت انواع گوناگونی دارد.

 

  • ارتودنسی لینگوال:

این نوع ارتودنسی هم از انواع ارتودنسی ثابت است و با همان اجزا در دهان قرار می گیرد؛ با این تفاوت که این اجزا پشت دندان ها و در مجاورت با زبان قرار می گیرند و به همین دلیل به آن ارتودنسی لینگوال یا زبانی می گویند. در ارتودنسی لینگوال اجزا به طور کامل محو نمی شوند اما تا حد زیادی از دید دور می شوند.

 

ارتودنسی چقدر درد دارد؟-2

ارتودنسی چقدر درد دارد؟ کاموفاژ

 

  • ارتودنسی کاموفلاژ:

ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی نوعی ارتودنسی است که در حقیقت روی مشکل اصلی دندان ها و به خصوص فک پوشیده می شود.

 

  • ارتودنسی متحرک:

ارتودنسی متحرک نوعی درمان ارتودنسی است که معمولا برای سن های قبل از بلوغ که مشکلات فکی دارند، پاسخ بهتری می دهد. در این نوع ارتودنسی، اجرای ارتودنسی که در بین مردم به پلاک معروف است، متحرک است و بیمار می تواند هر زمان که بخواهد آن را از دهان خود بردارد. البته در مدتی که دستگاه را از دهان خارج می کند، درمان هم متوقف می شود.

 

آیا ارتودنسی درد دارد؟

احساس درد در ارتودنسی ممکن است به عوامل زیادی مربوط باشد. طبق نظر متخصصان، سن بیمار، میزان نیرویی که بر دندان ها اعمال می شود، آستانه تحمل درد که در هر بیماری متفاوت است، جنسیت و حتی حالات روحی و عاطفی فرد و میزان استرس و نگرانی های او همه و همه در میزان درد ارتودنسی تاثیر دارند.

در حقیقت فشار و نیرویی که به دندان ها وارد می شود برای حرکت دادن دندان هاست. بدیهی است که حرکت دادن دندان ها از جای اولیه خود با درد همراه است. اکثر کودکانی که مورد درمان ارتودنسی قرار می گیرند، درمان ارتودنسی ثابت را انتخاب می کنند. در ارتودنسی ثابت معمولا براکت ها از جنس فولاد و سرامیک یا پورسلین هستند. در ارتودنسی ثابت معمولا افراد درد بیشتری را احساس می کنند. البته که میزان درد در افراد به عوامل فیزیولوژیکی او مربوط می شود، اما معمولا در روز های اولیه استفاده از براکت ها  فرد دچار التهابات لثه یا درد می شود. البته این درد ها فقط در روز های اول است و به مرور کم می شوند.

 

آیا درد ارتودنسی در فعالیت های روزانه ما اختلال ایجاد می کند؟

از آن جایی که بیشتر بیمارانی که ارتودنسی کرده اند، در جویدن و خوردن غذا محدودیت هایی دارند، گاهی افراد نوع غذا خوردن و حتی رژیم غذایی خود را تغییر می دهند. این بدیهی است که احساس درد برای این درمان وجود دارد، اما برای رسیدن به دندان هایی منظم و مرتب باید آن را تحمل کرد. اما این موارد باز هم به فیزیولوژیک بیمار بستگی دارد. بعضی ها درد کم تر و برخی درد بیشتری احساس خواهند کرد.

 

اگر درد های ارتودنسی ما زیاد شد چه کار کنیم؟

اگر نقاط زخم شده و یا التهابات دهان بیش از اندازه بود می توانید با مشورت پزشک خود از مسکن ها استفاده کنید. اگر کودک شما دچار درد شده است حتما در استفاده از مسکن ها و الگوی مصرف دارو ها دقت لازم را داشته باشید. اگر درد و التهابات خیلی زیاد شد و برای شما غیر قابل تحمل بود، حتما به پزشک مراجعه کنید تا مسیر و جایگاه براکت ها را تغییر دهد. گرچه که در بیشتر روش های ارتودنسی، فرد باید به طور مرتب به ارتودنتیست خود مراجعه کند تا روند درمان را بررسی کند.

 

برای کاهش درد های ارتودنسی در روز های نخست چه کنیم؟

سعی کنید از رژیم های غذایی خاصی استفاده کنید. به ویژه در روزها و هفته های اول از غذا های نرم و آبکی استفاده کنید. مثلا سوپ، آبگوشت و یا آش ها انتخاب مناسبی هستند.

سایر غذا های مناسب ارتودنسی به شرح زیر هستند:

  • نودل ها و ماکارونی ها را فراموش نکنید.
  • از گوشت و سینه مرغ پخته و به خوبی نرم شده استفاده کنید که منبع پروتئین هستند و برای درمان ارتودنسی شما بسیار مناسب اند.
  • مصرف ژله که برای استحکام استخوان ها مناسب است و بسیار نرم است هم می تواند برای این مدت بسیار مناسب باشد؛ علاوه بر آن می توانید از انواع پودینگ و فرنی نیز استفاده کنید.

 

آیا میتوانیم به دلیل احساس درد زیاد در دوران ارتودنسی مسواک نزنیم؟

خیر؛ سعی کنید حتما به آرامی این کار را انجام دهید؛ زیرا در روزهایی که التهابات لثه زیاد باشد، ممکن است تمیز نکردن دندان ها موجب بروز عفونت های دهان شود و برایتان دردسر هایی ایجاد کند. می توانید به آرامی دندان ها را تمیز کنید و از فلوراید استفاده کنید.

 

ایا می توان برای کاهش درد دندان ها را با آب نمک شست؟

بله؛ نمک خواص درمانی زیادی دارد. شما می توانید از نمک برای کاهش درد های ارتودنسی خود استفاده کنید. البته توجه کنید که این کار را با آب خیلی سرد و یا داغ انجام ندهید. از آب ولرم و گرم استفاده کنید تا دردهایتان کاهش یابد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی دندان به روش خانگی