اگر شما هم علاقه مند به ارتودنسی نامرئی هستید، با دکترخضری بهترین متخصص ارتودنسی در کرج تا انتهای مقاله همراه باشید.

ارتودنسی نا مرئی یا اینونیزیلاین نوع خاصی از ارتودنسی است که در این فرآیند می‌ توان با استفاده از آن ناهنجاری‌ های دندان را رفع نموده و همچنین این نوع از ارتودنسی از جدیدترین فناوری ها در زمینه ارتودنسی می باشد.

کاندیدای مناسب برای انجام ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

این نوع خاص از ارتودنسی دندان مناسب افرادی است که نسبت به ظاهر خود حساس بوده و تمایلی به وجود سیم بر روی دندان های خود به ویژه در هنگام لبخند زدن و یا غذاخوردن  ندارند. در این فرایند دندان های کج و نامنظم با استفاده از فلز، سرامیک، سیم یا هر نوع اجزای دیگری همانند سیم های معمولی اصلاح می شوند و در صورتی که فرد برای مدتی از ارتودنسی همراه با سیم مرئی استفاده کرده باشد نیز می‌ توان برای ادامه روند درمان خود از ارتودنسی نامرئی بهره بگیرد.

این روش درمانی بدون درد است و نیاز به بیهوشی و بستری شدن ندارد. ارتودنسی نامرئی برای افرادی که زیبایی چهره و لبخند دارای اهمیت زیاد می باشد، درمانی بسیار محبوب است. درمان ارتودنسی یکی از متد های درمانی است که برای رفع ناهنجاری ‌های دندانی به کار می ‌رود.

در چه مواقعی از ارتودنسی نامرئی استفاده می شود؟

در ارتودنسی نامرئی برخلاف سایر روشهای نیازی به هیچگونه براکت و یا سیم ارتودنسی نمی باشد. در این روش پلاک شفاف و بی رنگی که بر اساس شرایط دهانی بیمار در طی یک تصویر برداری سه بعدی ساخته و پرداخته می ‌شود، برای رفع ناهنجاری دندان بیمار استفاده می گردد.

ارتودنسی نامرئی برای کودکان

ارتودنسی نامرئی که به آن ارتودنسی ژله ای نیز می ‌گویند روشی مناسب برای رفع عیوب دندان های کودکان می باشد؛ چرا که معمولاً ناهنجاری ‌های دندانی کودکان پیچیدگی زیادی ندارد و در صورت درمان به موقع خیلی زود رفع خواهد شد. در این روش کودکان پلاک های مربوطه را بدون ایجاد زخم و یا آسیب دیدگی در دهان قرار می ‌دهند و فقط در زمان خوردن، آشامیدن و نظافت دهان،  آن را از دهان خارج کرده و سپس مجدداً آن را بر روی دندان ها قرار می‌ دهند. این روش ارتودنسی در افراد بزرگسالی که به خاطر قرار گرفتن سیم ها و براکت ها در دهان خود از ارتودنسی سیمی امتناع می ‌کنند، برای رفع ناهنجاری‌ های دندانی مناسب است.

مراحل انجام 

روند درمانی در استفاده از ارتودنسی نامرئی، مرحله به مرحله است. در مرحله اول، متخصص ارتودنسی، انجام پرتونگاری کامل از دندان و فک شخص را تجویز خواهد کرد. ساخت اجزای تشکیل دهنده ارتودنسی که متشکل از پلاستیک و آکریلیک شفاف است، ممکن است حدود یک ماه به طول بینجامد و در مرحله بعد، این اجزا در دهان فرد قرار می ‎گیرند. ارتودنسی نامرئی قابل جابجایی است اما به غیر از مواقعی که فرد قصد خوردن غذا، مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان را دارد، باید آن را در دهان خود قرار داده باشد. بیمار به منظور بررسی پیشرفت درمان باید به طور منظم به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کند .

موارد استفاده از ارتودنسی نامرئی

۱-ارتودنسی نامرئی برای افرادی که دارای دندان هایی با فاصله از یکدیگر و یا اضافه وزن بیش از حد هستند، مناسب است.

۲- در به هم فشردگی و شلوغی بیش از حد دندان ها که در فک فضای کافی وجود ندارند تا تمام دندان ها به راحتی و بدون همپوشانی و کج شدن در محل مناسب خود قرار گیرند.

۳- میزان همپوشانی قابل اصلاح به روش ارتودنسی نامرئی یک تا پنج میلی متر باشد.

۴-در حالت اوربایت یا اورجت که دندان های فک بالا از دندانهای فک پایین جلوتر قرار می گیرد.

مزایا 

۱_ استفاده ی راحت و تاثیر کمتر روی فعالیت های روزانه

۲- روشی مناسب برای اصلاح دندان های پر ازدحام، دندان های با فاصله، کراس بایت، اور بایت و آندر بایت است.

۳- حداکثر برای 2 ساعت می تواند برداشته شود.

۴- برخلاف براکت های فلزی کاملا آشکار در روشهای دیگر، اینویزیلاین تقریبا نامرئی است.

۵-ایجاد تحریک کمتر برای دندان ، لثه و گونه.

۶-استفاده از مسواک و نخ دندان مانند حالت نرمال.

۷-با خارج کردن پلاک قبل از خوردن و آشامیدن ، غذای کمتری میان دندان ها گیر می کند، بنابراین احتمال بروز مشکل های دندان مانند پوسیدگی و عفونت کاهش می یابد.

معایب

۱- ممکن است فرد در ابتدا تا زمانی که به ارتودنسی عادت کند ، اندکی احساس درد داشته باشد .

۲- هزینه ی این روش نسبت به مدل های دیگر ارتودنسی خیلی بیشتر است.

۳- با توجه به متحرک بودن ارتودنسی، به همکاری بیمار نیاز است.

۳- در بسیاری از مشکلات دندانی شدید و استخوانی، این روش کاربرد ندارد.

۴-احتمال گم شدن پلاک وجود دارد.

ارتودنسی نامرئی

چه زمانی باید ارتودنسی نامرئی استفاده کرد؟

زمان درمان با ارتودنسی نامرئی دندان ها براساس میزان نیاز به جابجایی یا چرخش دندان ها است. هرچه دندان های شما کج تر یا بیشتر فاصله داشته باشد، مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید. درمان معمولاً بین 10 تا 24 ماه طول می کشد. اما اگر شما یک بزرگسال هستید که در زمان کودکی بریس داشته اید و در طی سالها دندانهایتان کمی تغییر کرده است، ممکن است حداقل به مدت 10 هفته به ارتودنسی نامرئی احتیاج داشته باشید.

از آنجا که ارتودنسی های نامرئی به اندازه بریس های سنتی دقیق نیستند، ممکن است برخی از بیماران برای استفاده از بریس ها برای چند ماه به “اصلاح” دندان های خود احتیاج داشته باشند تا در پایان درمان، سایر تنظیمات کوچکتر انجام شود.

انواع ارتودنسی نامرئی

از انواع ارتودنسی نامرئی می توان به ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی با موارد همرنگ و ارتودنسی با پلاک های شفاف اشاره کرد. تفاوت عمده این سه نوع ارتودنسی در قابلیت برداشتن آنها است. بدین معنا که ارتودنسی با پلاک شفاف را می توانید از دهان خارج کنید. که این نوع ارتودنسی در دسته ارتودنسی متحرک قرار می گیرد ، اما دو نوع دیگر را نمی توانید خودتان بردارید و جا به جا کنید. که این دو نوع در دسته ارتودنسی ثابت قرار می گیرند.

منبع: کلینیک دندانپزشکی ایده آل