همان طور که می دانید، بسیاری از افراد در دنیا وجود دارند که از مشکلات ناهنجاری فک رنج می برند. این عارضه علاوه بر این که باعث نازیبا شدن چهره می شود، انواعی از مشکلات تنفسی، تکلمی و جویدن را با خود به همراه می آورد. امروزه برای درمان ناهنجاری های فکی از درمان ارتودنسی استفاده می شود. یکی از انواع آن ها ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی است. این نوع ارتودنسی برای انواع مختلف مشکلات فکی مثل مشکلات اسکلتی کلاس۲ و کلاس ۳ نیز کاربرد دارد. البته در مواردی که مشکل فرد خیلی پیچیده باشد، به جراحی هم نیاز است.

ارتودنسی کاموفلاژ چیست؟

واژه کاموفلاژ یعنی پوشاندن و پنهان کردن. این نوع ارتودنسی برای پوشاندن و مخفی کردن مشکلات و ناهنجاری های فکی به کار می رود. به این ارتودنسی، ارتودنسی جبرانی نیز می گویند. ارتودنسی کاموفلاژ ناهنجاری های اسکلتی را از بین نمی برد بلکه تغییراتی جبرانی در دندان ها به وجود می آورد که این ناهنجاری ها مخفی می شوند.

آیا ارتودنسی کاموفلاژ برای همه سنین کاربرد دارد؟

در بیمارانی که مشکلات فکی دارند اما هنور در سنین رشد و بلوغ هستند، ناهنجار ی های فکی می تواند با تجهیزات فانکشنال و یا دیگر روش های موجود در دندان پزشکی و ارتودنسی به راحتی اصلاح شود. اما برای بیمارانی که سن رشد را رد کرده اند، این مشکلات به راحتی اصلاح نمی شوند زیرا استخوان ها رشد یافته و در جای خود تثبیت شده اند. در این جا می توان از ارتودنسی کاموفلاژ کمک گرفت و این بد فرمی ها را اصلاح کرد.

آیا ارتودنسی کاموفلاژ می تواند تمام ناهنجاری های فکی را درمان کند؟

موارد زیادی از مشکلات فکی و ناهنجاری های آن را می توان با ارتودنسی کاموفلاژ اصلاح کرد. اما معمولا در موارد زیر بیشتر کمک می کند:

 • در افرادی که صورت آن ها فرم خوبی ندارد و زیادی کوتاه و یا برعکس آن، زیادی بلند است می توان از ارتودنسی کاموفلاژ بهره برد.
 • با این نوع ارتودنسی تاحدودی می تواند انحراف فک را اصلاح کند.
 • در افرادی که مشکل عقب ماندگی فک بالا یا پایین دارند و این تاثیر خوبی در ظاهرشان ندارد می توان از ارتودنسی کاموفلاژ بهره برد.
 • برای درمان جلوزدگی فک پایین یا بالا این روش مناسب است.
 • تنگی فک هم یکی از مشکلاتی است که افراد زیادی از آن رنج می برند و با ارتودنسی کاموفلاژ اصلاح می شود.

ارتودنسی کاموفلاژ چگونه عقب ماندگی فک پایین را جبران می کند؟

نام دیگر عقب ماندگی فک پایین مال اکلوژن کلاس ۱۱ است. در این شرایط، فک و دندان های بالای فرد جلو تر از فک و دندان های پایین او هستند. این مشکل باعث می شود صورت و چهره بیمار حالت محدب پیدا کند. این عارضه را پس از گذشت سن رشد باید با جراحی فک اصلاح کرد،  اما اگر این مشکل خفیف باشد می توان از ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی برای آن کمک گرفت.

 

ارتودنسی کاموفلاژ-2

ارتودنسی کاموفلاژ

ارتودنسی کاموفلاژ چگونه انجام می شود؟

در این ارتودنسی تلاش بر این است که فاصله موجود بین فک بالا و فک پایین از بین برود.

ارتودنسی کاموفلاژ به سه روش زیر انجام می شود:

 • ممکن است لازم باشد پیش از اترودنسی، برخی از دندان ها کشیده شوند. در این موارد معمولا باید اولین دندان های آسیای کوچک را در بیاورند که معمولا تعداد ۴ تا از آن ها را خارج می کنند.
 • این کار باعث می شود دندان های بالایی کمی جمع شوند و به سمت فضایی که از کشیدن دندان ها خالی شده حرکت کنند. با این کار به مرور زمان جلوزدگی فک بالا پوشیده می شود.
 • در برخی موارد هم اصلا لازم به کشیدن دندان ها نیست و ناهنجاری های فکی و استخوانی را با استفاده از الاستیک هایی که بین فک ها قرار می دهند اصلاح می کنند. با این کار دندان های پایین رو به جلو حرکت می کنند و دندان های بالا جمع می شوند. بنابراین از فاصله ای که بین دو فک وجود دارد کاسته می شود و ظاهر زیباتر می شود.
 • روش دیگری هم به نام حرکت دیستال دندان های فوقانی وجود دارد که در آن دندان های آسیای بالا را به صورت پشتی حرکت می دهند. این کار باعث می شود تا فضای مورد نیاز برای دندان های دیگری که جمع می شوند به وجود بیاید. با این کار دندان های آسیای بالا روی دندان های آسیای پایین قرار می گیرند.

تنگی فک بالا چگونه با ارتودنس کاموفلاژ اصلاح می شود؟

اگر بیماری که دچار این عارضه است در دوران کوکی و یا اوایل سن بلوغ باشد، راه حل پیشنهادی متخصص ارتودنسی، ارتودنسی جبرانی یا کاموفلاژ است. با این روش می توان ناهنجاری های فک بالا و پایین بیمار را برطرف کرد.

ارتودنس کاموفلاژ یا جبرانی چه ضرر هایی دارد؟

درد این ارتودنسی زیاد است و در اغلب موارد نیاز به بی حسی موضعی است؛ هم چنین هزینه این نوع ارتودنسی بالا است. در ارتودنسی کاموفلاژ حرکت های دندانی سریع انجام می شود و این ممکن است کمی خطرناک باشد و موجب آسیب های دیگر شود.

در چه شرایطی نمی توان از ارتودنس کاموفلاژ استفاده کرد؟

 • بیمارانی که بیرون زندگی دندان های آن ها خیلی شدید باشد و یا ناهنجاری های فکی آن ها بیش از حد باشد.
 • بیمارانی که سن خیلی بالایی دارند لزومی به انجام این کار ندارند.
 • بیمارانی که ناتوانی های ذهنی دارند.
 • بیمارانی که لثه های حساسی دارند و ممکن است این ارتودنسی خطری برای لثه هایشان داشته باشد.
 • بیمارانی که ناهنجاری های خیلی زیاد اسکلتی دارند مثل ناهنجاری های شدید کلاس ۲ و یا ناهنجاری های اسکلتی عمودی.
 • افرادی که دارای بیماری های خاصی باشند و این درمان ارتودنسی برایشان خطر آفرین باشد.
 • بیمارانی که وقت کافی برای درمان نداشته باشند.

پس به طور خلاصه جراحی کاموفلاژ چیست و چگونه انجام می شود؟

این جراحی نیز همان هدف های ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی را دارد و برای اصلاح کردن ظاهر فک ناهنجار به کار می رود. البته این نوع جراحی شامل جراحی بینی، چانه و دیگر بافت های نرم صورت نیز می شود.

بیشتر بخوانید: