هر فردی که دندان های نامرتبی دارد و یا دچار ناهنجاری های فکی است، حداقل یک بار تا به حال درباره ارتودنسی کردن یا نکردن دندان هایش برای رفع مشکل فکر کرده است. اما ممکن است مشکلات زیادی سر راهش قرار بگیرد که او را از انجام این کار منصرف کند. یکی از این مشکلات که همه افراد را درگیر خودش می کند، هزینه ارتودنسی است. معمولا اولین سوالی که ذهن فرد را درگیر خودش می کند این است که ارتودنسی چقدر هزینه دارد؟

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست؟ یکی از تخصص های دندان پزشکی است که به حل و برطرف کردن مشکلات دندانی کمک می کند. البته گاهی برای درمان ناهنجاری های فکی هم از ارتودنسی کمک گرفته می شود.

تعرفه ارتودنسی چقدر است؟

هزینه های ارتودنسی به عوامل زیادی مربوط می شود. این که از چه نوع ارتودنسی برای درمان مشکل خود استفاده می کنید، بسیار در هزینه های آن تاثیر گذار است. البته که نوع درمان را پزشک پس از معاینه به شما معرفی می کند. اما عواملی در هزینه آن تاثیر گذار است. مثلا در ارتودنسی ثابت انواع مختلف براکت ها قیمت های متفاوتی دارند. هزینه ارتودنسی ثابتی که در آن از براکت های شفاف و همرنگ با دندان استفاده شده باشد، بیشتر از ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی معمولی است؛ به همین ترتیب هزینه ارتودنسی نامرئی هم بیشتر می شود.

هزینه ارتودنسی

انواع ارتودنسی

انواع مختلف اتودنسی ثابت وجود دارند که عبارتند از:

  • ارتودنسی ثابت:

معمولا ارتودنسی ثابت را پیش از ارتودنسی های دیگر معرفی می کنند؛ چون اولین تصویری که با شنیدن کلمه ارتودنسی به ذهن ما می رسد، ارتودنسی ثابت معمولی با همان براکت های فلزی است و البته که این مدل همیشه مرسوم تر از مدل های دیگر است. در ارتودنسی ثابت از اجزایی به نام براکت استفاده می شود. براکت ها دستگاه هایی کوچک شبیه به نگین هستند که روی دندان ها چسبانده می شوند. البته اجرای دیگری به نام بریس ها هم به کمک آن ها می آیند و آن ها را ثابت نگه می دارند. براکت ها باعث می شوند که در هر ماه دندان ها یک میلی متر از جای خود حرکت کنند و به جای مورد نظر برسند.

همان طور که از اسم این نوع ارتودنسی پیداست، دستگاه های ارتودنسی به خواست بیمار از دندان ها برداشته نمی شوند و فقط پزشک می تواند آن ها را بردارد. بیمار باید در طول دروه درمان که حدود دوسال یا بیشتر به طول می انجامد، به طور منظم به ارتودنتیست خود مراجعه کند تا ارتودنتیست از روند درمان مراقبت کند.

  • ارتودنسی لینگوال یا زبانی:

ارتودنسی لینگوال از انواع ارتودنسی ثابت است که اجزای آن بر خلاف ارتودنسی ثابت معمولی که جلوی دندان ها قرار می گیرند و کاملا در معرض دید هستند، پشت دندان ها و در مراوده با زبان قرار می گیرد؛ به همین دلیل است که به آن ارتودنسی زبانی می گویند. ارتودنسی لینگوال کاملا پنهان نیست اما کمتر دیده می شود و برای ظاهر فرد بهتر است. در این نوع از ارتودنسی نیز، فرد باید دقیق و منظم در زمان های مشخص شده به پزشک رجوع کند.

  • ارتودنسی متحرک:

مهم ترین تفاوتی که ارتودنسی دندان متحرک با سایر ارتودنسی ها دارد، همان طور که از نام آن پیداست، متحرک بودن آن است. فرد می تواند در هر زمان که بخواهد آن ها را از دهان خارج کند. البته مهم است بدانید که فرد بهتر است فقط در زمان های خاص و محدودی آن را از دهان خارج کند؛ چون با هر بار برداشتن این دستگاه درمان هم متوقف می شود.

دستگاه های ارتودنسی متحرک که بین مردم به نام پلاک، معروف هستند، معمولا برای مشکلات فکی و ناهنجاری های آن در سنین پیش از بلوغ بیشتر کاربرد دارد. لازم به ذکر است که در استفاده از این نوع ارتودنسی نیز، فرد نباید رجوع کردن به پرشک را در زمان های مقرر شده فراموش کند.

  • ارتودنسی کاموفلاژ:

کاموفلاژ به معنی پوشاندن و پنهان کردن است. این نوع ارتودنسی کاموفلاژ که برای درمان ناهنجاری های فکی کاربرد دارد، در حقیقت مشکل را می پوشاند، اما ناهنجاری اسکلتی را نمی تواند از بین ببرد. معمولا می تواند تنگی فک پایین یا بالا را از بین ببرد و یا عقب ماندگی فک را جبران کند. البته برای بهبود انحراف فک هم استفاده می شود و حتی در مواردی می تواند ارتفاع صورت را هم کم یا زیاد کند.

آیا  می توان هزینه ارتودسی را قسطی پرداخت کرد؟

بله؛ گرچه هزینه های ارتودنسی بسیار بالاست و نمی توان آن را نادیده گرفت اما خبر خوش این است که در اکثر کلینیک ها می توان هزینه ارتودنسی را به طور قسطی پرداخت کرد.

چگونه از ارتودنسی هایمان مراقبت کنیم؟

حلا که هزینه زیادی برای ارتودنسی پرداخت کرده اید و همین طور وقت زیادی را قرار است برای دوره درمان خود صرف کنید، حتما موارد مراقبتی زیر را رعایت کنید.

  • سعی کنید در زمان های مقرر شده حتما به پزشک خود مراجعه کنید تا روند درمانتان بررسی شود.
  • مصرف غذا های سفت  و خیلی خشک که باعث رسیدن فشار زیادی به دندان ها و براکت های شما می شود را رها کنید. مثلا به هیچ عنوان هویج خام نخورید یا میوه هایی مثل سیب را حتما به قطعات کوچک تقسیم کنید و بعد مصرف کنید.
  • چنانچه ورزش می کنید حتما از محافظ دندان استفاده کنید.
  • اگر در هفته های اول احساس درد داشتید، از مسکن ها استفاده کنید؛ اما در مصرف آن ها زیاده روی نکنید.
  • از خوردن نوشابه های گازدار و همین طور آبمیوه های خیلی شیرین صنعتی پرهیز کنید.
  • دندان هایتان را تمیز نگه دارید.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی