سلبریتی ها بیشتر در معرض دید و توجه افراد قرار دارند؛ در نتیجه بسیاری از آنها برای مرتب و منظم کردن دندان های خود از ارتودنسی استفاده می کنند تا طرح لبخند جذاب و زیبایی داشته باشند. آنها به این دلیل نسبت به افراد عادی بیشتر به ارتودنسی دندان های خود توجه می کنند؛ چون همان طور که در حرفه خود پیشرفت می کنند، مایل هستند ظاهر خود را بهبود ببخشند تا بتوانند از فرصت های جدید شغلی نیز استفاده کنند. در ادامه به انواع ارتودنسی سلبریتی ها اشاره می کنیم.

سلبریتی های معروف و شناخته شده با توجه به ناهنجاری های فک و دندانی خود و شدت آن از ارتودنسی ثابت یا متحرک برای درمان استفاده کرده اند. آنها برای اینکه به نتیجه مطلوب دست یابند، همکاری مناسبی با متخصص ارتودنسی خود داشته اند و رعایت بهداشت دهان و دندان را به خوبی اجرا کرده اند؛ زیرا عدم مراقبت صحیح از دندان ها موجب پوسیدگی آنها و بیماری های لثه می شود و روند درمانی را نیز طولانی تر خواهد کرد.

ارتودنسی سلبریتی ها-1

انواع ارتودنسی سلبریتی ها

دستگاه های ارتودنسی دارای تنوع زیادی هستند و ارتودنتیست با کمک آنها به درمان مشکلات دندانی و فک بیمار می پردازد. یکی از دسته بندی های رایج برای این دستگاه ها ثابت یا متحرک بودن آنها است که به معرفی آنها می پردازیم:

  • ارتودنسی فلزی:

براکت ها با چسب مخصوصی روی دندان ها چسبانده می شوند و سیم های فلزی با کمک لیگاچورها به براکت ها متصل می شوند. این سیم ارتودنسی است که بیشترین میزان فشار بر دندان ها را اعمال می کند، اما براکت ها تنها برای نگه داشتن آنها به کار می روند و با اعمال فشار به دندان ها آنها را ترغیب به حرکت در موقعیت صحیح و درست خود می کنند.

  • ارتودنسی لینگوال:

ارتودنسی لینگوال به پشت دندان های فک بالا و پایین چسبانده می شود؛ در نتیجه در دیدرس قرار ندارد و به آن «ارتودنسی نامرئی» نیز می گویند. یکی از مزایای مهم این سیستم این است که اگر دندان های اطراف براکت ها دچار رنگدانه یا جرم بشوند نمی توانند بر ظاهر دندان ها تاثیر بدی بگذارد و تداخل با زبان و آزردگی آن یکی از مشکلات شایع ارتودنسی لینگوال در روزهای اولیه درمان محسوب می شود.

  • ارتودنسی سرامیکی:

ارتودنسی سرامیکی مانند ارتودنسی لینگوال، مشکلاتی برای زبان و دهان بیمار ایجاد نمی کند. در این سیستم از براکت های کامپوزیتی و پلاستیکی استفاده می شود که شفاف و به رنگ دندان ها هستند. بیمار با توجه به رنگ دندان های خود می تواند رنگ براکت ها را انتخاب کند.

اما براکت های سرامیکی نسبت به براکت فلزی شکننده تر و مستعد ترک یا شکستگی هستند؛ پس افرادی که می خواهند از این سیستم استفاده کنند بهتر است در استفاده از براکت های سرامیکی مواظبت و احتیاط های بیشتری به کار ببرند.

  • ارتودنسی دیمون:

تفاوت اصلی که ارتودنسی دیمون با ارتودنسی فلزی دارد این است که در آن سیم های ارتودنسی با کمک کش ها به براکت ها متصل نمی شوند، بلکه نوعی مکانیزم خودکار برای باز و بسته شدن دارد که باعث می شود اصطحکاک کمتری ایجاد کند و آزادانه تر حرکت کند.

  • ارتودنسی اینویزیلاین:

این سیستم یکی از جدیدترین روش های ارتودنسی است که از پلاک های شفاف و بی رنگی تهیه می شود و برای درمان مشکلات و ناهنجاری های کم دندانی کاربرد دارد.

بیمار باید هر دو هفته یکبار پلاک ها را تعویض کند و این روند تا پایان پروسه درمانی ادامه دارد. پلاک ها را می توان در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خود خارج کرد؛ در نتیجه روند تمیز کردن دندان ها به شیوه عادی خواهد بود و هیچگونه محدودیت غذایی برای بیمار وجود ندارد.

ارتودنسی اینویزیلاین برای نتیجه بخشی به همکاری بیمار با ارتودنتیست متکی است و اگر بیمار فراموش کند که پلاک ها را روی دندان بگذارد یا اینکه آنها شکسته شوند، در روند درمانی وقفه ایجاد می شود.

  • ارتودنسی فانکشتال:

ارتودنسی فانکشنال باعث بهبود چهره بیمار، صاف شدن دندان ها و قرارگیری فک بالا و پایین در موقعیت صحیح می شود. این دستگاه ها برای بیمارانی که در سنین پایین تر قرار دارند به کار می رود.

دستگاه های فانکشتال بدون آنکه نیازی به کشیدن دندان ها باشد، با گسترش قوس دندانی  فضای لازم را برای دندان های شلوغ ایجاد می کند و از آنجایی که فضای کافی وجود دارد دندان ها صاف می شوند. پس از پایان مرحله درمانی با این روش از بریس ها یا ارتودنسی اینویزلاین برای صاف کردن دندان ها استفاده می شود.

تفاوت ارتودنسی فانکشتال با ارتودنسی سنتی این است که ارتودنسی فانکشتال بر سلامت سر و گردن بیمار متمرکز است و می تواند باعث بهبود مفصل گیجگاهی و فکی بیمار شود و طرح لبخند و چهره بیمار را نیز زیبا و جذاب خواهد کرد.

ارتودنسی سلبریتی ها-2

جراحی فک

اگر ارتودنسی در سنین بالاتر انجام شود و بیمار نیاز به تصحیح وضعیت استخوان های فک داشته باشد، جراح اقدام به جراحی فک و جابه جایی آنها می کند و بعد از جراحی استفاده از ارتودنسی ثابت لازم است.

روش های مراقبت از ارتودنسی سلبریتی

در روزهای اولیه نصب لوازم ارتودنسی از مواد غذایی آب پز استفاده کنید و سعی کنید مواد غذایی را خرد کرده و آنها را با دندان های عقب خود به خوبی بجوید. در دو ساعتی که از پلاک ها استفاده نمی کنید، آنها را با آب و شوینده های آنتی باکتریال به خوبی تمیز کنید؛ سپس در کیس یا کاور مخصوص خودشان قرار دهید.