ناهنجاری های فک و دندان ممکن است باعث مشکلاتی مانند درد در گردن، شانه و پشت، مشکلات مفصل ـ گیجگاهی، پوسیدگی دندان ها، مشکلات لثه ای و مشکلات گوارشی ناشی از خوب نجویدن غذاها بشوند. اگر میزان ناهنجاری های فک و دندان شما زیاد باشد، تنها راهی که برای درمان آنها وجود دارد، استفاده از ارتودنسی سنتی است.

معمولاً دوره درمانی ۱ الی ۳ سال طول می کشد که با توجه نوع مشکل و شدت آن این مدت زمانی کمتر یا بیشتر می شود.

بعد از درمان با ارتودنسی، ارتودنتیست استفاده از ریتینر را برای شما تجویز خواهد کرد. ریتینر باعث می شود که دندان ها در جای خود ثابت بمانند و اجازه نمی دهد که آنها حرکت کرده و به جای اولیه خود بازگردند. استفاده از ریتینر ممکن است به صورت چند ساعت در روز یا شبانه روزی باشد.

ارتودنسی سنتی-1

چه زمانی به ارتودنسی نیاز است؟

اگر دندان های شلوغ و به هم ریخته، فاصله بین دندانی، خط میانی نا به جا، آندربایت (Underbite) و کراس بایت (Crossbite) داشته باشید، به ارتودنسی نیاز دارید.

بعد از مراجعه به متخصص ارتودنتیست و معاینه بالینی، یک مدل گچی از دندان ها ساخته می شود؛ سپس با تصویربرداری های اختصاصی، ارتودنتیست متوجه نیاز شما به ارتودنسی می شود و در صورت نیاز بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب خواهد کرد.

ارتودنسی سنتی

ارتودنسی سنتی در دسته بندی ارتودنسی ثابت قرار می گیرد. اجزای به کار رفته در این سیستم به صورت ثابت بر دندان ها باقی می ماند و امکان جا به جایی آنها وجود ندارد. این ارتودنسی نسبت به قبل پیشرفت های زیادی کرده است و وزن و ساختار سبک تری پیدا کرده است براکت ها از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند که سه بخش اصلی ارتودنسی سنتی شامل براکت، سیم و کش های ارتودنسی است.

براکت ها در این ارتودنسی با استفاده از سیم های مخصوصی به دندان ها متصل می شوند. سیم های ارتودنسی به وسیله کش های ارتودنسی یا لیگاچورها به براکت ها وصل می شوند که رنگ این کش ها را می توان در هر بار ویزیت تعویض کرد. براکت ها نیازمند محکم شدن مداوم هستند که با اعمال فشار به دندان ها باعث صاف شدن دندان ها و قرارگیری فک در حالت نرمال می گردند.

البته امروزه  نوعی از ارتودنسی وجود دارد که بدون استفاده از کش ها حرکت می کند که به نام «ارتودنسی دیمون» شناخته می شود.

انواع کش های ارتودنسی

کش های ارتودنسی انواع و قطرهای مختلفی دارند و قدرت آنها به اندازه قطرشان بستگی دارد که به معرفی ۲ نوع از کش ها می پردازیم:

 • اورینگ:

یکی از کش هایی که باعث اتصال سیم ها به براکت ها می شود، «اورینگ» است که تنوع رنگی زیادی دارد.

 • رابربند:

این کش ها از اورینگ بلندتر هستند و برای وارد کردن فشار به فک و کاهش آندربایت و دپ بایت به کار می روند.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی

مزایای ارتودنسی سنتی

این بریس ها مزایای بسیار زیادی دارند؛ به همین خاطر در دنیای امروزی همچنان مورد استفاده قرار می گیرند که به بیان آنها می پردازیم:

 • براکت های ارتودنسی سنتی استحکام و دوام بالایی دارند و مانند ارتودنسی سرامیکی به راحتی نمی شکنند و نیاز به تعویض چند باره آنها نیست.
 • ارتودنسی سنتی هزینه کمتری دارد و نسبت به سایر سیستم های ارتودنسی ثابت مقرون به صرفه تر است؛ درنتیجه افراد بسیاری این روش را انتخاب می کنند.
 • ارتودنسی سنتی قابلیت زیبایی و تزئینی دارد؛ مثلاً از نگین های طلایی یا نقره ای می توان استفاده کرد که مانند جواهرات بر سطح دندان ها قرار می گیرند؛ همچنین با انتخاب براکت ها و کش های رنگی، این سیستم می تواند در دسته بندی ارتودنسی رنگی قرار بگیرد که در این صورت انتخاب مناسبی برای کودکان و نوجوانان است.
 • در این روش کنترل ارتودنتیست بیشتری برای تنظیم و اصلاح دندان ها دارد؛ زیرا به دلیل ثابت بودن، نتایج درمان به همکاری بیمار با ارتودنتیست متکی نیست.
 • برخلاف ارتودنسی اینویزیلاین و ارتودنسی سرامیکی براکت ها دچار تغییر رنگ و لک نمی شوند.
 • ارتودنسی فلزی برای همه طیف های سنی مناسب است.

معایب ارتودنسی سنتی

از جمله معایبی که ارتودنسی سنتی دارد مواردی است که در متن زیر به آنها اشاره می شود:

 • ارتودنسی فلزی ظاهر زیبایی ندارد و برای کسانی که از دیده شدن لوازم ارتودنسی بر دندان ها بدشان می آید نمی تواند مناسب باشد که در این صورت می توانید از ارتودنسی اینویزیلاین، سرامیکی و لینگوال استفاده کنید.
 • براکت ها ممکن است در هنگام نصب یا تنظیم دردناک باشند و احتمال شل شدگی دندان ها و زخم شدن بافت های داخلی دهان و دندان در این سیستم وجود دارد که برای برطرف کردن این مشکل می توانید موم ارتودنسی را بر روی بخش های تحریک کننده این سیستم بمالید.
 • تمیز کردن دندان ها در این روش کمی مشکل است و ممکن است روزهای آغازین وقت زیادی را صرف تمیز کردن دندان هایتان بکنید که به مرور، زمان کمتر می شود و راحت تر می توانید آنها را تمیز نمایید سهل انگاری در تمیز کردن دندان ها می تواند باعث بروز مشکلات دندانی شود.
 • استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید در زمانی که تنها از مسواک برای تمیز کردن دندان ها استفاده می شود، سودمندی و مزیت بسیار زیادی دارد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی متحرک

ارتودنسی سنتی-2

روش های مراقبت از ارتودنسی سنتی

 • اگر سیم یا براکت ها دچار شل شدگی یا در رفتگی شدند از وکس ارتودنسی به صورت موقت استفاده کنید سپس اورژانسی نزد ارتودنتیست خود بروید.
 • باید تغییرات اساسی در رژیم غذایی خود لحاظ کنید و از مصرف خوراکی های رنگی، سفت و چسبنده باید خودداری کنید.
 • مواد غذایی و خوراکی ها را در اندازه های کوچک خرد کنید و آنها را با دندان های عقب خود به خوبی بجوید.
 • از فعالیت هایی که امکان صدمه به براکت ها و دندان ها در آن وجود دارد، خودداری کنید.

هزینه ارتودنسی سنتی

ارتودنسی سنتی یکی از کم هزینه ترین روش های درمان با ارتودنسی است که هزینه ارتودنسی نهایی آن به عواملی چون میزان دستمزد ارتودنتیست، شدت مشکلات دهان و دندان، مدت زمان درمان، درمان های جانبی می تواند بستگی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: