ارتودنسی و سزارین ، تهوع و خستگی صبحگاهی در سه ماهه اول می تواند منجر به بی توجهی دندان شود؛ بنابراین مهم است که برای جرم گیری و صیقل دندان های خود به دندانپزشک و متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. نمی توان بیش از حد بر اهمیت مراقبت های دندانپزشکی پیشگیرانه برای حفظ مجموعه ای سالم از دندان ها و لثه ها تأکید کرد. مسئولیت سلامت دندان خود برای دوران بارداری سالم، حتی قبل از بارداری شروع می شود. این عدم قطعیت دندان را به حداقل می رساند و شما را قادر می سازد تا تمرکز خود را بر روی بارداری خود بگذارید. برای معاینه، جرم گیری و صیقل دندان ها باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

بیماری لثه در بارداری

بارداری به دلیل افزایش استروژن و پروژسترون، خطر ابتلا به التهاب لثه و پریودنتیت (عفونت لثه) را افزایش می دهد. با التهاب لثه (خونریزی لثه)، دهان قرمز و متورم به نظر می رسد. ممکن است متوجه شوید که لثه ها به راحتی هنگام مسواک زدن، خونریزی می کنند. این مسئله بیشتر بین ماه های دوم و هشتم بارداری دیده می شود. پریودنتیت یک نوع شدیدتر از التهاب لثه است که شامل تخریب ساختار حمایت کننده استخوان در اطراف دندان است که ممکن است منجر به لرزش دندان های شما شود. در صورت وخیم شدن شرایط ممکن است حتی دندان های آسیب دیده را از دست دهید. اتخاذ یک روش صحیح برای جلوگیری از پریودنتیت مهم است؛ زیرا مطالعات نشان داده که بین بیماری پریودنتال و زایمان زودرس رابطه وجود دارد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی ثابت

جلوگیری از بیماری لثه

رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از بیماری لثه ضروری است که شامل مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی، استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز و استفاده از دهان شویه ضد پلاک است. حداقل هر شش ماه به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید تا از سلامت لثه ها و تمیز کردن حرفه ای دندان های خود مطمئن شوید. برای اطمینان از سالم بودن لثه از همان ابتدای بارداری، این روش باید حتی قبل از بارداری نیز انجام شود.

ارتودنسی و زایمان طبیعی

پوسیدگی دندان

باردار شدن به خودی خود باعث پوسیدگی دندان نمی شود، اما علائم مرتبط با آن ممکن است به طور غیر مستقیم منجر به پوسیدگی شود. تهوع و خستگی صبحگاهی در سه ماهه اول می تواند منجر به بی توجهی دندان و ضعف در سلامت دهان شود که خطر ابتلا به پوسیدگی را افزایش می دهد. علاوه بر این، هوس های غذایی در دوران بارداری ممکن است منجر به مصرف بیشتر شکر شود که خطر ابتلا به پوسیدگی را افزایش می دهد. تلاش بیشتر برای رعایت بهداشت دهان و دندان (مسواک زدن بعد از غذا، نخ دندان کشیدن یک بار در روز و استفاده از دهان شویه حاوی فلوراید) برای جلوگیری از پوسیدگی ضروری است.

 

پر کردن آمالگام در دوران حاملگی

شما می توانید در اثر استنشاق بخار جیوه آزاد شده از پر کننده های آمالگام، در معرض جیوه غیر آلی قرار بگیرید، به خصوص در هنگام قرار دادن یا برداشتن و پر کردن دندان، بیشترین مقدار را داشته باشید. اگرچه دانستن این که پر کننده های آمالگام موجود در دهان خطر سمی جیوه را برای جنین در دوران بارداری ایجاد نمی کند، بسیار دلگرم کننده است، اما نگرانی از سم جیوه در هنگام قرار دادن یا برداشتن پر کننده های آمالگام در بارداری وجود دارد. خبر خوب این است که هیچ مدرکی برای اثبات این رابطه وجود ندارد.

به همین ترتیب، هیچ مدرکی دال بر تأیید این که قرار دادن یا برداشتن پر کننده های آمالگام در دوران بارداری خطر ابتلا به وزن کم هنگام تولد نوزاد را افزایش می دهد، وجود ندارد. با این حال، به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، در صورت امکان باید از هرگونه اقدامات غیر ضروری مربوط به آمالگام اجتناب کنید. شما ممکن است با دندانپزشک خود در مورد استفاده از یک ماده پر کننده جایگزین مانند رزین های دندان رنگ که حاوی جیوه نیستند، مشورت کنید.

 

در دوران شیردهی

جیوه حاصل از پر کردن آمالگام همچنین می تواند به شیر مادر منتقل شود. با این حال، مشخص نشده است که آیا مقدار اندازه گیری شده جیوه در شیر مادر نتیجه جیوه حاصل از پر کردن آمالگام یا قرار گرفتن در معرض رژیم غذایی، مانند مصرف ماهی است. در حالی که شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد قرار دادن و برداشتن پر کننده های آمالگام در حالی که شیردهی می تواند باعث مسمومیت جیوه برای کودک شود، اما با جلوگیری از چنین روش هایی، در صورت امکان تا زمانی که شیر دادن متوقف نشود، همچنان باید احتیاط کرد.

 

رادیوگرافی

اشعه ایکس ضرر کمی دارد. با این حال، برای احتیاط، رادیوگرافی دندان فقط در موارد اضطراری باید در دوران بارداری انجام شود. برخی از عفونت های دندانی ممکن است به سایر قسمت های سر و گردن گسترش یافته و نیاز به درمان داشته باشند. پیش بند سرب روی شکم می تواند پوشیده شود تا هنگام گرفتن عکس رادیولوژی دندان از کودک شما در برابر اشعه محافظت کند، بنابراین جای نگرانی وجود ندارد.

ارتودنسی و سزارین

آیا اقدامات دندانپزشکی در دوران بارداری بی خطر است

در حالی که معاینات و تمیز کردن منظم در دوران بارداری بسیار توصیه می شود، روش های اصلی انتخاب دندانپزشکی (به عنوان مثال سفید کردن) باید به بعد از زایمان کودک موکول شود. در صورت نیاز به پر کردن، باید از آمالگام اجتناب شود و به جای آن از ماده پر کننده جایگزین استفاده شود.

از آن جا که سه ماهه اول مهم ترین دوره رشد کودک شما است، در صورت لزوم، درمان دندانپزشکی بهتر است در سه ماهه دوم انجام شود تا خطر به حداقل برسد. نیاز های دندانپزشکی خود را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. درمان در سه ماهه سوم اغلب به دلیل وضعیت نامطلوب خوابیده در طول درمان توصیه نمی شود. این وضعیت گردش خون شما را تحت تأثیر قرار می دهد؛ زیرا جریان خون را به قلب کاهش می دهد. در شرایط منحصر به فردی که ممکن است تحت درمان با بریس باشید و باردار شوید، تنظیم بریس ها در تمام دوران بارداری بی خطر است.

 

آیا بریس برای بیمارانی که تحت عمل سزارین قرار می گیرند، بی خطر است

بسیاری از بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی و سزارین قرار می گیرند، از نظر جراحی و بی هوشی مشکلی ندارند. با این حال، اگر تحت بی هوشی عمومی قرار گرفتید، به متخصص بی هوشی اطلاع دهید تا اقدامات احتیاطی ویژه ای را برای خارج نشدن بریس ها در حین لوله گذاری مجاری تنفسی انجام دهد.

بیشتر بخوانید … ارتودنسی نامرئی