شاید تا به حال درباره ارتودنسی رنگی شنیده باشید یا حتی ارتودنسی های رنگی و جذاب را روی دندان های کودکان و نوجوانان دیده باشید. در این مقاله ابتدا در مورد ارتودنسی و انواع روش های انجام آن صحبت می کنیم و در ادامه به بحث پیرامون ارتودنسی رنگی خواهیم پرداخت.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی نام درمانی در حوزه دندانپزشکی است که با هدف صاف و مرتب کردن دندان ها انجام می شود. متخصص ارتودنسی پس از معاینه اولیه و عکس برداری با توجه به شرایط بیمار و شدت مشکلات و ناهنجاری های دندان و فک او تصمیم می گیرد که برای درمان از کدام یک از روش های انجام ارتودنسی استفاده کند.

انواع روش های ارتودنسی

به طور کلی درمان ارتودنسی به دو شیوه انجام می شود که عبارتند از:

1) ارتودنسی ثابت: ارتودنسی ثابت به نوعی از درمان های ارتودنسی گفته می شود که در آن ها بایستی دستگاه ارتودنسی در طول دوره درمان در دهان بیمار به صورت ثابت قرار بگیرد و امکان جدا شدن از دندان ها وجود ندارد. ارتودنسی ثابت با یکی از روش های زیر انجام می شود:

  • بریس فلزی
  • بریس سرامیکی
  • بریس لینگوال
  • بریس دیمون

2) ارتودنسی متحرک: ارتودنسی متحرک به نوع دیگری از ارتودنسی گفته می شود که در آن بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را در هنگام غذا خوردن و حتی مسواک زدن و استفاده از نخ دندان از روی دندان ها برداشته و از دهان خارج کند. ارتودنسی نامرئی جز این دسته از ارتودنسی است.

 

ارتودنسی رنگی-1

بریس چیست؟

در ارتودنسی ثابت از بریس استفاده می شود که خود از اجزای مختلفی تشکیل شده است. بریس ها از براکت، سیم قوس دار ارتودنسی، باند تشکیل شده اند.

برای انجام ارتودنسی به روش ثابت ابتدا بایستی براکت ها به قسمت جلویی دندان چسبانده شوند. هر براکت روی یک دندان قرار می گیرد و سپس سیم های نازک قوس دار از بین براکت ها عبور کرده و آن ها را به هم وصل کنند. باندها نیز به دور دندان های آسیاب انداخته می شوند. به این ترتیب سیم ها به دندان ها فشار وارد کرده و باعث می شود تا آن ها تغییر وضعیت داده و در جایگاه مناسب قرار بگیرند.

کاربرد کش های ارتودنسی

متخصص ارتودنسی برای اصلاح سریع تر و بهتر دندان ها در زمان انجام ارتودنسی ثابت از وسیله ای به نام کش ارتودنسی استفاده می کند. کش های ارتودنسی یا اورینگ دور هر براکت قرار می گیرند و برای نگه داشتن سیم ها در شیار براکت به کار می روند. اورینگ ها در هر جلسه مراجعه بیمار به ارتودنتیست تعویض می شوند. در حال حاضر اورینگ های الاستیکی در رنگ های مختلف وجود دارند و زمانی که روی براکت قرار می گیرند، باعث می شود که براکت ها رنگی به نظر برسند.

 

ارتودنسی رنگی

منظور از ارتودنسی رنگی در واقع استفاده از اورینگ های رنگی در بریس های ارتودنسی ثابت است. این اورینگ ها حلقه های لاستیکی باریک و در عین حال محکمی است که در هر رنگی که بخواهید موجود است. شما می توانید رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید. البته سعی کنید رنگی انتخاب کنید که خیلی روشن و شفاف نباشد؛ زیرا ممکن است زود کثیف شود و ظاهر خوبی نداشته باشد.

طبق توصیه متخصصین ارتودنسی بهترین سن برای انجام ارتودنسی سنین کودکی و نوجوانی است، به دلیل این که در این سنین استخوان ها و دندان ها راحت تر و سریع تر جابه جا می شوند و نتیجه مطلوب زودتر حاصل می شود. ولی به طور معمول کودکان و نوجوانان تمایل و علاقه چندانی به انجام ارتودنسی ندارند. به همین دلیل برای جذاب و سرگرم کننده شدن ارتودنسی برای نوجوانان، پیشنهاد می شود که از ارتودنسی رنگی استفاده کنند؛ زیرا می توانند آن را با لباس ها و حتی اکسسوری هایشان ست کنند.

مراقبت و نگهداری از ارتودنسی رنگی

مراقبت و بهداشت ارتودنسی رنگی بسیار اهمیت دارد؛ زیرا در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی هم ظاهر دستگاه ناخوشایند می شود و اورینگ ها تغییر رنگ می دهند. همچنین ممکن است به مرور باعث پوسیدگی دندان ها نیز شود. در نتیجه هنگام استفاده از ارتودنسی رعایت نکات زیر ضروری است:

  • برای جلوگیری از تغییر رنگ اورینگ ها از خوردن مواد غذایی شیرین و چسبناک خودداری کنید.
  •  خوردن چای و قهوه را به حداقل برسانید.
  • حتما بعد از غذا خوردن و نوشیدن مایعات رنگی مسواک بزنید.
  • به طور منظم از نخ دندان استفاده کنید.
  • به صورت منظم (هر 6 تا 8 هفته یک بار) برای تعویض اورینگ ها به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

راهنمای انتخاب رنگ در ارتودنسی رنگی

برای انتخاب رنگ مورد نظر برای ارتودنسی رنگی مهم ترین اصل سلیقه شخصی شما است. شما می توانید از هر رنگی برای ارتودنسی رنگی استفاده کنید. همچنین می توانید از یک رنگ خاص یا ترکیبی از چند رنگ استفاده کنید. با این حال در نظر گرفتن نکات زیر در انتخاب رنگ به شما کمک می کنند:

1) سعی کنید در انتخاب رنگ ارتودنسی به رنگ پوست و موهای خود توجه کنید و رنگی را انتخاب کنید که با رنگ پوست و مو شما هماهنگی داشته باشد. رنگ های مناسب پوست و مو روشن مانند آبی روشن، بنفش تیره، قرمز روشن و انواع رنگ صورتی هستند و برای پوست و موی تیره رنگ های آبی تیره، طلایی، فیروزه‌ای، سبز مناسب است.

2) می توانید با توجه به رنگ چشم هایتان رنگ ارتودنسی را انتخاب کنید.

3) انتخاب رنگ سفید برای ارتودنسی رنگی زیباست ولی به سرعت لک می شود و ممکن است به نظر برسد که دندان ها تغییر رنگ داده اند. به همین دلیل بهتر است که از کش های سفید استفاده نشود.

4) سعی کنید از رنگ های تیره تر مانند بنفش تیره، آبی تیره و … استفاده کنید؛ زیرا باعث می شود تا دندان هایتان سفیدتر به نظر برسد و همچنین دیرتر کثیف می شوند.

5) از انتخاب رنگ زرد به ویژه زرد روشن خودداری کنید؛ زیرا ممکن است این طور به نظر برسد که روی دندان هایتان لکه های زرد وجود دارد.

6) از انتخاب رنگ های مشکی، قهوه ای و سبز پرهیز کنید؛ زیرا این طور به نظر می رسد که غذا بین بریس ها مانده و شما مسواک نزده اید.

 

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی اقساطی