از روش های محبوب و مورد علاقه ارتودنسی می توان به ارتودنسی الاینر اشاره کرد که الاینرها یک سری از پلاک های نازک، پلاستیکی متحرک شفاف هستند که سبب حرکت تدریجی دندان ها برای رسیدن به وضعیت مطلوب می شوند.

ارتودنسی الاینر

ارتودنسی الاینر

ارتودنسی الاینر

الاینرها مدرن ترین روش ارتودنسی است که با کمک آنها می توان بهم ریختگی دندان ها را کاملاً اصلاح نمود. بعبارتی الاینر یک روش مدرن ارتودنسی است و چون مزایای بسیار زیادی دارد، با استقبال زیادی روبرو شده است.

الاینرها پلاک های پلاستیکی شفافی هستند که نیازی به براکت و سیم ندارند و همانند روش های دیگر ارتودنسی، ناهنجاری های دندان و بعضی از ناهنجاری های فک را درمان می کنند. الاینرها با نرم افزارهای سه بعدی طراحی و تحلیل می شوند.

یکی از ویژگی های الاینرها قابلیت خارج ساختن آن ها از دهان است و بیمار می تواند مطابق دستور متخصص در زمان های خاصی آن ها را از دهان خارج نماید.

در هنگام ساخت الاینرها، تقریبا 60-50 الاینر با دقت زیاد ساخته می شود که هر یک از آن ها برای دوره خاصی تهیه شده است. هر دو هفته یکبار متخصص یک دست الاینر جدید به بیمار می دهد تا از آن استفاده کند. استفاده مداوم از الاینرها سبب رفع کامل ناهنجاری های دندان می شود. طول دوره درمان الاینر با ارتودنسی ثابت تقریبا مشابه است و این درمان یک الی سه سال طول می کشد.

ارتودنسی الاینر

ارتودنسی از جمله درمان های لازم برای صاف، مرتب و تراز کردن دندان ها و هم راستا کردن فک ها است. این درمان با استفاده از وسایل ارتودنسی ثابت و متحرک مثل براکت، هدگیر و … صورت می پذیرد. معمولا در ارتودنسی از براکت ها استفاده می شود.

از روش های محبوب و مورد علاقه ارتودنسی می توان به ارتودنسی الاینر اشاره کرد که الاینرها یک سری از پلاک های نازک، پلاستیکی متحرک شفاف هستند که سبب حرکت تدریجی دندان ها برای رسیدن به وضعیت مطلوب می شوند. با استفاده مداوم از این پلاک هایی که شفاف هستند، سبب حرکت تدریجی دندان ها برای رسیدن به وضعیت مطلوب می شوند.

با استفاده مداوم از این پلاک هاسپی شفاف می توان دندان های کج و ناهماهنگ را مرتب و ردیف کرد.

ارتودنسی الاینر

نحوه کار ارتودنسی الاینر

متخصص ارتودنسی با معاینه دقیق مشخص می کند که آیا این تکنیک ارتودنسی برای شما مناسب است یا خیر. سپس با قالب گیری و ساخت الاینرهای شفاف و استفاده از آن ها، دندان ها به تدریج و به مرور زمان به محل مطلوب حرکت می کنند. ممکن است در طول درمان برای انجام بهتر و دقیق تر این روش قطعه های پلاستیکی کوچک بطور موقتی روی بعضی از سطوح دندان ها چسانده شوند. در حال حاضر از الاینرها می توان برای رفع بعضی از ناهنجاری های دندانی در سن بعد از بلوغ و بزرگسالی استفاده نمود.

با پیشرفت هایی که روز به روز در حال انجام است، می توان ناهنجاری های بیشتر را با استفاده از الاینرهای شفاف درمان کرد. البته هم اکنون برخی از حرکت های دندانی با این روش بطور ایده آل و موفقیت آمیز انجام نمی شوند و این متخصص ارتودنسی است که تشخیص می دهد آیا شما مورد مناسبی برای استفاده از این ارتودنسی هستید یا خیر.

 

نقش فرد در موفقیت درمان

چون زبان حداقل برخورد با الاینرها را دارد، فرد به راحتی قادر است صحبت کند. همچنین شفاف بودن الاینرها سبب می شود که آن ها از دید دیگران مخفی مانده و کسی متوجه وجود آنها در دهان بیمار نشود. الاینرها باید در تمام ساعات شبانه روز بجز در هنگام خوردن و مسواک زدن، مورد استفاده قرار گیرند. اگر چنین نشود هم هزینه و هم طول درمان افزایش خواهد یافت.

چند دهه است که الاینرهای شفاف پا به دنیای ارتودنسی گذاشته اند. تحقیقات برای توسعه آن همچنان در حال انجام است. اثربخشی این روش منوط به همکاری دقیق بیمار در استفاده از الاینرهاست وگرنه نتایج مناسب در زمان تعیین شده، دست نیافتنی خواهد بود.

از جمله مزایای استفاده از الاینرها

  • در معرض دید قرار نداشتن آنها
  • نازک بودن و ثابت نبودن آنها

که این عوامل موجب جلب توجه و طرفداران زیادی شده است.

مزایای الاینر

یکی از مزایای الاینر نامرئی بودن آن است. کسانی که تمایل ندارند سیم و براکت بر روی دندان هایشان باشد، در طول درمان زیبایی دندان ها برایشان مهم است. استفاده از الاینر برای آنها بسیار خوشایند است. از دیگر مزایای الاینر این است که می توان آن را در شرایط خاص مثل مراسم ها، جلسات و .. از دهان بیرون آورد.

طراحی دیجیتالی آن نیز یکی دیگر از مزیت هاست. یکبار قالب گیری برای درمان چندساله کافی است.

معایب الاینر

زمانی نتیجه ارتودنسی الاینر موفق خواهد بود که بیمار در استفاده از الاینرها، نهایت همکاری را داشته باشند. جای تأسف است که برخی از افراد در استفاده از الاینر کاهلی کرده و مدت زمان استفاده از آن را کامل انجام نمی دهند و اغلب اوقات الاینر را از دهان خود خارج می کنند.

این کار موجب می شود که طول دوره درمان افزایش یافته و نتیجه درستی گرفته نشود. الاینرها جایگزینی راحت و شفاف برای بریس هاس سنتی است که مورد علاقه افراد زیادی است. در هنگام درمان الاینرها با الاینرهای جدید جایگزین می شوند که تا حدی با آن تفاوت دارد. استفاده از آن الاینرها، سب جابجایی تدریجی آن ها می شود.

ارتودنسی الاینر

ارتودنسی الاینر

مقایسه براکت های فلزی با الاینرهای نامرئی

در ارتودنسی فلزی براکت ها روی یک یک دندان ها چسبانده شده و توسط سیمی به یکدیگر متصل می شوند. فشاری که براکت ها به دندان ها وارد می کند، آنها را صاف کرده و هم راستا می کند. این در حالی است که الاینرها ابزارهای دندانپزشکی هستند که سفارشی ساخته می شوند و محکم روی دندان ها قرار می گیرند.

الاینرها بسیار راحت تر از براکت ها هستند و باعث جلب توجه زیاد نمی شوند.

براکت ها ثابت هستند، حال آنکه الاینرها متحرک هستند به همین دلیل استفاده از آنها راحت تر بوده و دندان ها نیز آسان تمیز می شوند.

الاینرها برای چه کسانی مناسب هستند

متخصص ارتودنسی تنها کسی است که می تواند در خصوص استفاده از آن تصمیم بگیرد. بطور کلی الاینرهای شفاف برای نوجوانان و بزرگسالان مناسب است. فرایند ارتودنسی در کودکان پیچیده تر است چون رشد دهان آن ها کامل نشده و در جریان است.

الاینرها عموما برای افرادی که دچار مشکلات شدید هستند مناسب نیست. کسانی که مشکل شان در حد متوسط است بخوبی می توانند از این روش بهره ببرند. مشکلاتی از قبیل کج و ناصاف بودن دندان ها و فاصله جزیی بین آن ها.

در وضعیت های وخیم دندانی این الاینرها نمی توانند کمک کننده باشند. از آن جا که هر دو هفته یکبار باید از یک دست الاینر جدید استفاده شود لازم است تعداد دفعات بیشتری به متخصص مراجعه شود. این در حالی است که برای تنظیم براکت ها لازم نیست که زیاد به مطب مراجعه شود.

الاینرهای شفاف از جنس پلاستیک یا آکریلیک هستند و مستقیماً روی دندان ها قرار می گیرند. این الاینرها متحرک بوده و از دهان خارج شده و چون براحتی می توان دندان ها را تمیز کرد احتمال بوجود آمدن لکه بر روی دندان ها، در مقایسه با براکت ها کمتر است.

طول درمان ارتودنسی الاینر

طول دوره درمان با الاینر، بستگی به شدت بیماری و میزان نیاز دندان ها به جابجایی دارد. هر چه دندان ها ناصاف و کج تر باشند، زمان بیشتری برای صاف کردن آنها لازم است؛ اما بطور تقریبی می توان گفت این فرایند 24-9 ماه به طول می انجامد.